Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 02.06.2019 10:59 PM

Mirku prosím nepospíchej. Nafoť jak vypadá plod, hlavně zavíčkovaný. Ty včely to jsou mladušky? Trubce nyní neřeš, ti jsou jasní. Jaký má včelstvo přirozený spad kleštíka? Deformovaná křídla nevidím i ochlupení vypadá normálně. Nebo to není vidět? Kdy se to objevuje při proletech mladušek (v poledne) nebo i v průběhu dne? Dej to sem nebo napiš na soukromou adresu. Letos se někde zase budou dít věci to je jasné. Ale ona se ta místa jen přesouvají.
ld


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 03.06.2019 01:35 AM

Říkal jsem si, že to možná budou následky žízně před více jak 20 dny, kdy po pylové snůšce přišel chladný týden, kdy včely nebyly venku. Pak následovala ta májovka. Hlavně ty malinký včelky by tomu mohly odpovídat. Když nezaleju kytku, taky neroste. Jinak mají vše v pořádku. Křídla, zadečky, ochlupení. Jen jsou malý a některé nelítají. Nikam neutíkají. Křídly nevíří. Jen se snaží vzlétnout. Objevují se odpoledne při proletech. Ráno tam sedí několik včel, ale nevím zda tam nejsou od minulého dne. Zítra vyklepu předložku a uvidím.
Kleštíka jsem letos viděl jen jednoho na včele v oddělku a pak pár mrtvých na podložkách v jiných úlech. Tady v tom úlu nic, ale to neznamená, že tam nějaký není. Tyto úly mají dno bez síta a podložku včely dost pucujou.
Koupím si mobil s lepším foťákem a vyfotím to líp.
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 03.06.2019 05:41 AM

Mirku, řekl bych, že je to celkem jasný. Nosema apis kombinovaná pravděpodobně s virem chronické paralýzy nebo vláknitým virem. Rojení včel v přírodě je úžasná věc a ozdravný proces, protože se při něm znovu nastartuje imunitní systém. Když roj najde nové obydlí, začne stvět. Při stavbě se vyvíjí teplota až 37-40C. To tlumí jak N.a., tak snižuje vitalitu kleštíka. Samozřejmě na novém díle nejsou ani viry.... Tento princip ředění patogenů je úžasná věc. Proč to tedy nanapodobujeme? Je to 5 let , kdy jsme s Radkem takto řešili virózy a nosemu v poměrně těžkých stadiích a většinou úspěšně (až v podletí). Jen je třeba mít dostatek pylu (bílkovin). Tak, to nejde ve všech oblastech ve stejnou dobu (u mne je tabu září). Nyní, kdy je snůška nebo začíná, je na to idelální čas. Kdo jiný, než v ŠPV bychom toto měli využívat? Nebudeš jediný, kdo tento princim ředění patogenů bude uplatňovat. Řešení? Nechat včely vystavět nové "plodiště" a zbavit je tak kontaminovaného díla. Pokud mohu radit, zásobní plásty oddělit od tzv. plodiště mřížkou (samozřejmě dá se to dělat i bez nich). Do tzv. plodiště dát jen st. rámky a 1 souš do které zařízneš štěp s nejmladšími larvičkami (to je důležité), na to mřížka a necháš včely stavět. Při snůšce to není problém. Za 14 dní odebereš tu souš se štěpem. Bude z ní zavíčkovaný plodový plást s prvním plodem od matky. Ten znič, bude na něm stažena většina kleštíků, kteří zůstali na včelách. Dosáhneš podobného efektu jako pří rojení a usazení roje. Aktivitě roje se nic nevyrovná. Toto ředění patogenů lze samozřejmě použít i po snůšce, ale pak musíš krmit. Toto je jedno z nejlepších ozdravných opatření, které lze používat preventivně plošně (u včelch včelstev na stanovšti) nebo jen bodově. U mne to je letos JEDNO včelstvo z DVACETI. Mám 3 kamarády mimo ŠPV, kteří toto opatření použili plošně loni (kvůli masovým úhynům) a letos a jsou nadšeni kondicí včelstev. Mají jich velké množství (přes 100). Někomu se to může zdát příliš radikální řešení. Jenže je to napodobenina toho, co se děje při rojení. Uvědomíme-li si, že máme klid na celý rok, není co řešit. Je to v rámci tezí ŠPV. Stále se snažíme domestikovat včelu, ale ona na štěstí zůstává stále divoký tvor. Tak je třeba se na ní dívat. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 05.06.2019 08:56 PM

