Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 11.04.2019 11:08 PM

Tak se nový majitel pozemku rozhodl, že jsou na něj naše včely zlé. Poslední úpravy těch "ďáblů" před přesunem. M.M.




RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 12.04.2019 05:18 PM

Leoši, díky za podporu. Nevím ani co bych odpověděl. Mě těch 7 kg resp. do kopy 35 kg pro nás dva na rok tak akorát vystačí. Co je navíc porozdávám těm co si to zaslouží.
Vrátím se ale tomu nevelkému plodování. Tini má s velkým zazásobením asi část pravdy. Druhá je asi v tom, že (je to jen matná vzpomínka, chodím do nich max 3x do roka jak jsi doporučil a já podporuju) mají v plodišti velmi mnoho trubčiny. Přišlo mi, že to bylo snad 1/1/1 s dělničinou a buňkami zásobními. Ty jsou taky jiné, navíc zaplněné, takže matka asi nemá možnost na málo plástech pořádně kde zaklást. Nevím, jestli bych neměl dávat rámky ke stavění jen z jedné strany plodiště od očka a posouvat vše do prostoru ležanu, že by na náletové straně stavěly trubčiny podstatně míň. Vzadu za plodištěm to stavěné dílo přeci jen vnímají jinak, pro jiné účely než u česna. Nevšiml jsem si, zda-li se to liší.
Však oni mi dají vědět co jim bude vyhovovat nejvíc. Ležan je hold jiný způsob.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 12.04.2019 07:50 PM

Já osobně bych v době stavby srazil plásty na protilehlou stranu česna a k česnu dával pouze st. rámky. Čím blíže k česnu, tím více bude dělničiny a trubčina ta bude na protilehlé straně česna. Vzpomeň si na tu přednášku v Brně a můj "překloňák". Vzpomínám-li si dobře ty máš docela velké plásty, tak na nich asi bude vždy nějaké trubčina, ale právě na té protilehlé. Podle mne je 5-30% normální , každé to mají nastaveny jinak, mají jinou náladu a také prostor. Důležité je, aby ta dělničina "dávala" tolik dělnic, aby obsedaly protor. Ono v konečné fázi málo dělničiny nemusí znamenat málo včel, jsou-li ty včely dlohověké a to jsou asi vždy více, při lepší stravě a neustále medných zásobách. Ono stačí o týden delší život a dělá to pěkné skoky. Já obecně nemám moc plodné včely a myslím, že místa je většinou na plodování dost. Vynásob si 2000 (to je maximální množství nakladených vajíček za den) x 20 dní (chceš-li 21) no a pak si spočítej, kolik máš dm2 (buněk když si změříš velikost, propočet jsem tady někde uváděl) ke kladení a uvidíš, že ti to vyjde no a nebo ne a máš jasno. To máš za 20 dní cca 4 -5 kg včel (plus nějaké rezerva prázdných buněk). Nyní na jaře se to se sílou dost houpe. Plodování je více cyklické a pomalu se pak ty cykly začínají prolínat až to vypadá jako nepřetržité plodování, ale ve skutečnosti tomu tak není. Kdyby ti bylo divné, že jsem napsal 20 dní tj 20 dní vývinu, tak proto, že jsme s jedním kolegou před léty měři délku vývoje včely v průběhu roku. Zjistli jsme, že to není stejné a třeba v květnu to bývá i o 0,5-1 den kratší (záleží ale hodně i na genetice ale i dalších věcech, dá se to i zkracovat, ale.......v přírodě je vždycky něco za něco, to je ten zákon rovnováhy).ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 12.04.2019 11:48 PM

Jo, jo Leoši, zajímavé. Mám více variant jak v tomto úle postupovat, i překlopňák od Tebe jsem zvažoval, ale že mám česna v rohách na každé straně ale zepředu, jsem to už podvakrát šmahem zavrhl. Teď se teda nad tím znova zamýšlím, a ten přesunem dozadu (je mě divné, že od česna by měly v úlu 20-40 cm díru) bych řekl fyzicky vyzkoušet, mě nenapadl. Hlavou mě to sice už blesklo, mžikem jsem takovou variantu zaplašil.
Vyzkouším. Ale aby mohly bránit česno a očko, měl bych jim u česna jeden až tři prázdné plásty ponechat. Nebo ne ? Ať si s tím udělají co chtějí. Tam se matka nikdy nemůže přesunout, aby to poblbla. Jak se oteplí, hned jedny posunu.
Musím říct, že toto cyklování při nejmenším možném pohybu plodištěm mě dělá zatím největší problém. Dik za myšlenku.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 13.04.2019 08:51 AM

