Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 25.04.2019 11:07 PM

Nandat/vyndat bude myšleno rozšiřovat/zúžovat nástavkem plným souší (ne tedy stavebními rámky). Mě se také nemají moc ke stavbě (kromě jednoho loňského oddělku, ten se na to vrhnul). Já jsem tedy rozšiřoval nahoru nad plodové hnízdo.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 26.04.2019 12:09 PM

To myslím, jo.
Není to přirozené, ale násobí to výnos. Takže pro toho, komu jde i o med, to má smysl.
V dlouhodobém horizontu ukládám po snůšce prázdné panenské souše - vydrží cca 5 let i dýl a zakladené vyřezávám. Objem včel květen versus říjen je cca 3 : 1, takže se s tím nechá pracovat. Ve velké snůšce obecně staví špatně - je třeba využít duben / letos je vše brzy / a červenec, kdy při ubírání kupodivu taky staví. No a oddělky, to je jasný, ty není třeba točit, ale nechat stavět. Takže 1 VN koncem dubna přidám, k tomu mě další VN vystaví, jeden přes zimu schovám a druhý vyřežu a na třetím zimují. Zhruba, do toho nějaké oddělky a spojení, plus mínus to tak jede.
S tím množením - ne vše se povede, čili při dvou třetinách oddělků jsem v srpnu na plus třetině-polovině použitelných, plánované zimní ztráty cca 30% jako selekce / což je někdy míň a někdy výrazně víc / no a na jaře chcípáky spojit - chcípák+chcípák / selekce / a jste plus mínus na stálém stavu. No a jednou za pět let úhyny - a každý oddělek dobrý.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 26.04.2019 09:50 PM

Tak u mně staví a nosí slušně. Sice co se síly týče je to nevyrovnané, ale to při včelaření bez chemie je docela normální usnadňuje to selekci. Od neděle by měly začínat klást letošní matičky. Jedna to stihla dřív a klade už od včerejška. Prozatím jedu linii, která je bez chemie od r. 2002, ale začínám další neméně talentovanou. Navíc před týdnem jsem z lesa přitáhl divoký roj, který tam byl bez ničeho 3 roky. Sice žádnou velkou naději do něj nevkládám, ale snad přinese zase nové geny a hlavně mi připraví novou práci. Nudou rozhodně trpět nebudu. Koukám ven, vypadá to na déšť, kéž by. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 27.04.2019 02:42 PM

(25.04.2019 05:04 PM)Tomáš Palata napsal(a):  ...nutím včely stavět. Ale žádná hitparáda....
Už to jede.


RE: Co se děje v úlech teď - Václav Návara - 02.05.2019 12:38 PM

Dobrý den,

Mám prosbu / dotaz: Při tvorbě sádky za účelem naražení vajíček se mi v sádce podařilo uzavřít matku.
Je možné matku vrátit po více jak 3 dnech do původního včelstva nebo je vhodnější vytvořit ze sádky oddělek?

Děkuji
S pozdravem
Václav Návara


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 02.05.2019 01:42 PM

(02.05.2019 12:38 PM)Václav Návara napsal(a):  Dobrý den,

Mám prosbu / dotaz: Při tvorbě sádky za účelem naražení vajíček se mi v sádce podařilo uzavřít matku.
Je možné matku vrátit po více jak 3 dnech do původního včelstva nebo je vhodnější vytvořit ze sádky oddělek?

Děkuji
S pozdravem
Václav Návara

Béé je správně. Ve včelstvu už budou matečníky. Počkej až je zavíčkují, vylámej a udělej sérii tady. Matku bys musel přidávat v klícce a nyní se už dobře nepřidávají protože je snůška.
Nekomplikuj si život. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 02.05.2019 07:07 PM

(02.05.2019 12:38 PM)Václav Návara napsal(a):  Dobrý den,

Mám prosbu / dotaz: Při tvorbě sádky za účelem naražení vajíček se mi v sádce podařilo uzavřít matku.
Je možné matku vrátit po více jak 3 dnech do původního včelstva nebo je vhodnější vytvořit ze sádky oddělek?