Tak dnes jsem vrhl na ten ozdravný proces. Jak pro koho ozdravný. Sehnat mřížku docela šlo. Pasovala na všechny nástavky, jen ne na ten, co jsem měl nakonec plný včel. Pak jsem byl poučen holkama od koní, že mobil nemusím kupovat nový, že se stačí se se starým naučit. Ukončil jsem školení při zaostření sekvenčního pohybu. Zdálo se mi, že se nemusím umět fotit v koupelně před zrcadlem, když chci vyfotit pár včel.
Ráno jsem se tedy vydal na přemetání.
[Obrázky: WP-20190604-18-01-36-Pro.jpg]

Plodu bylo překvapivě málo, jen 5 rámků dělničiny, ale vzhedem k tomu, že před pár dny pár km od nás našli hnilobu prohlížel jsem důkladně. Neviděl jsem však nic zásadního.
[Obrázky: WP-20190605-08-18-57-Pro.jpg]
[Obrázky: WP-20190605-08-19-03-Pro.jpg]
[Obrázky: WP-20190605-09-20-52-Pro.jpg]
[Obrázky: WP-20190605-08-30-56-Pro.jpg]
[Obrázky: WP-20190605-09-20-29-Pro.jpg]
Rozhodit nástavky šlo snadno, horší však vydolovat rámky
[Obrázky: WP-20190605-09-06-35-Pro.jpg]

Protože nemám žádný náhradní nástavky, tak jsem to třídil za sebou na zemi. Plod zvlášť, trubčina zvlášť, zásoby zvlášť, pyl zvlášť.
[Obrázky: WP-20190605-08-42-20-Pro.jpg]
Včely nechtěly být v prázdném nástavku a stále vylézaly i z druhého, který jsem používal jako násypku. Příště zkusím smyk.
[Obrázky: WP-20190605-08-42-15-Pro.jpg]
Nakonec jsem je pod tu mřížku zahnal dýmem a smetáčkem.
Nad mřížku jsem dal do nástavku 10 rámků s pylem a nektarem. Nad něj jsem dal celý nástavek zavíčkovaných zásob. Pak se mi zdálo, že tam mají málo místa, sundal jsem ten zas...aně těžký medník a přidal jsem nástavek stavebních rámků a nad to jsem se znovu dřel s tím plným medníkem. Zdálo se mi totiž, že bez toho prázdného nástavku by se tam nevešly. No uvidíme za čtrnáct dní. Možná jsem měl dát do každého nástavku nad mřížku nějak pár těch souší s pylem a rozdělit to. Pak mě zas napadlo, že ten pyl je tam vlastně k prdu, když ho zalejou medem a já plásty nepoužiju na jaro. Ale už jsem to tak nechal.
Za hodinu bylo hotovo.
Když jsem odcházel nechtěly se tam stále srovnat.
[Obrázky: WP-20190605-09-03-59-Pro.jpg]
Ve tři hodiny odpoledne ( za 6 hodin ) stále hromada včel venku
[Obrázky: WP-20190605-15-19-28-Pro.jpg]
Večer v šest už byly uvnitř skoro všechny.
Jo a žihadel jen 5.
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 06.06.2019 11:25 AM

Vidím, Mirku, že se ti nechtělo hledat matku. Byla pravděpodobně na těch plodových plástech. To by pak bylo vše rychlejší. Když se ti ji nechce hledat dej tam nad plod týden předem mřížku a máš jasno. Za týden pak víš, kde je matka
a můžeš to urychlit. Nyní to jde celkem bez problémů, ale když by včely slídily, byl by to problém. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 07.06.2019 06:09 PM

Vzhledem k tomu, že mi na soukromý emalil přišel dotaz uvedenému postupu, přišlo mi vhocné sem tu odpověď dát také. Opakování je matka moudrosti, že. Jen podotýkám, že doporučené v mém předchozím příspěvku, je reakcí na Mirka, který zřejmě čelí i virům v kombinaci s N.a., nejen V.d. Jinak postup, který naznačil tazatael je v jiné podobě zopakován v prostředním odstavci (druhým od konce) a je samozřejmě možný. Na viry to ale nemá podstatný vliv. Každý z uvedených pstupů řeší něco jiného. Je třeba být variabilní jako včely a utužovat včelařskou empatii, bez ní to nejde, té je třeba se učit. Já se o to snažím celý život. ld

Zdravím tě Leoši.
Chci se tě dotázat na ten biotechnický úkon, co popisuješ v Co se děje v úlech teď.
Rámky s medem se tedy vloží do nástavků a od plodiště se oddělí mřížkou. Do plodiště se vloží jeden rámek s larvičkami a matkou, zbytek stavební rámky. Co s rámky se zavíčkovaným plodem, ty se zlikvidují? Je vhodné např. matku zaklíckovat, počkat až všechen plod vyběhne a následně tyto prázdné plodové rámky odebrat a nahradit je stavebními. Matku potom vypustit a odebrat jí první zavíčkovaný plod.