Prosím tě pošli mi jednoduchý nákres úlu a s rozměry rámku i česna. Já stále nemám představu. Překlopňák funguje jako automat, ale musí být nižší rámek. Tak abych tě nenutil do něčeho, co nemůže fungovat stejně. Včely, když obsadí určitý prostor, mají určitou vizi a ta je zpravidla jiná od té včelařovy. Lidé mají v hlavě to klasické schéma,ale neuvědomují si, že nejen velikost, ale i tvar dutiny ovlivňuje, jak se včely v dutině budou chovat. Včely jinak staví a tím i žijí ( to abych nemusel vyjmenovávat vše) ve stojícím stromu, jinak v padlém stromu, jinak ve skalní dutině, jinak ve volném prostoru, jinak třeba v podlaze nebo stěně chaty. Naše úly ty dutiny napodobují, ale často to jsou kříženci všeho, protože člověk musí ukazovat svoje ego. To neustálé měnění prostoru včelám rozhodně nepřispívá, protože na to musí reagovat, aby přežily. To mají dědičně zafixované, jenže my to nevidíme a nechápeme. Ostatně o to pochopení se ani nesnažíme a v tom je ten problém. Až třeba lidé pochopí vztah včely a kleštíka a budou dle toho včelám vytvářet i podmínky v úlech, bude po problému. Bohužel nevnímáme skoro vůbec realitu a neustále ji zakrkýváme dalšími "ochrannými" slupkami (ideologií, náboženství, předsudky, vztahy, vzděláním..........) aby náhodou nebyla vnímána taková, jaká je. To vše je uměle vytvářeno a utužováno vzdělávacím systémem. Jenže to je ono, znalosti nejsou vědění. Vědění bolí. Nemohu nevzpomenout Sokrata , který říkal: "Vím, že nic nevím". Jenže toho věděl nesrovnatelně více, než ti, kteří říkali nebo si mysleli, že ví a přitom nevěděli nic. Dnes je to stejné, stačí otevřít noviny, televizi, rádio...... (nebo jít někam na přednášku, seminář). Bóže, to jsem se zase po ránu rozkecal. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 13.04.2019 11:07 PM

Pro představu křížence všeho.
Ten velký prostor k česnu asi nepujde. Předloni jsem zkoušel necht postavit volné dílo do rámečků bez mezistěn do celého medníku a do části, a podud mají volného místa víc než jeden rámeček, zastaví to divočinou. Pokud je jen jeden a bez snůšky nebo krajní jsou zavíčkované, tak to postaví pěkně, pokud je větší snůška, nepostavily nic a vedlejší již postavené či téměř zanesené dostavěly, rozšířily až na 6 cm. Takže to bez vkládání na okraj plodiště snad ani nepůjde. Ale mezistěny tam cpát nebudu. S těma pár úlama si poradím i bez. Jen jsem si v koutku duše myslel, že přeci jen 3x, resp. i jen 2x za rok vlézt do nich mě bude stačit. Ne že by se mi to nelíbilo, či mě to nějak vadilo. Jen nemám rád, když do mě někdo vrtá, myslím, že včely to vnímají úplně stejně.
Takže ego neego, rozhodl jsem se pro ležany a už to tak i zůstane. 150 litrů tam mají po celý rok, musí si s tím poradit. Nějak to společně zmáknem.
PS. Rady neodmítám Wink.


RE: Co se děje v úlech teď - Faneka - 18.04.2019 05:46 PM

Tak jsem si dnes udělala první letošní sérii. Jsem zvědavá, jestli to klapne, bylo to trošku narychlo. Jinak litaj jako dive a nosi, co se dá. Pomalu se u nás chystá repka, ovocné stromy jedou i pampelišky.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.04.2019 07:26 AM

]