Děkuji
S pozdravem
Václav Návara
Nic moc se tvým omylem s matkou nestalo. Někdy lze i oddělek úmyslně udělat s matkou , pak ve starém včelstvu si můžeš vybrat matečníky v množství dle potřeby. Samozřejmě jeden nadějný tam v původním včelstvu nechat.
Získáš víc výhod najednou , oddělek s kladoucí matkou jede jako hrom a další odělky již vybavíš matečníkem před líhnutím což zase zesílení oddělku ( smetence ) urychlí. V původním včelstvu dojde k přestávce v plodování, což zase potrápí kleštíka.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 15.05.2019 12:04 PM

Teploty u nás v 700 mnm již 14 dní stále mezi 0 - 7 stupni C. Když svítí slunce je sice odpoledne tepleji, ale zas příšerně fouká. Když nefouká prší. Stále tady nosíme zimní čepice. Třešně a hrušky odkvétají, něco pomrzlo. Jabloně začínají. Včely občas vyletují ale bojují s velkým větrem. Desítky včel obalených pylem nacházim před jednotlivými úly. Když je nahřeju teplým dechem pokračují do úlu. Kdo ví, kolik jich zůstává na cestě. Dnes poletoval sníh. Po tom dubnovém teplu dost drsno. Zásoby dodané loňským oddělkům jim asi brzy dojdou. Některé jsem začal krmit a udělám z nich tedy"kombajny". Ve Vrchlabí 480 mnm ( od nás 4 km přímou čarou ) tam to vypadá docela jinak. Tam už v mednících trochu přibývá. Včera jsem byl v Chlumci nad Cidlinou. To je snad úplně jiný světSmile M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 15.05.2019 02:12 PM

(15.05.2019 12:04 PM)MirekMatucha napsal(a):  Teploty u nás v 700 mnm již 14 dní stále mezi 0 - 7 stupni C. Když svítí slunce je sice odpoledne tepleji, ale zas příšerně fouká. Když nefouká prší. Stále tady nosíme zimní čepice. Třešně a hrušky odkvétají, něco pomrzlo. Jabloně začínají. Včely občas vyletují ale bojují s velkým větrem. Desítky včel obalených pylem nacházim před jednotlivými úly. Když je nahřeju teplým dechem pokračují do úlu. Kdo ví, kolik jich zůstává na cestě. Dnes poletoval sníh. Po tom dubnovém teplu dost drsno. Zásoby dodané loňským oddělkům jim asi brzy dojdou. Některé jsem začal krmit a udělám z nich tedy"kombajny". Ve Vrchlabí 480 mnm ( od nás 4 km přímou čarou ) tam to vypadá docela jinak. Tam už v mednících trochu přibývá. Včera jsem byl v Chlumci nad Cidlinou. To je snad úplně jiný světSmile M.M.
Je to umne podobné sice tepleji ale vitr že nelétají daleko. Kvetou kaštany ale bez včel,
ty co něco nanosí pokud nejsou v síle nedokáží to odpařit, kape z rámků med při sebemenším pohybu. Z 11cti včelstev možná vytočím 5 , ostaní zatím nejdou, je to řidké! Do stanoviště na Vysočině jsem zatím raději ani nelez, zima a vítr.
Bohužel jak se naráz oteplí bude to patrně rojový mazec !


RE: Co se děje v úlech teď - Jirka Roškot - 15.05.2019 05:52 PM

O víkendu hrozen trubců pod úlem, i mrtvolky nedovyvinutých vytažených z buněk. Dopátral jsem že je to reakce na nadcházející nedostatečnou snůšku. Pozorovali jste to někdy? Dá se z toho něco usuzovat na kvalitu, stav včelstva? J.