Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 03.12.2018 07:44 PM

(28.11.2018 02:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Hmm tady je to bez sněhu a ještě nyní je tu minus 5C. Sluníčko krásně svítí, inverze zmizela v noci bude asi samec.
Praha 03.12.2018 ráno 11st C a ve 14.00 hod slunečno ,včely krásně létaly, tak nevím, je zima nebo ne?


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 11.12.2018 06:34 AM

(03.12.2018 07:44 PM)Jindřich napsal(a):  Praha 03.12.2018 ráno 11st C a ve 14.00 hod slunečno ,včely krásně létaly, tak nevím, je zima nebo ne?

Jaká zima dnes 11.12.2018 " končí a začíná jaro za 10 dní "
straka/dehtín/11/12/2018/


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 11.12.2018 09:28 AM

Tak u mne ráno -1 a 5cm sněhu, první rozcvička s hrablem na sníh a vyházet si cestu do práce Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 11.12.2018 01:34 PM

Tak o víkendu jsem zjistil, že jeden oddělek je pryč, zůstaly zásoby medu i pylu. Jedno včelstvo zmizelo, zůstal med a trocha pylu. Ostatní včelstva zatím žijí a snad i dožijí jara.
Pozorování jsem zjistil, že mi zůstala včelstva, u kterých jsem našel poškozeného kleštíka (čistící pud?). Má smysl teď léčit, abych měl čistý vzorek pro veterinu a nebo to nechat na včelách a doufat, že mi do vzorku nespadne moc kleštíků?
Bavil jsem se s "normálním" včelařem, který do včel "sype" od jara a nějak mě to přesvědčilo o tom, že takhle to určitě dělat nechci.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 16.12.2018 11:58 AM

Tak po prvních mrazech se ukáže, jak na tom včelstva jsou. Poškozování kleštíka včelami se říká grooming. Na současných úhynech (myslím tím celé období od r. 2010) se podepisuje právě to, že jsme přidali nejen včelařům, ale i včelám další roční období. To podzimní a vlastně i zimní (kyselina šťavelová) ošetřování se projevuje negativně, protože jsme zásadně změnili selekční kritéria a to se za těch cca 30 let musí být znát.
Ti poškození roztoči byly ve včelstvu pravděpodobně déle, protože grooming v zimě už moc neprobíhá. Grooming je ale velice důležitá vlastnost i když se o tom nepíše. On je to totiž i takový integrál jiných vlastností. Včelstva s nejlepší mírou groomingu dosahují kolem 95% poškození V.d. ze spadu.
Na tvém místě bych se soustředil na sezónu a nyní nechal včely v klidu (naučit se dělat věci nečiněním). a nechal pracovat přírodu (čas, mráz..) Štěstí pomůže někdy, ale práce vždycky. Klasické průmyslově apokalyptické včelaření (to praktikuje asi i ten nenormální včelař) je na hony vzdáleno úhlu pohledu ŠPV, tam pochopení nehledej. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 28.12.2018 06:46 PM

Dnes jsem vymetal podložky v úlech abych splnil danou povinnost odevzdání zimní měli, povinnost je povinnost, co naplat.
Zjistil jsem, že přes zajištěná česna šikovné myšky či rejskové dovnitř vlezli ,dokázali vykousat plastovou zátku zadního kruhového otvoru podmetu. Některé úly jsem měl naštěstí ještě zajištěné zevnitř kovovou síťkou, ty odolaly, tak pouze " zašpuntované" plastem ne.
Pro jistotu měním všechny plastové špunty za dřevěné kolíky, ( stejně tamtudy nic nefumiguji).


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 28.12.2018 11:26 PM

Kontrola včera na stanovišti odhalila jeden opuštěný úl, kde zůstaly zásoby. A druhý úl, kde zůstaly jen mrtvé včely, i když zásoby opět zůstaly (viz foto). Asi jsem někde udělal chybu, ale netuším jakou. česno od září zmenšené na pár včel, očko v horním nástavku otevřené na větrání, dno je zasíťované. Netušíte co se mohlo stát, případně jak tomu příště předejít? Děkuji.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 29.12.2018 12:42 PM