No je to pěkný řemeslo, Ali,to se musí uznat. V o něco větší velikosti mám tzv. mednou krávu. Také zde je ten plást vysoký a dlouhý, proto v ní staví trubčinu podobně. Tedy v plástech u česna dělničinum pak na protilehlé straně plástu trubčinu, dále od česna více smíšené, tedy dělničinu uprostřed a kraje trubčina nebo buňky na med (mají větší sklon a velikost) a zcela nejdál jen čistá trubčina a buňky na med. Včely mají vždy určitou vizi jak obsadí prostor a uspořádají hnízdo (to je ta architektura včelího díla). Trubčinu umisťují vždy na okaraji plodového hnízda a také s ohledem na příliv vzduchu. Tohle jsme docela podrobně rozebrali v lednu v Turnově. To co jsi napsal, je tedy ve shodě s tím, co je pro včely přirozené (přozenější) a nekoresponduje to se situací v klasických úlech a vedených včelstev. Pokud chceš mít více dělničiny, zkus využít tu metodu z překlopňáku (já to nikdy příliš nehrotil a ani prostor nijak nezmenšoval), ale trubčinu ti tam asi dávat na jeden plást také budou, je to pro ně normální. Případné odstranění zavíčkované trubčiny budeš muset tedy provádětn na jednom plástu. V rámku to jde lépe než jen u louček. Nebránil bych jim v tom a spíše přemýšlel o tom, jak jim dát pocit prostoru. Pokud nějaké radikální změna, opatření, tak nejlépe v době, kdy je stavební pud v plném proudu, tedy nyní, když je snůška. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 20.04.2019 11:00 PM

Předevčírem jsem se rozhodl a šupl po jednom rámku do každých vždy těsně k plodu od očka, tj. buď druhý nebo třetí (ještě nestaví). Do jedněch jsem nakoukl, zdálo se mi jich míň, asi se vyrojily, nepoznal jsem to zvenčí. Uvnitř na posledním plodovém plástu čtyři velké matečníky, dva vyběhlé dva vykousané, po prostředním plástu běhal štíhlounká velká pěkná matička. Trubců co včel, žádný plod dělničí ani vajíčka, na třech plástech zavíčkované trubčiny. Až se trubci vylíhnou, jich tam bude snad třikrát tolik co včel. Chtěli to tak, mají to tak. V ostatních dobrý. Jen příšerné vlhko, ve všech úlech teče voda do podmetu. Horní fólie co jsem loni pořídil budu muset zrušit a nahradit zpět tkaninou. V tomto ležanu úplně nedokáží vlhkost odvětrat.

Na polovině metodu překlopňák přeci jen zkusím přesunutím všeho dozadu, v květnu mřížkou rozdělím, na dva dni dám přepážku, naroubuju matku, otevřu zadní očko a pokud se po snubním letu matka dovede zadním oček zpět vrátit (všechny včely budou stále lítat očkem předním /opačným/ - zkoušel jsem, přeorientaci, trvá snad celé jedno pokolení), mřížku nějaký čas ponechám a spojím zpět a plásty si budou dostavovat podle síly.

Zdá se to dost dobrý. Jen jak mi radil na VF Zdeněk Barnat, z tepelných důvodů nebudu držet přes zimu MK v medníčkách, ale raději ve větším počtu vysokých plástů za plodištěm. Letos mě MK v medníčkách setsakra zkomplikovali život v obsluze. Načínám ležany třetí rok, a pokaždé něco nepředvídaného co ve stojatých nebylo, a když, šlo v nejhorším případě nějakým přeskupením řešit. Tu většina věcí prostě nejde. Dik.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 21.04.2019 10:30 AM

Ali, je dobře mít na paměti, jak funguje zákon česna. Česnem proudí do úlu vzduch, nektkar i nepřátelé. Proto jsou zásoby ukládány co nejdál od něj. Plod je vždy ve styku se zásobami, mmj i z tepelných důvodů. Zásoby zde působí jako jakési akumulačky. No a plod potřebuje hodně vzduchu, proto se tlačí k česnu. Pokud ale nebude příliv sladiny, nebude tlak na to, aby byl plod stlačen k česnu. Čili i rozšiřování by mělo tomuto odpovídat. Proto je třeba dodržovt určitou logiku, posloupnost. Neustálé změny včelstvo jen stresují a než se adaptuje, přijde od včelaře další změna. Na česně život včelstva začíná a často i končí. Mezi česnem (vduchem) a zásobami probíhá po celý rok jakýsi "boj" , "přetahovaná" a ty tendence, které se v průběhu roku mění, je dobře respektovat a využívat. Ne vše je kompaktibilní se vším, jak se myslně včelaři domnívají a pak nastávají problémy, respektive výsledek je jiný než očekávání. Včelaření je především o chápání vzthů a nej jen o technice. Tak veselé Velikonoce všem. ld