Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 13.06.2019 10:39 PM

(13.06.2019 06:11 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Víš ony nemoci včel nejsou ničím jiným, než způsobemem života, jakým je necháme žít
ld

Tesat do kamene.


RE: Co se děje v úlech teď - Oldřich Šlegr - 13.06.2019 11:09 PM

Naprostý souhlas s Leošem se včelami je vlastně zrcadlo dnešní " vysoce moderní konzumní společnosti " nekvalitní odbyté potraviny = vyžší zisk pro výrobce potravin, pak z toho více nemocní lidé = vyžší zisk farmaceutických spol. a vzniklé nemoci hlavně nevyléčit, ale pěkně co nejdéle udržovat a "léčit" těmi farmaceutickými polojedy a celý tento chemický obchod, hnojiv, pesticidů a dalších jedů včetně farmacie a nato navázaný obchod s lidským zdravím "zdravotnictví" patří pěkně pod jeden nadnárodní kapitál, hodně pamatuju tak můžu říct nadvláda proletariátu stála za ho... a nadvláda světového kapitálu stojí za dvě ho... , dokud se nevymyslí něco jiného půjde celá vysoce moderní lidská spol. do řitě, až si lidé uvědomí, že nejsou nadřazeni nad přírodou, ale jsou pouze její součástí pak se snad něco změní k lepšímu, pokud už nebude pozdě.
Ve světě i zde v ŠPV jsou ale lidé kteří si to uvědomují a proto tu su.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 14.06.2019 03:52 PM

Začátkem května se mi vyrojilo včelstvo, M nekontroluji a neznačím, většinou za celý jejich život je ani nenajdu. M pravděpodobně původní tříletá.

Nová pěkná co zůstala, se v chladnu a mokrém počasí neoplodnila, nekladla dělničinu, jen dvakrát dvě 10cm kolečka trubčiny. Včely začaly stavě TVMa, tak jsem jim přidal roub s vajíčky. Do tří dnů vykousané, zlikvidované. Opakoval jsem to celkem třikrát, jednou i s dvěma zralými matečníky. Všechno zlikvidovaly. Protože stavěly matečníky TV, předpokládal jsem, že M můžu ve včelstvu ponechat. Nicméně s M taková věc nefunguje, musí ven.

Včera jsem si objednal na zítřek matečník (už vlastní nemám) od známého. Dnes jsem jel na zahradu něco udělat, tak jsem si řekl, ať mi to zítra dlouho netrvá, pohledám tu neplodnou M a zamačknu ji, zítra ráno tam jen pověsím matečník.
Co nevidím, včely opět založily nový TVMa, a ejhle, je v něm cca dvoudenní larvička v kašičce. Matečník jsem u známého odvolal. Zkusím ponechat tento co vytvořily, co z toho vzejde.

Je možné, aby M položila neoplozené vajíčko do matečníku ? No přeci jej neukradli ze sousedního úlu. Nebo že by to s tou M bylo nějak jinak ? Počkám, uvidím.


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 16.06.2019 12:35 AM

Zdravím přátelé.
Dnes (15. června) se mi podařilo mýma nešikovnýma rukama v jednom včelstvu zamačknout matku. No alespoń zde bude nějaká plodová pauza. Mám vytvořený startér pro odchov matek. 9. června jsem do něj dával lištu s vejci, tedy dnes by měli matečníky víčkovat, líhnout by se měli matičky 25. června. Dotaz tedy, kdy je vhodné přidat matečník ze startéru do tohoto včelstva (zda mám počkat, až tu budou zavíčkované nouzové matečníky, nebo je to jedno)?
Díky.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 16.06.2019 10:07 AM

(14.06.2019 03:52 PM)Ali napsal(a):  Začátkem května se mi vyrojilo včelstvo, M nekontroluji a neznačím, většinou za celý jejich život je ani nenajdu. M pravděpodobně původní tříletá.

