Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Faneka - 12.02.2019 03:38 PM

Pri sbirani meli jsem pocitala prezivsi vcelstava. Zatim to vypada, ze z 8 lonskych oddelku jich mam 7 a jsou na trech az sedmi ulickach. Vsechny na dvou nastavkach. Ve trech kmenovych mi uradovala mys nebo rejsek, tak z tech asi nebude nic. Jsem zvedadava o vikendu na prolety, jak to bude.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 14.02.2019 06:27 PM

Po polední volala dcera, že prý prolet jak blázen. Neodolal jsem, vzal sešit a vyjel. Prolet pěkný. Za posledních 15 let nepamatuji takhle brzo (ani v záznamech jsem nenašel), většinou o měsíc později. Krásně jsou vidět různé strategie přežití, což se promítá v dalším vedení včelstev (spíš vytváření podmínek pro normální život) a logicky i zdravotním stavu. Poučka č. 2: Včely nejsou jednotný materiál. I takhle krátká návštěva na včelnici mne inspiruje a člověk se stále učí. ld


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 15.02.2019 10:35 PM

U nás první velký prolet dnes, teplota 13,5 °C. Loni to bylo o necelý měsíc později (10. března). Jeden úl nejevil žádnou aktivitu, tak ho musím zítra zkontrolovat.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 16.02.2019 01:51 PM

Včera, dle předpokladu první pyl - bledě žlutý, myslím, že objevili nakvétající lísku. Já ještě ne. Práší ale olše šedá, tak už to pojede.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 16.02.2019 03:48 PM

Vypadá to na brzké jaro, u nás už zkoumají špačkové budku, v loni to bylo až začátkem března.
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - Faneka - 16.02.2019 10:46 PM

U nás už druhý den masivní přílet. Sem tam i pyl tmavě žlutá a oranžový. Má být hezkyy, tak to asi začne frcet.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 23.02.2019 11:45 PM

Tak jsem si teď zkontroloval teoretiky kladení matky podle venkovní teploty, porovnal s loňským rokem a zjistil, že mám ve včelstvu zakladenou zásobu mladých k dnešnímu dni 7400 ks. Oproti loňsku jsem na tom mnohonásobně lépe (měl jsem jen 110ks), a bude-li ještě sem tam teplo jak předpovídají, měl bych mít na brzkou jarní snůšku včelstva min. dvojnásob silná než-li loni.

Na mé míře 42/35 se včely loni rozjely až ve druhé polovině dubna a 3kg jsem měl až začátkem května a to končila 2-há řepka a po ní už byl cca týden akát a pak už nic až po 15. červnu slunečnice a ta zaschla, jen trochu pylu. Jinak od půli června jen černé pole po žních až do září, kdy narychlo zasadili hořčici, která ani nezakvetla a byla zaoraná.

Letos to vypadá teoreticky podstatně přívětivěji. Je otázkou, jak se zachová příroda, jak pokročí jarní období.

No přiznám, že nejsem schopen (přestože, jsem loni včely dozásobil už v půli července na více než 25kg) v těch mých nových ležanech nastolit takové podmínky, aby včely zazimovaly silnější než 1,0kg, spíš tak 0,8kg (podle uliček). Celkově vloni přinesly cca 25kg medu, 7kg jsem odtočil, zbytek jsem jim nechal a dozásobil, a ještě začátkem srpna pak jednou dávkou na cca 30-35kg.

Začínám opět s jedním kilečkem, tak uvidíme. Letos to zkusím trochu jinak. Nicméně, stále se snažím držet Leošova pokynu, ošetření na 3x a dost. Má to ale něco do sebe, kouknu zepředu, zezadu, pod víko (jo a u těch visutých i zespodu), udělám záznamy a pak jen popřemýšlím co asi budou potřebovat, až do nich pudu. Před třiceti lety jsem vrtal, vrtal, vrtal, teď můžu jen přemýšlet a stačí mi to. Wink

Ale nic netrvá věčně, možná ani momentální radost, že by si letos včely mohly vytvořit už pravou plnou MK.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 25.02.2019 11:57 AM

Vrátím se k předešlému příspěvku a trochu jej rozvedu.

Z orientačního pozorování vidím, že příroda se letos probouzí pomaleji, přestože bylo už chvíli teplejší období. Pod listím rostlinky raší, ale stromy keře ještě setrvávají pohledově v klidu. Včely ale na tuto malou změnu teplého počasí reagují zdá se rychleji, jak jsem uvedl dle tabulky v mém případě nárust plodu 50% síly včelstva, a podle vytvořených uliček z plodování a přenosu zásob o začátku roku zesílily o cca 25%. A to je jen začátek jara (je otázkou jak bude pokračovat, ale vezmeme-li to ideálně - rychlé vs normální).

Vzpomenu-li na příspěvky Milana Havelky ve fóru VF, uvádí přesně tyto podmínky, kvůli kterým se snaží připravit včelstva do zimy alespoň 3 kilové. Tj. připravuje je jako na loňské rychlé jaro.

Vezmu-li to do důsledku, včelstva loni přežily dobře, a kdyby bylo jaro normální, včely by mohly přinést cca trojnásobek snůšky, neboť by stačily dorůst. Jenže se tak nestalo. Takže zas až tak velká moje chyba to nebyla. Jen jim opravdu nedovedu připravit podmínky takové, aby do zimy šly trochu silnější.

To nic nemění na tom, že do nich i nadále polezu jen minimálně a vezmu si od nich jen to málo, co potřebuji, a pokud přinesou více než 40 kg, vezmu si přebytek až z jara.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 25.02.2019 02:20 PM

Síla zimování je podle druhu a nemá moc společného s jarním rozvojem, to je klam.
Letošní jaro mne přijde celkem normální - aktuálně kvetou naplno lísky a olše a včely budou futrovat pyl jak vzteklé.
Zimu letos přežili ve velmi dobré kondici a tato snůška je ještě nakopne.
Důsledek bude dle mého rojení všeho, co má křídla.
Čili s jarní snůškou to letos bude problematické.
A lesní bude slabá - velká část starých mšicových stromů v posledních letech uschla.
Takže to může jistit malina a jetel - tady u nás.
Tak snad. Tongue


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 25.02.2019 06:33 PM

Se sílou jarního rozvoje sice ne, ale jde-li do jara 1,0kg nebo 3,0kg včel je rozdíl. Vloni 1,0kg 1.1. bylo při stálé zimě a úbytku v březnu 1.4. stále ještě 1,1kg.
A to je síla jen na vlastní rozvoj, žádnou nadhodnotu nepřinese. 3,0kg jsem měl až ve druhé polovině dubna, kdy už bylo všechno odkvetlé. V tuto dobu je ze 3,0 min. 5,0kg.
Je pravda, že v půli dubna by mi 5,0kg bylo stejně k ničemu (snad jen dojezd akátu), protože by o to více spotřebovaly, ale i to je otázkou. Přinesly by v březnu min. třikrát více a pokud příroda vše stopne na dlouhou dobu, jak se takové velké včelstvo přirozeně zachová, nevím. Zda-li by všechno spotřebovali nebo by totálně přerušily vývoj pro daný rok a z těch cca 80kg by jim třeba 40 vydrželo až do jara. Pokud to několikrát neověřím, tak to vědět nebudu. A protože včelám na takovou sílu podmínky připravit nedovedu, stejně to nezjistím.

Jediná loňská kolize v mém případě byla tři týdny mezi červnem a červencem, kdy po odtočení měly jen cca 15kg zásob. To by mohlo být klíčové období přípravy na tuto zimu. Počkám si, za rok to opět zhodnotím.