Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 15.07.2018 01:03 PM

(13.07.2018 01:59 PM)Lucínek napsal(a):  No kolega nechává přes zimu a na jaře jeden prázdný nevystavěný nástavek dole jako "polštář", aby neměly včely pocit, že je jim těsno a nerojili se mu. No a nerojí se mu. Ale jestli funguje tohle, nebo je to něčím úplně jiným, to já nevím Smile
Není to tím.
V sezoně mám včely na zhruba třech VN a na zimu, když to jen trochu jde stahuju na jeden. Naše drsnější klima zvládají líp co nejvíc utemovaný.
Jestli se rojí nebo ne, je genetická záležitost a jarní rozšiřování.
Já rojení preferuju a stejně se mě letos rojili jen ty nejlepší. Big Grin
Blbá sezona. Confused


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 30.07.2018 12:50 PM

Tak nevím jestli úplně blbá sezóna. U mně se ztrácely hodně matky, nebo je znovu mění, v některých včelstvech jsou dvě a v jednom dokonce 3. Jsem zvědav jak dlouho ještě. Něco se děje, včely na něco čekají. Ta tzv. produkční včelstva jsou v naprostém klidu a mají max. 2-4 plásty plodu 2/3 L na 5 NN obsazených, tak půl na půl zavíčkovaný a zcela mladý plod, vajíčka max. 2 denní larvičky.
Sršňů je jako hub po dešti a je zajímavé vidět, jak se s nimi některá včelstva vypořádávají. Není to nepodobné tomu, co dělají včely A.c. Japonica. sevřou ji do chumáče jako matku, tak 20-30 včel a prostě ji buď umačkají nebo uvaří (to jsem ještě neměřil), vskutku mučednická smrt. Jakmile se někde ukápne med, okamžitě vystartují a slídí, po odstranění je ihned klid. To svědčí o dobrém zdravotním
stavu. O V.d. nemá smysl mluvit, to je vyřešeno a věřím, že všude, není. To jen známí množitelé V.d. mohou mít problémy. vidět.Idea ld


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 31.07.2018 07:24 PM

Copak včely. Confused
Málo jsem letos točil a dobře jsem udělal. Ještě mají i dost trubců.
Jenže jsem dnes koukal, že už je kalamita v lese i u nás. Confused
Druhý týden už jezdí po lese harvestor a velká část lesa je tak v tahu.
A to jsem si minulý týden říkal, jak nás to v celku minulo.
Medovice v tahu, hříbky v troubě .....


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 01.08.2018 10:24 AM

Tak nevím co ještě plánují, ale už měsíc takhle visí a nic nenosí. Brzo ráno odletí asi pro vodu a na průzkum, dopoledne sednou a až do dalšího rána se nehnou. Ani moc nevětrají, jen sedí. Úl plný včel, hodně zásob, dost plodu - 1 VN. Podsadil bych jim ještě nástavky, ale už tento "archetyp" nemám. Co ještě letos plánují to mně teda vrtá hlavou. M.M.
http://postimg.cz/i/xTCkB


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 01.08.2018 04:50 PM

Před týdnem kolem úlů snad na stovku vos, s nedůvěrou, ale kvůli horku jsem jim pootevřel dolní síťky (nevím jsem neudělal dobře). Nyní sedí všechny uvnitř, jen obrana na česně a očku. Při nalívání zásob oddělkům od včel ani snaha po slídění, jen trochu od vos.Totální klid, skoro žádná včela a vos poskrovnu. VD v podmetu jsem zatím skoro neviděl a trochu mě to tají dech.
Na polích hnědo, něco málo lemuje kukuřice a z druhé strany cukrovka. Jinak jen oranisko už od žní, od půli června. Krajina začíná vypadat velice smutně.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 01.08.2018 09:31 PM

Z mailové korespondence s Leošem Dvorským:

Já: "... Co to včely na česně tvoří za hygienu či co, nevíš? Viz video..."
Leoš: "... To není hygiena, ale slídilka, která se pomalu snaží vetřít do včelstva.
Nejsou jen chytré telefony..... Podivej jak šikovně nastavi jeden bok, pak
druhý a tím pomalounku získává vůni toho včelstva apomalu se sune dovnitř.
Ta strážkyně ji okusuje chloupky. Proto bývají slídilky a lupičky bez
chloupků, takové černé. Na "kordy" dochází až v krajním případě. I včely
mají život rády. Když se takových dostane do úlu více, může to přerůst v
loupež nebo tichou loupež...."