Nová pěkná co zůstala, se v chladnu a mokrém počasí neoplodnila, nekladla dělničinu, jen dvakrát dvě 10cm kolečka trubčiny. Včely začaly stavě TVMa, tak jsem jim přidal roub s vajíčky. Do tří dnů vykousané, zlikvidované. Opakoval jsem to celkem třikrát, jednou i s dvěma zralými matečníky. Všechno zlikvidovaly. Protože stavěly matečníky TV, předpokládal jsem, že M můžu ve včelstvu ponechat. Nicméně s M taková věc nefunguje, musí ven.

Včera jsem si objednal na zítřek matečník (už vlastní nemám) od známého. Dnes jsem jel na zahradu něco udělat, tak jsem si řekl, ať mi to zítra dlouho netrvá, pohledám tu neplodnou M a zamačknu ji, zítra ráno tam jen pověsím matečník.
Co nevidím, včely opět založily nový TVMa, a ejhle, je v něm cca dvoudenní larvička v kašičce. Matečník jsem u známého odvolal. Zkusím ponechat tento co vytvořily, co z toho vzejde.

Je možné, aby M položila neoplozené vajíčko do matečníku ? No přeci jej neukradli ze sousedního úlu. Nebo že by to s tou M bylo nějak jinak ? Počkám, uvidím.

Ali, ono to je asi všechno složitější a zajímavější. Matečník na trubčině nebo z vajíček trubčic, tedy neoplozených vajíček jsem viděl fakt hodně. Mám to tam v pokusu i nyní. Jen velice zřídka se z nich vylíhla matka, která se oplodnila a následně ji včely znovu vyměnily a fungovaly normálně. Na to je u nás příliš krátká doba, tedy podle mne, a proto to většinou nevyjde (letos by mohlo).
Jinak by to asi nebylo zase tak výjimečné.
V mládí mne na podobné případy upozorňoval př. Šrám, stejně tak jako na jiné věci, které se teprve nyní buď potvrzují nebo také vyvracejí (možná jen prozatím). Ona např. U např. Včely kapské je zcela normální, že se do cizího včelstva dostane normální včela dělnice. Tam začne klást neoplozená vajíčka, ze kterých se líhnou dělnice. Když je jich dost, zabijí původní oplozenou matku a vychovají si svojí. Jsou to takové "kukaččí včely". Já se přesvědčil, že naše plemena včel (řeklo by se" evropské včely") mají velice podobné vlastnosti jako třeba včela Apis cerana cerana (nesprávně včela indická). Je to nepřímo v mém článku Bez jedu to nejde? Podle mne důvodů proč se to tak děje může být hodně. Omylem, náhodou počínaje a velice zajímavými konsekvencemi, konče. Jenže u nás ví každý vše hned a rozdíly se nehledají. To je ten druhý největší zločin "včelařů", kterého se na včelách dopouštějí. VNÍMAJÍ VČELU JAKO JEDNOTNÝ MATERIÁL. Oni to vnímali už naši předkové. Třeba ten matečník na (z) trubčině se nazýval královským matečníkem. No ale nebudu zabíhat do podrobností, stejně by mi to nikdo nevěřil. Ale abych se, Ali ,vrátil k tvému dotazu, nejspíš to bude matečník na plodu od trubčice. Matka by asi misku neoplozeným vajíčkem nezakladla, i když ani to nevylučuji, také jsem to zažil.
V podobném duchu bych odpověděl fanece ohledně opakovaného páření v jiném, vláknu. Proto jí to nebudu znovu psát. Je to ale také otázka, kterou někteří včelaři vnímají nebo zmiňovali už před 50 to roky (tedy to ,co si pamatuju). ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 17.06.2019 01:42 PM

[attachment=1878]

Včerá jsem se byl podívat na ten matečník a něco jsem zafotil (trochu roztřesenou rukou).
Vzpomínám, že zakladené buňky zhruba před měsícem měly vajíčka sice na dně buněk, ale u kraje, ještě jsem si říkal, že matka se ještě neumí ani trefit doprostřed (tak nevím, byla-li to trubčice, ale když má včelstvo matku sice špatnou, ale má, měl jsem zato, že se trubčice neobjeví, nepoznám je).

