Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 18.05.2019 08:04 AM

Zdravím, u nás v Beskydech po 14 studených a deštivých dnech včera konečně zase pořádný letový den. U jednoho včelstva jsem zjistil, že jsou bez zásob a jsem rád, že nepadly hlady. Měly tak dva dm zavíčkovaného plodu a jen na jednom plástu čertvě nakladeno. Beru to jako plus, že pauzou zredukovaly kleštíka.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.05.2019 08:28 AM

(18.05.2019 12:02 AM)MirekMatucha napsal(a):  Dnes odpoledne po 14 dnech chladna zas prolet mladušek. Pro mě zajímavý úkaz: shluky včel pod česny ale jen u dvou úlů. Hloučky tam byly celé odpoledne. Do večera se pomalu vytrácely až před osmou hodinou tam zůstalo jen pár včel. Má tento úkaz nějaký důvod či pojmenování? Mně připadalo, že se snaží vykálet a i na látce před úly bylo dost "hovínek", ale nic hrozného. Ale jestli je to opravdu jen zácpa nevím. Taky jako by se u toho navzájem krmily. Čert ví.

M.M.

Mirku je to zácpa (májovka). Tmavé nitkovité výkaly=OK, světlé= nosema.
Jsou to mladušky krmičky. To se právě stává když včely nemají dostatek vody na zpracování pylu. Stačí nastříkat mlhovkou sladkou vodu pod folii nebo dát roztok.
Těch mladušek je škoda. Já jsem na tohle nebezpečí chtěl upozornit, ale přišlo mi to zbytečný, abych nevypadal jako "chytrá Horákyně". Sleduj je, nyní se to dá vysvětlit tou zácpou, ale v červnu by to už mohla být nějaká viroza, kterou zesílila nosema.
Nejsi jediný, který mi to psal.ld


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 18.05.2019 09:21 AM

O tom jsem už několikrát četl, ale vidím to poprvé. Člověk by řekl, že když stojí úl uprostřed bažiny a 5 metrů od potoka, že nemohou mít žízeň. To chladno a vítr jim asi nedovolilo zásobování vodou. A tyto úly nemají ani folii. Můj kamarád bezdomovec léta říkával, že žízeň je svině. Taky ho nakonec dostala. Dík M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 18.05.2019 12:56 PM

Je to zajímavé, my jsme zase včera vylévaly z krajních plástů vodu. Aspoň 2 -3 dcl, což mě hodně překvapilo a přitom plodu na 8 plástů 42/35 ve slabších. Ale vypadá to, že medu nebude.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.05.2019 05:52 AM

Kdyby tu vodu nepotřebovaly, nebyla by tam. Instinktivně se předzásobily. Ony holky vědí, jaké bude počasí. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.05.2019 07:02 PM

Tak od pátku do dneška 16.00 hod + 12 kg na váze. Konečně trochu snůška. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 19.05.2019 10:03 PM

A já jim tu vodu vylil, já myslel že je to kondenzát na kraji na neobsednutém plástu, v zásadě škodlivá věc ?! Nenapadlo mě, že až tam mimo plodové těleso, je to jejich usilovná práce. To jsem tomu dal.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 20.05.2019 08:55 PM

(19.05.2019 05:52 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  ..Instinktivně se předzásobily. Ony holky vědí, jaké bude počasí. ld

Naše vědí prd. Kdyby věděli, tak by tam tu vodu měli.
Porosil jsem a situace se uklidnila. Ale stejně ještě včera u těch dvou úlů několik malých chomáčků včel před úly. Ještě jsem o tom početl,ale informace o májovce hovoří o problémech hlavně u oddělků a slabších včelstev. U mě oddělky v pohodě a zrovna ty dvě docela pěkný včelstva v problémech. Zapisuji si, že v květnu chodit do včel s kropítkem a dýmák nechat doma. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 20.05.2019 10:48 PM

(20.05.2019 08:55 PM)MirekMatucha napsal(a):  
(19.05.2019 05:52 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  ..Instinktivně se předzásobily. Ony holky vědí, jaké bude počasí. ld

Naše vědí prd. Kdyby věděli, tak by tam tu vodu měli.

A nebo ji spotřebovaly a nebylo jí dost, proto ta zácpa. Ony "zásobníky" vody tvoří i samotné včely. Všechno má svojí příčinu.
Potřeba vody je veliká. Na jaře ji potřebují na ředění zhoustlého medu , v létě na udržení vlhkosti a ochlazování. "....... Mladušky ji potřebují na zpracování krmné kašičky a když není... výsledek je vidět. Ono to není ale jen o síle jako takové, ale třeba i množství plodu, mladušek. Tohle je hodně o poměrech a ne jen množství včel, mladušek..... Podněcování" vodou na jaře je tím nejúčinnějším. Někdo to dělá,že ji dává do úlu, někdo zřídí vhodné napajedlo, někdo ho dokonce i ohřívá. Jinak ale doporučuji ta včelstva sledovat. Je-li to ta zácpa, po oteplení, dodání vody zmizí. Když ne může to být projev jedné z viróz. Má to i další projevy. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 02.06.2019 09:40 PM

(20.05.2019 10:48 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jinak ale doporučuji ta včelstva sledovat. Je-li to ta zácpa, po oteplení, dodání vody zmizí. Když ne může to být projev jedné z viróz. Má to i další projevy. ld

Tak včelstvo s příznaky májovky průběžně sleduji. Po dodání vody to vypadalo, že "porucha" ustoupila. Výtrusy ve formě slabých hnědých nitek zmizely, na nějaký čas se omezily i včelky shlukující se pod úlem. Ale denně se stále několik malátnějších jedinců objevovalo. Tentokrát ( po šestnácti dnech ) se při proletu mladušek / hodně trubců / shluky včel opět objevily.
Teď bez nitkovitých výtrusů. Zas ale přibyly malinké včely a hodně trubců. Začíná mi to připadat loňské potíže v jednom úlu. To však byli samí trubci, kteří se motali pod česnem, nelítali, jen z úlu vypadli. Nakonec jsem tehdy vyměnil matku a dodnes je toto včelstvo dobrý.
Tito jsou jakoby čiperní, jen nelítají, někdy jen poskakují a jakoby se snažili vykálet. Pohyby zadečkem tomu nasvědčují. Ale může to být i snaha vzlétnout. Nakonec skončí na vrcholku v letargické skupince a posléze v dolíku u mrchožroutů.
Máte s tímto vývojem nějaké zkušenosti? Plánuji rozebrat úl ( je na 5 VN 27,5 cm ) Už rok jsem tam nebyl, takže nevím jak to tam vypadá. Jestli najdu matku tak ji chci izolovat v medníku a vyvolat tichou ( někdo může říct nucenou ) výměnu. Jestli ji nenajdu, což je pravděpodobnější, seberu med a dám nad plodiště KM. Napadá někoho jiná možnost? M.M.