A tady je to
.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 05.08.2018 09:35 PM

V pátek jsem byl na stanovišti v MB v 15.00. Ve vzduchu ani křídlo. U jednoho oddělku ale bylo už na dálku vidět orientační prolet matičky. To se dobře pozná jak podle zvuku, tak letu. Kdo to jednou uvidí a uslyší, nezapomene. V sobotu jsem na tomtéž stanovišti ihned ráno omrknul oddělky i ten, kde jsem viděl matičku. Samozřejmě jsem do nich nelezl, ale z provozu na česnech byly všude a nyní jen kdy se rozkladou. Tento pátek mi vyběhnou asi poslední matičky z linie kterou zachraňuji (je neléčena od r. 2001 a mám již jen 1 dvouletou) no a pak může klidně přijít i zima.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 07.08.2018 02:29 PM

(01.08.2018 04:50 PM)Ali napsal(a):  Před týdnem kolem úlů snad na stovku vos, s nedůvěrou, ale kvůli horku jsem jim pootevřel dolní síťky (nevím jsem neudělal dobře). Nyní sedí všechny uvnitř, jen obrana na česně a očku. Při nalívání zásob oddělkům od včel ani snaha po slídění, jen trochu od vos.Totální klid, skoro žádná včela a vos poskrovnu. VD v podmetu jsem zatím skoro neviděl a trochu mě to tají dech.
Na polích hnědo, něco málo lemuje kukuřice a z druhé strany cukrovka. Jinak jen oranisko už od žní, od půli června. Krajina začíná vypadat velice smutně.
Ano krajina vypadá smutně a bude ještě smutnější . Moderní podnikatelé v zemědělství ,sklízejí podmítají a sejí během třech dní. Pak přijdou průmyslová hnojiva a jedy dokud nezamrzne. Na jaře stejné kolečko " péče " ať si půda zvyká na tvrdý režim. K tomu kůrovec zdárně žere lesy, byl " úmyslně" napěstován aby se daly překročit stanovené limity deceniové těžby dřeva. Nějak se to ale vymklo a dřevo spadlo s cenou a ani moc nejde prodat. Všichni pláčou že je sucho ale tohle hospodaření v krajině s nárůstem ploch se zámkovou dlažbou v každé dědině , boom skladových areálů a zvětšování ploch dálničních sírí odvede vodu pryč. Pokud se nevsakuje, vyschnou prameny a studny. HLAVNĚ ŽE NEBUDEME PÍT LIMONÁDU UMĚLOHMOTNÝMI BRČKY a jiní rádoby eko činy. A včely , v těchto vedrech chce mít nakrmeny a moc jim tam nelézt , to horko jim tam nepouštět.Oni to zvládnou , ale co my lidé ??


RE: Co se děje v úlech teď - Ondřej Hercík - 13.08.2018 03:33 PM

To u nás včelky již týden hodují na spadaných hruškách. Vosy které se přiblíží okamžitě vyhánějí. Nevím jestli je toto chování normální ale nikdy sem si toho nevšiml. A doho sem ještě nevytočil med, a tak si říkám jestli letos nebude chutnat po hruškách.


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 14.08.2018 01:44 PM

Takže to není jen u mne, že včely jen sedí na česně a očkách a ani se nehnou, nikde žádný provoz.
Když už se tady objevila nějaká videa, mě zaujalo tohle.
Přemýšlel jsem, co tak jako těmi podivnými pohyby sledují, podle Jirky Marxe si tak čistí česna. Ale oni mi to začasté dělají i normálně na stěně úlu ... a řada včel najedou. Proč?