Plásty zleva - (původně před měsícem jsem je měl jen na třech)
pátý konečný zásoby doplněný,
čtvrtý původní konečný zásoby vč. pylu,
třetí neplatí (dal jsem jej předevčírem pro doplnění mladušek krmiček, larvička byla cca 7mm, takže min. už tří-čtyřdenní) po dolíhnutí půjde ven,
druhý původní plodový (od začátku května bez plodu jen co je vidět /hrboplod/ se dvakráte objevil) má od očka včelami postavený matečník - TV a zakladený někdy kolem 7.6. (nevím odkud se našlo vajíčko), včera uzavřený,
první nefocený okrajový zásobní, včel dvě hrsti, matečník z vajíčka z 80% tedy vychovaly původní, dva měsíce staré včely, pokud bude vše v pořádku. Jsou slabé, pokrmuju medocukrovou kaší nad fólií (2cm škvíra) aby nemusely moc ven.

Matka jsem viděl pokaždé jen na straně od matečníku (uprostřed mezi plodem), nový plod nikde žádný (drobné čárky v buňkách jsou odlesky blesku mobilu).

Jen zkouším, jak se chování včel vyvine. Vysvětlení ale nemám žádné a nebo něco nevidím.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 17.06.2019 02:57 PM

Na pátém plástu máš matku. Podle plodu se zdá vykladená. TV (tichá výměna) 5 minut po dvanácté. Matky z TV bývají nejlepší, schopnost je dělat je vysoce dědivá vlastnost. Snad to vyjde a oplodní se. Asi bych je posílil plástem s vybíhajícím plodem. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 17.06.2019 05:24 PM

JJ. Koncem týdne se mi začnou líhnout včely v oddělkách, tak při slučování jim přidám ze dvou mateřáků po jednom zavíčkovaném plástu. Ale asi bych to měl udělat aspoň den před vyběhnutím matky. Dik.
To je tak, když se neznačí matky, pak se nic neví. Ale stejně, nic se měnit nebude.


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 19.06.2019 06:27 PM

Tak jsem si na tebe dneska vzpomněl Ali, jedny včely nějak nic moc pohyb na čeně a před deštěm se vraceli hlavně trubci, na rozdíl od jiných. Tak jsem je rozdělal a našel vyběhlý matečník a zakladenou jen trubčinu cca 2dm v plodišti. Matečník jen jeden vyběhlý a jeden vykousaný (možná starší),takže TV.
V medníku na jednom R zakladená trubčina zase tak 2dm a dva otevřené matečníky s larvičkou. Matku jsem nikde neviděl, ale zase jsem ji nějak nehledal. Takže nyní budu čekat, jak se to vyvine. Jinak z jara normální vývoj a jako první obsadily medník, nyní včely s trubci tak 60:40.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 20.06.2019 12:53 AM

Zítra půjdu slučovat oddělky s mateřákama a přeorganizovat plásty s medem a MK, aby šly příp. odtočit, kdyby šla slunečnice (už třikráte zaschla), neměli by ji kam dát a já bych chtěl min. polovinu MK letos pro ně už mít z medu. Tak se na ty malé kouknu, a jestli ještě matka neopustila matečník (19.-20.6.), přidám jim ještě aspoň jeden, dva zavřené plody.
Taky jsem zvědavý, jak to dopadne. Jen se až stydím, že mě nenapadlo, že matka v úle zůstala stará, vykladená (někde jsem totiž četl, že matku před rojením přestanou krmit, aby mohla odletět s rojem - už jsem to našel "Genetická teorie rojení včely medonosné (Apis mellifera) a její praktické využití formou protirojových opatření "). Neznačím, nevím.

Tini, pak tu svoji situaci, resp. vyhodnocení, bude-li nějaké sem hoď. Jen pro přehled běžných zajímavostí. Určitě se najdou tací co si myslí, že se pářu s hrstkou včel "slabochy …", tak ať.