Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 09.06.2018 11:03 AM

počítej s tím zvedákem už po šedesátce. Nebudeš zaskočenej. Já si vždy nakládal sám velký kulatý balíky sena na vozík za auto. Ještě jsem té šedesátky nedosáhl a jsou dny, kdy si ho už sám nenaložímSad
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 09.06.2018 03:29 PM

1) DEHTIN č. 2 květnový roj v plné práci a pozorování
2) Mirku zvedák netřeba, u úlu DEHTÍN se zvedá největší váha asi 3 kg
3) snad jen domyslet nějaký vozík pro převoz k vytáčení, máte něco takového?
dehtín/9/6/2018/straka


RE: Co se děje v úlech teď - Ondřej Hercík - 10.06.2018 12:39 PM

Dobrý den po včerejší bouři mi sedli "kozy" na kterých mám úly postavené. Úly jsou nakloněné relativně dost dozadu. Když bych palici srovnával přední část kozy to by se včelkám nejspíše nelíbilo, tak mě napadlo nástavky rozebrat dočasně jinam, kozu srovnat a vrátit zpět.
Stalo se někomu něco podobného? Jak jste to řešily?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 11.06.2018 09:03 AM

Když jsme něco podobnýho museli dělat, tak jsem před původní podstavce asi tak 1m dal nový provizorní, na něj přenesl úly ve stejném pořadí. Po opravě původního, včelstva vrátil zpět.
Za úly se dělá dobře, před nikoliv. Nedoporučuji dávat stranou protože se létavky budou vracet a práce mezi nimi nemusí být každému příjemná. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ondřej Hercík - 13.07.2018 10:54 AM

Dobrý den.
Na začátku sezony, při prvním rozšiřování jsem včelkám podstavil jeden stavební nástavek. Do dnes nebyly schopny ho vystavět. Všechny ostatní NN jsem dával nahoru, a později vždy pod MK. S tím problém neměli. U jiného včelstva jsem jim ho podstavil ve chvíli kdy se vyvěšovali do dna(cca 2-3 měs.) a zdálo se že je jim úl těsný, avšak ani ty nástavek nevystavěli. Ačkoli snůška byla. Zajímalo by mě jeslti někoho nenapadá čím to může být způsobeno.

Na konci měsíce bych chtěl vytočit med a včelky zazimovat.Ale rád bych se zeptal, zda-li mám onen prázdný nástavek včelkám nechat i na zimu nebo jeslti ho mám odebrat.

Podobná věc se mi děje u oddělků, krom jedněch, se jim stavět dolů moc nehce. Asi není moudré je nutit dolu za každou cenu, ne? Podněcuji je půl litrem cukrové vody 1:1 každý večer, pokud neprši. Bohužel ještě nemám med abych je nemusel krmit cukrem. Nebo je lepši tyto oddělky zrušit a nechat si jen ty co se stavěním nemají problém?

Děkuji předem za vše.


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 13.07.2018 11:32 AM

Dělej to, co chtějí včely, rozšiřuj jen nahoru. Prázdný bych odtsranil.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 13.07.2018 11:38 AM

Včely v přírodě staví od stropu dolů a do strany. Má to ovšem některá ale. Jednak, jak poznamenal Michal Schützmeister, včely staví, nemají-li plásty. Takže pokud nestaví, asi jim aktuálně plástová plocha stačí. Pak včely staví dolů (přednostně), ale za podmínky, že tam není překážka. Pokud je, zastaví se stavba na ní. A horní loučky spodních rámků taková překážka je. Pokud chceš, aby tam stavěly, musíš jim tam převěsit nejlépe zaplodovaný plást. Včely pak budou stavět od toho plástu do strany. Ovšem opět za předpokladu, že je přetlak včel a že to potřebují. To, že se včely vyvěsí pod rámky, taky může znamenat, že to jsou létavky, které zrovna nemají co na práci a na plástech pro ně není místo. A jenom proto, aby si hověly na díle při odpočinku, včelstvo energii na stavbu vydávat nebude. Takhle to u mě vypadalo včera.

[attachment=1810]

K přidávání nástavků ke stavbě nahoru. Normální stav pro včelstvo v přírodě je, že má plásty od stropu dolů. Pokud jim dáš nad hlavu prázdno (nebo mezi plodové těleso a MK), to neznají, a je to pro ně havarijní situace a snaží se ji řešit (i třeba na úkor něčeho jiného) stavbou tak, aby opět měly kompaktní dílo od stropu dolů.

Jo a nástavek dole na zimu ničemu nevadí.


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 13.07.2018 01:16 PM

Tak tady to vidíš, co člověk to názor, můžeš si vybrat, ale souhlasím s Tomášem, že když dole necháš prázdný nástavek, nic nezkazíš. Jen budou mít dále k česnu.


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 13.07.2018 01:59 PM

Tak mohou používat očka, pokud jsou otevřená Smile
No kolega nechává přes zimu a na jaře jeden prázdný nevystavěný nástavek dole jako "polštář", aby neměly včely pocit, že je jim těsno a nerojili se mu. No a nerojí se mu. Ale jestli funguje tohle, nebo je to něčím úplně jiným, to já nevím Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Ondřej Hercík - 13.07.2018 04:17 PM

No a pokud jim ho tam nechám + 3NN plodu a 1NN MK tak budou přes zimu na 5ti NN. Nebude s tím problém? Teoreticky nejspíš ne ale... ?