Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 04.03.2019 11:07 PM

Tak se vracím ke svému příspěvku 1850 - "Vloni 1,0kg 1.1. bylo při stálé zimě a úbytku v březnu 1.4. stále ještě 1,1kg."
Jaro pokračuje teplejším obdobím a pokud budou v noci teploty kolem 5°C a míň, lehce se příroda může ještě pozastavit a být trochu podobná loňkému roku - vše kvetlo v dubnu.
Opět se vracím k tabulce závislosti kladení na venkovní teplotě. K 1.4. by měly moje úly obsahovat cca 2,6kg včel, oproti loňsku tedy 2,5 kráte více.
To už by na vytvoření plnohodnotné MK mohly být podmínky, pokud si příroda zase s námi nepředvidatelně nezalaškuje Smile.
Takže včelky nechám zatím bez jediného zásahu (krom odběru měli cca 1hod se vším všudy) jejich vlastní vůli a moci.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 06.03.2019 02:01 PM

Dnes venku ve stínu a při nočním mrazu - centimetrové klíčky na semenech mléče.
Už to jede.
Pilně jsem v lese zaséval, tak uvidíme.
Jedle bez ožrání, asi se vlci snaží.
Lísky téměř odkvetlé.
Jívy zatím nic.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 06.03.2019 05:37 PM

(06.03.2019 02:01 PM)schützmeister napsal(a):  Dnes venku ve stínu a při nočním mrazu - centimetrové klíčky na semenech mléče.
Už to jede.
Pilně jsem v lese zaséval, tak uvidíme.
Jedle bez ožrání, asi se vlci snaží.
Lísky téměř odkvetlé.
Jívy zatím nic.

Tak tady lísky ještě kvetou. Jívy tak za 5-10 dní /lýkovcová/. Mám ale jeden klon z mládí od pana Šimůnka ze Živonína a ta pokvete tak za 3 dny. Už tam lomozily před týdnem, ale chtělo to ještě tak 3 dny tepla. ld


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 17.03.2019 11:18 PM

Zdravím přátelé.
Dnes jsem na podložce u některých včelstev nalezl (zřejmě) výkaly trubičkovitého tvaru. Mohou to být výkaly zavíječe voskového (na podložce byly i jeho larvy)?

[Obrázky: Podlozka-1.th.jpg] [Obrázky: Podlozka-2.th.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.03.2019 11:43 AM

Tak vidím tam měl, zkrystalizované zásoby, pyl, vysušené roztoče, asi ještě z podzimu. Možná že nevidím dobře, nejde to zvětšit. Zavíječ nyní asi ne. ld


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 18.03.2019 12:38 PM

Zkusím to ještě nafotit lépe, jestli tam při další prohlídce budou. Vysušení roztoči to nejsou, jsou to hnědé útvary trubičkovitého tvaru. Na té podložce byly i živé larvy zavíječe, podle mě se pustily do tmavých souší, co jsou v nejspodnějším nástavku a nejsou obsednuté včelami.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 18.03.2019 01:04 PM

Jo, já je tam vidím. Zavíječ.
Zrušit vše neobsazené, vyvařit.


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 18.03.2019 01:14 PM

Až bude tedy teplota, že budou v chomáči, zúžím je o ten jeden neobsednutý nástavek, rozšířím až začne snůška.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 21.03.2019 07:11 PM

(18.03.2019 01:04 PM)schützmeister napsal(a):  Jo, já je tam vidím. Zavíječ.
Zrušit vše neobsazené, vyvařit.

Jat obavou z diskuse zaváíječ jsem kontoroval včely , zavíječ letos nikde , zato dvě včelstva se nějak smrskla ze tří nástavků na jeden, plodu troška, zato cementový med v zásobách. Asi se to loňské sucho projevuje i dnes, berou medocukrové těsto, tak uvidím.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 21.03.2019 10:20 PM

Tak já zkontroloval jedno trubčí včelstvo, už lezou ven. No a pak jeden takový pokus, co zkouším. Zakladena teprve vajíčka, bez plodu od poloviny října. Vše je ale tak o týden dříve než loni. ld