Tak tedy znovu.
1NN (nástavek) stavení rámky místo plodu+ 1 souš se štěpem a matkou. (štěp je část plástu třeba zaříznuté do trojůhelniku).
Proboha proč klíckovat matku???? To by toho moc nevystavěly.
To si pleteš s jiným opatřením, kdy se matka izoluje na 1-3 plásty na 2-3 týdny a pak se ten plod odstraní a matka pustí.
Izolátory na 2/3 prodává náš účastník V. Sciskala a jeho firma Vast-Oil (myslim že na 1r. a 3r)

Za 14 dní ten plást s prvním plodem odstarnit, ostatní samozřejmě nechat. Na ten první nástavek mřížka. Dále nástavky ve stejném pořadí.
Co s plodem?
Pokud je problém jen s VD stačí zničit jen zavíčkovaný plod, pokud i viry vše.

Samozřejmě můžeš na těch plástech nechat včely a udělat z nich oddělek, kam dáš zavíčkovaný matečník. Už jen ta pauza kleštíka oslabí a naruší jeho vývoj. Zase po oplodnění mladé matičky můžeš odstarnit první zavíčkovaný plod. Je to zpravidla jen jeden rámek , tedy ten nprvně zakladený. Ostatně odstranění prvního zav. plodu mladé matky nebo matky začínající klást, by mělo být samozřejmost. Tenhle odstavec chápej jako další variantu. Odstavec dole patří k tomu nad ním.

U V.d. to zpravidla stačí, u virů ne, tedy zničit.
Je to stejný postup jako jsem ukazoval (jako jeden z více) v lednu v Turnově.
Nebo to, co je na fóru, jen jinak.
Včely samozřejmě dobře staví jen když je snůška. Poud není, pozdě bycha honiti a musí se krmit.
Vše dobré
ld


RE: Co se děje v úlech teď - Oldřich Šlegr - 07.06.2019 09:52 PM

Ano, ano a takto trpělivě nám to vtlouká do kebulí náš pan profesor pro přírodní včelařství Leoš Dvorský, aby včelkám a nám bylo líp, za což ti děkujeme za nás i ta včelky.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 07.06.2019 11:51 PM

Ale no tak. Když se podíváš někam do jiných vláken, třeba o volné stavbě, zjistíš, že tam jsem o ošeřování bez chemie také psal už v r. 2013 nebo tak nějak. Sice to bylo třeba o využití trubčiny, ale v zásadně pro nás nic nového. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 08.06.2019 12:45 PM

Leoši, prosím Tě zeptám se,

protože chemii požívám velice poskrovnu, jen tak aby to u mě spokojeně žilo, snažím se i o pravidelné přirozené opatření pomocí dodělků. Ale jak jsem přečetl teď to Tvé moudré opakování, došlo mě. Dělá se i odebrání prvního zavíčkovaného plodu u běžných oddělků (myslím preventivně odsátí zbytku VD ze včel a jeho odstranění i když jim na první pohled nic není)? Ne jestli se může, ale jestli je to důležité.

Mám udělané ODD v ležanech (na jedné straně) a teď po rozkladení nových matek je chci hned (bude to 6 týdnů) sloučit zpět (kvůli zpětnému plnému prostoru úlu). Jestli mám počkat ještě dva týdny na zavíčkování nového plodu a odstranit jej nebo je můžu sloučit po rozkladení hned. To ozdravění a výměna M v jednom mám v úmyslu dělat rok co rok, protože M nehodlám hledat a značit (blbě na to vidím, spíš vůbec) a tak nikdy přesně nevím, jak je kde M stará (proto každoroční ODD s novou M z roubu).

Dik.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 08.06.2019 02:41 PM

Ali, samozřejmě to můžeš udělat vždy, zvláště, když je oddělek silný. Pro běžnou včelařskou praxi by to mělo být i pravidlo a to nejen u oddělků, ale i u roje nebo odrojeného včelstva. Je to x krát lepší, než to pak honit na poslední chvíli. Jinak bych s tím spojením počkal. Mladá matka bude dost neklidná a tak při spojování může být v nebezpečí. Já to dělám nejdříve tehdy, když už má vyběhlý první plod, aby měla svůj doprovod. Většinou ale koncem září v říjnu.To je ale jen můj náhled, vyplývající z toho, že včelařím zde. ld