Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 21.04.2019 01:04 PM

Leoši, prosím Tě ještě jeden dotaz. Síto po celé délce a šířce ležanu. Má jej nechávat otevřené ? Mám je neustále zavřené podložkou pro kontrolu co se děje podle měli po celý rok.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.04.2019 01:07 AM

Ali, já bych nechal síto zavřené. Otevřené, to už je zase jiný režim. Maximálně bych nechal trochu luftu u strany, kde je česno, pokud je malé (to ale nevím). Víš ono se síto dělávalo jen kvůli kočování. Pak někdo náhodou zjistil, že otevřené síto je dobré při zimování (ale bez průvanu). Dále pak následovali poznatky Dánů, kteří také zavedli zimování na sítech a Švédů (trychtýřové dno). U nás to byl někdo ke konci šedesátých let s Ečkem. Tuším Němčok nebo Valent. Ony včely potřebují v úle určité mikroklima a větráním, které neukočírují se, jim to ztěžuje. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 23.04.2019 05:04 PM

Tak jsem se byl na jedny kouknout co staví na té druhé pozici od očka nad česnem. Byl jsem přesvědčený, že zrovna zde by mohla být jen dělničina. Není.
Od shora cca 5 cm zásobních buněk, pak trubčina až dolů kam to stihly dostavět, z části zakladená. Co dodat? Je úplně jedno, kam ten prázdný rámek dám.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 23.04.2019 05:24 PM

No příčinu to mít musí. Genetika rojová nálada, měly tam již zakladenou nějakou trubčinu? Čerstvě vystavěná je jako magnet. Mimochodem, pokolikátý jsi už v tom včelstvu letos byl? ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 23.04.2019 06:36 PM

Poprvé 16.4. a dnes. Já je pozoruju opravdu jen zvenčí, česno, podložka, pod víko přes fólii max. Matka asi 2017 (jsem dával roub), neznačím, jen 2-3x zkouknu plod, když do nich vlezu. Trubčinu tam mají zavíčkovanou, trubci jsou tam vidět celý duben.
Možná to s tou volností přeháním, pak o nich houby vím. Ale asi nám to vyhovuje oběma. Už to dál moc nebudu řešit. Možná bych měl zkrátit přematkování roubem a sloučením na dva až jeden rok, když je důsledně neeviduju (co vím, mám i tříleté).


RE: Co se děje v úlech teď - Ondřej Hercík - 24.04.2019 09:34 PM

Tak jsem si představoval, pokud začne snůška tak vcely postupně vytlačí matku do nižších nástavku, vše půdě jak po másle, že to maj pěkně spočítaný a pohádka. Jenže mě se tu nestíhá plod líhnout, včely to okamžitě zanáší, a to maj dole jeden nástavek téměř prázdný. Jestli nestíhají stavět nebo se jim tam nejde nevím. Ve dvou nastavkach už maj připravený matecnikove misky , i když je možné že některé jsou z loňska. Včelky na 5nn, plodu mraky, zásob mraky a místa pod nima taky. Je to takhle normální? Třešeň, špendlík, meruňky a broskve odkvetlé, hruška jabloň a pampeliška v plném květu a do toho teď začla řepka.
Tak jsem jim dal jeden nástavek nahoru a uvidím. Ale nechtěl jsem stavět komíny, sem myslel že bych je mohl držet na 5ti. Přeci jen už je to celkem vejška.
Díky, ať se daří.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 25.04.2019 12:57 PM

(24.04.2019 09:34 PM)Křeček napsal(a):  Je to takhle normální?
Je to normální.
Ve vrcholné snůšce jde o jiný level aktivity. Vše je soustředěno na hamtat, hamtat, hamtat.
Čili co nepostavili před, už nepostaví. Natož dolů. Normálně nahamoní co jde a vyrojí se.
Včelař toto úsilí může využít jen přidáním souší, může být i sem tam prázdný rámek.
S tím se neudělá nic. Na zimu vyndat, na třešeň nandat.
Nebo respektovat přírodu. Oni nenosí med pro včelaře - přirozené je se množit.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 25.04.2019 05:04 PM

Před několika dny tady rozkvetly třešně, kvetou mléče. Čas utíká, nutím včely stavět. Ale žádná hitparáda. Nástup jara byl zase letos rychlejší a ta jedna generace včel prostě chybí. Co postaví, zanáší sladinou jen zlehka nebo vůbec. Dubnové sucho dělá taky svoje. Tohle je zhruba výsledek týdenní práce na loučce...
[attachment=1863]


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 25.04.2019 10:20 PM

Přesně. Pár buněk dělničiny případně pro zásoby a zbytek trubčina. A ještě napůl ze starého vosku. Nemám to jinak. Přitom u mě řepka za plotem v plném květu.


RE: Co se děje v úlech teď - Ondřej Hercík - 25.04.2019 10:22 PM

(25.04.2019 12:57 PM)schützmeister napsal(a):  
(24.04.2019 09:34 PM)Křeček napsal(a):  Je to takhle normální?
Na zimu vyndat, na třešeň nandat.
Nebo respektovat přírodu. Oni nenosí med pro včelaře - přirozené je se množit.

Co myslíš konkrétně tím ..nandat/vyndat...

Tomu rozmnožování rozumím. Jenže pokud budu každý rok zdvojnásobovat včelstva tak si nedovedu představit kam s nima. Přece jen žádné stanoviště není nafukovací. Na jaře rozmnožit na podzim spojit? To spojování není zase nějak přirozené což?