Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 14.08.2018 02:02 PM

Tohle hoblování časté u některých silných včelstev v létě při relativním nedostatku prostoru a především vzduchu. Možná dochází i k pokrývání prostoru mikroskopickou vrstvou propolisu jako to dělají uvnitř.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 16.08.2018 10:26 PM

Dnes u včel. Pozoruji česno a najednou sršeň... ... A pak dostala sršeň ťafku žihadlem a odlétla. Včelka byla zle pochroumaná. Video
.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 19.08.2018 01:46 PM

Tak jsem tento týden byl u včel nezvykle třikráte. Co jsem sledoval, sršně jsou u mě vycvičenější. Na česno nesednou a dodržují dištanc až 15 cm. Ale slabší a pomalejší včely než usednou na očko, lapají za letu. Vos enormně. Oddělky jsem měl čtyři rozpůlením včelstev v červnu po odtočení a dokrmení na cca 25kg. Přes sílu 6-7-mi rámků mě dva padly a k tomu jedno včelstvo původní po oddělku. Totálně vyloupené, rozkousané dílo, vybraný i plod a vajíčka. Včera jsem navštívil sousedy přes dvě zahrady, ptali se mě, jestli nemám na zhradě vosy, že se od nich úplně všechny odstěhovaly.
Jezdím tam až večer, už je letový klid, takže na první pohled nic nepoznám. Podle letáku, pod víkem a na podložkách před týdnem to vypadalo ok, během jednoho týdne toto.
Tak se je snažím chovat třetím rokem, ale rok co rok, tady na těch, od června suchých prázdných polnostech, je to obtížnější a obtížnější. Navíc jsem vloni přešel na ležan a musím přiznat, že v něm, ač mi můj pocity říká že se jim v něm docela líbí, je chovat neumím už vůbec. A tak v půli týdne se mi i vkradla myšlenka, že to vzdám. Mějte se.


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 21.08.2018 01:59 PM

Tak jsem v jednom úle měl v 6.měsíci TV, stará matka patrně vykladená, hrboplod a občas dělničí buňka. Začátkem srpna byly stále dvě matky, každá na "svém" rámku a nyní v neděli byly na jednom rámku hned vedle sebe a stará měla zadeček v buňce. Měl jsem ale dojem, jak zadeček vytáhla, tak vajíčko měla přilepené na zadečku a pak odpadlo, zda to bylo její či nalepila vajíčko od konkurence? Vkaždém případě jsou tam již třetí měsíc dvě matky, jedna stará a druhá nová, chromá na pravou přední nohu (to jsem ji patrně způsobil při značení) a jde to, plásty zakladeny a včelstvo aktivní. Mám pocit, že nejlepší nechodit do plodiště a měnit a přidávat jen medníky nad tím, včely ví, co chtějí.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 28.08.2018 09:26 PM

Ačkoliv je na včelnici vcelku klid, zakrmeno, včelstva i většina oddělků má jakýsi
na česně, tak dva oddělky
, až to není hezké. Jakékoliv extrémy jedno z které strany obvykle nevěští nic dobrého. Zrovna tenhle oddělek... Před 14-ti dny jsem ho načapal, jak naplno létá ještě 5 min.před západem. Dostal 13 kg cukru, ale po převážení tam je cca 19 kg zásob. A to začínal s jedním zásobním plástem. Včera jsem čistil podložky a dnes to vypadá takhle:
[attachment=1823]
Kromě popadaného pylu i 30 VD...

Tak ještě pro úplnost pohled pod fólii a do podmetu.
[attachment=1824][attachment=1825]


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 04.09.2018 05:02 PM

Tak máme po třídenním intenzivním dešti a už včera začali po dvou měsících nosit pyl jak vzteklý. Tak nevím. Ale je pravda, že v zásobách ho mají minimálně. Asi doplňují ??


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 05.09.2018 02:21 PM

(04.09.2018 05:02 PM)schützmeister napsal(a):  Tak máme po třídenním intenzivním dešti a už včera začali po dvou měsících nosit pyl jak vzteklý. Tak nevím. Ale je pravda, že v zásobách ho mají minimálně. Asi doplňují ??

Doufám, že to stihnou doplnit.....
Letošní oddělky nemají nic - když šly trochu do rozvoje, tak už nic nekvetlo. Od dubna pršelo u nás třikrát, tak snad jim Příroda něco potravy nadělí teď.
V červenci zazimovaná dospělá včelstva jsou s minimem zásob, medné komory v troskách, početní stavy razantně snížené. Moc se mi to zatím nelíbí, uvidíme, co na to řekne září.
M.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 13.09.2018 05:59 PM

(05.09.2018 02:21 PM)Martin Smutný napsal(a):  
(04.09.2018 05:02 PM)schützmeister napsal(a):  Tak máme po třídenním intenzivním dešti a už včera začali po dvou měsících nosit pyl jak vzteklý. Tak nevím. Ale je pravda, že v zásobách ho mají minimálně. Asi doplňují ??

Doufám, že to stihnou doplnit.....
Letošní oddělky nemají nic - když šly trochu do rozvoje, tak už nic nekvetlo. Od dubna pršelo u nás třikrát, tak snad jim Příroda něco potravy nadělí teď.
V červenci zazimovaná dospělá včelstva jsou s minimem zásob, medné komory v troskách, početní stavy razantně snížené. Moc se mi to zatím nelíbí, uvidíme, co na to řekne září.
M.
Dnes od rána i přes mírné mrholení nosí pyl, od žlutého až po šedivý, asi Opletku čínskou a Břeč'tan, něco kvete i na krajích polí. Jedno včelstvo, celkem silné vyloupeno a pak nástavky plné motýlice. Zato oddělky jedou dobře. Příroda, to co má přežít , rozhodne za nás.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.09.2018 12:13 PM

Tak u mně je vše v klidu. Dospělá včelstva prakticky bez plodu. Trochu kladou jen zářijové matky a to ještě omezeně, protože jsou už v zazimovaných oddělcích. Vše je jak má být. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 20.09.2018 02:04 AM

Tak to máte pane Dvorský hezký.
U mě je to krapet horší. V půli července po odtočení 7-10kg medu jsem jim dodal zásob cca 10-15 kg na celkem 25-35kg. V srpnu jsem je testl plošně 20ml KM65. Do 20ks OK, do 100ks jsem jednou ošetřil 30ml KM65, dvě nad 100ks jsem ošetřil 30ml KM85. Spad po, cca 50ks VD.
Před čtrnácti dny jsem zjistil opět málo zásob, doupravil a dodal cca 10-15kg. Před týdnem v jedněch podvakrát viděl spad cca 20ks VD po třech dnech. Včera jsem tyto ošetřil 40ml KM85. Dnes kontrola a ejhle, spad cca 1500-2000ks VD. Včelky lítaly jak při loupeži, nakoukl jsem do úlu a tam klid. Po půl hodině klid i na česně, asi se byly jen nadechnout a nebo u někoho.
Ostatní úly vypadají OK, bez spadu, docela plné zásob i včel. Tento co jsem ošetřil je ale taky plný. Nakoukl jsem do nich letos všehovšudy jen třikrát včetně vytáčení.
Škoda jen, že si tu na polích nejsou schopny přinést pro sebe ani polovinu co spotřebují, natož něco pro mě. Su k nim ale docela slušný, si myslim. Až na ten test.
Zdravim.