Tak v prvém případě je na vině "varroáza". Tím nemusí být řečeno jen kleštík. U varinty A, kde dochází v důsledku přemnožení kleštíka , k "podvýživě", to ale tak je. Určitě přerůstala do varianty B, kde již hrají velkou roli viry, především vir deformovaných křídel a vir chronické paralýzy. Pokud neznám celý průběh, nemohu to tato odhadnut. Mohla by to být i varianta C (vlastně klasické CCD s 9ti variantami). Tady by v tom kleštík "prsty" neměl nebo mít nemusel. Spouštěčem zde může být spousty faktorů a klidně i nějaký pesticid. Tohle vše je lehce řešitelné pokud se to zjistí včas. Problém je vlastně jen ve včasné diagnostice a vhodném zootechnickém zásahu, který by ale měl být spíše jen dočasným řešením.
K tomu druhému případu bych napsal asi toto. Příliš málo informací. Úprava česna úzce souvisí s úpravou sediska na zimu včelami. Začátečníkům bych doporučil učinit tak ještě před případným doplněním zásob na zimu. Ne že by to nešlo později, ale je třeba znát další konsekvence. Ony ti to mohu říci i včely, pokud si toho všimneš. Já vím, horní očko otevřeno se doporučovalo, jenže s pevným dnem. Takto tam mohl vzniknout i průvan a ten je spolu s nadměrnou vlhkostí to, s čím si včely v zimě neporadí beze ztrát. Ty´mrtvolky bych chtěl vidět. Hoď je ale pod mikroskop a asi tam zjistíš "nosemu". Nosematické včely s teplem neumí dobře hospodařit. Průvan mohl způsobit, že opadávaly okrajové včely a včelstvo zesláblo tak, že nakonec padlo. Tenhle úhyn (jen průvan) bych ti "přál", můžeš se mu vyvarova napříště. Jenže vzhledem k tomu, co se ti stalo v prvním případě to asi jen tak nebude a bude to kolaps (proto ani nestačily opoustit úl), kde dominantní roli bude hrát ta nosemóza, viry tam jsou vždy, ty ponechme stranou. Ale jak jsem napsal, je třeba znát celou anamnézu a tu může vidět jen včelař na místě. Je třeba se to učit vnímat. Sleduj spad mrtvolek ostatních včelstev. Jak jsi dodával zásoby? ld


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 30.12.2018 09:12 PM

Zásoby jsem nedodával. Měly dostatek medových zásob. Zůstaly tam téměř celé dva nástavky medu. Poptával jsem se po okolí a i včelaři, kteří to tam "sypou" od jara hlásí ztráty včelstev. Zkusím tedy zavřít to očko a uvidím. Včelstva byla na 5 nástavcích 2/3 lang.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 31.12.2018 01:54 PM

No horní očko zavřít můžeš. Obávám se, že tahle varianta jako příčina, ale nepadá moc v úvahu. Už jsem to napsal, neupínej se na ni, byla by to těšínská jablíčka. V tuto chvíli, ale nejde stejně nic dělat. N.C , viry se přenáší především orálně, proto jsem se ptal na to krmení. Vždycky v době, kdy se klasicky krmí, čekám na reakce na VF a za posledních 7 let jsem se nezklamal, je to stále stejné. Za cca 3 týdny po nakrmení se objevují kolapsy tam, kde pro to včelaři vytvořili podmínky (často ale dříve). Někdy více, někdy méně. Ale stále stejné patogeny, stále stejný přístup (až na výjimky). To, co jsi ukázal se vždy nejvíce projeví po prvních mrazech, ty jsou za námi. U tebe bych si tipnul na kombinaci N.C a akutní paralýzy, ale fakt bych musel vidět ty mrtvolky a znát celý vývoj. Jinak je to samozřejmě řešitelné, ale ne nyní.
Já bych ty úhyny využil i pro svá sledování, ale to tady popisovat nemůžu. Pomoci by ale mohla příroda sama a to mrazy. Kdyby přemrzly zásoby a neobsazené dílo, pomohlo by to trochu ihned a určitě do budoucna. Zima je zatím vhodná pro selekci, tak proč toho nevyužít, když už máme to štěstí. U mne je to podle předpokladu, tabáček. V okolí jsem ale zaslechl místně jednotlivé úhyny. Nebylo by se co divit. Loni byl od května vlastně hlad a včelaři jsou navíc nejen hladoví, ale i slepí. Jinak takovéto úhyny byly i před kleštíkem. Např. v r. 1976 nebo 1977 uhynulo v ČR cca 50% včelstev. Tehdy se to svedlo na nosematózu, ale to jsme toho věděli podstatně méně, než dnes. I když se podívám na VF do příslušných vláken, mám dojem, že dnes jsme na tom s poznáním a především pochopením celého problému (úhyny) ještě hůře než tehdy. Ale nevidím to do budoucna vůbec pesimisticky, tedy v "mimosystémovém" včelaření. Dej vědět co bude dál, třeba i na soukromý email. ld