Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 24.02.2014 11:58 PM

(24.02.2014 06:16 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  Včera a dnes cca 8 °C, krásný provoz na česnech, nosí už i žlutý pyl. Vigorky trochu letargicky, Pradědky výrazně aktivnější hlavně co se pylu týče. Mrzí mě, že pracovníci EONu prořezávali v blízkém okolí porosty pod el. vedením. Samé olše a jívy tesně před rozkvětem... Škoda toho načasování, i tak jich naštěstí dost zůstalo stát.

O víkendu jsem na radu Leoše Dvorského zkusil procukrovat uličky. Po dvou dnech kontrola spadu - všude 0. Takže teď nevím, jestli jsou včelstva tak čistá, nebo je VD už na plodu, nebo špatně "cukruji"?

Martine možnosti je několik:
1) máš je čisté,Tongue
2) použil jsi nesprávný pudr, asi hrubějuší.Huh
3) a to bude u teba asi nejpravděpodobnější, včely neště nejsou tolik aktivní a jsou v chomáči. Když jsem psal, že je ideální doba, myslel jsem to v kontextu s tím, ve včelstvech není skoro plod. ALe ten pudr musí včely roznést a proto musí být aktivní. Když jsou hodně stažení, nefunguje to a je lépe týden počkat.Idea
4) špatně vidíšBig Grin
Ahoj LD


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 25.02.2014 12:47 AM

ad 1) ...kéž by
ad 2) Cukr byl klasický práškový, sypaný přes jemné drátěné sítko.
ad 3) Oddělek byl ještě zalezlý, ale ty další dvě včelstva měly pod fólií pěkně živo a hezky se střídaly, takže jsem pořád cukroval, dokud lozily čisté včely z uličky nahoru. Pravda je, že jim můžu zkusit "osladit život" ještě jednou. Předpokládám, že cukr je nijak nezatěžuje
ad 4) ...máš pravdu ...ale třikrát jsem se díval Wink)


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 01.03.2014 12:55 PM

Dnes kompletná výmena dien (staré vysoké a zasieťované nahradené novými nízkymi celodrevenými). Včelstvá sú na túto dobu (s výnimkou jedného) veľmi silné. Zásob dostatok, okrem najsilnejšieho včelstva. To má zásob menej, ale postačujúco. Vyzerá to viac ako dobre. Všetky včelstvá po preletoch. Už nech sa tá jar poriadne rozbehne. To najsilnejšie včelstvo malo dosť splesnutý spodok úľa a to aj napriek zimovaniu na site, s otvoreným očkom a priedyšným stropom. Ostatné úle bez problémov.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 01.03.2014 07:14 PM

Spotreba zásob včelstvom na váhe za február 2014 je 2,3 kg. Celkom od 1.10.2013 je to 6 kg.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 02.03.2014 04:25 PM

Haribol přátelé, tak teď jsem se vrátil od holčiček a ty za to pěkně vzali, 4-6 koleček plodu a na česnech jak na pouti, mějte se krásně včeličkově, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 02.03.2014 07:55 PM

(02.03.2014 04:25 PM)tondabh napsal(a):  Haribol přátelé, tak teď jsem se vrátil od holčiček a ty za to pěkně vzali, 4-6 koleček plodu a na česnech jak na pouti, mějte se krásně včeličkově, Tonda.

Jo, jo Matěj ledy láme nebo je dělá.


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 03.03.2014 08:00 PM

Také jsem se snažil zjistit, jak na tom jsou - v neděli bylo u úlů poměrně veselo. To mi potěšilo, taky nosily pyl. Ale díval jsem se hlavně po stavu zásob a už to není nic moc - jak by na tom podle vás měly být loňské oddělky, obsedající cca 4 "vysoké" rámky (mám to v langu, ale na výšku dvou NN)? Každé z nich tam má tak po jednom, dvou plástech, kde mají tak polovinu zásob a to je vše. Odhadem tak kilo, max. kilo a půl na včelstvo. Vystačí to, nebo ještě v teplém dni dokrmit a případně už se nechá "normálně" cukerným roztokem? Omluvte dotazy tápajícího otravného začátečníka ...


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 03.03.2014 08:43 PM

Haribol Stáníku, v této době medocukrové těsto, roztok až bude tepleji i v noci a udělej ho s bylinkama, normálně nejdříve udělej čaj, do kterého potom přidej cukr, měj se krásně včeličkově, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 04.03.2014 12:52 AM

OK, no těstem jsem dokrmoval 2x, zajímalo mne, jestli je to ještě potřeba, když už je podstatně tepleji ... tak ještě každému placku uhnětu.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.03.2014 06:35 PM

(04.03.2014 12:52 AM)Lucínek napsal(a):  OK, no těstem jsem dokrmoval 2x, zajímalo mne, jestli je to ještě potřeba, když už je podstatně tepleji ... tak ještě každému placku uhnětu.

Počítej tak se spotřebu 4 kg na měsíc.

Včera jsem viděl prvního čmeláka, dnes prvního motýla a trubce. LD