Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 24.04.2018 04:47 PM

No a nyní zase z jiného soudku.

1) S jednotlivými rámky, plásty pracuji skutečně velmi, velmi zřídka a když tak dbám na to, které jsou kategorie dle architektury díla. Např. zásobní nebo kombinovaný bych sotva dal do pozice kde má být jen dělničí plod.
U dospělých včelstev pracuji s rámky jen při chovu nebo při určitých testech. Jinak je to nesmysl i mrhání časem.

2) Pracuji s moduly, ale zase s využitím smyslu původní architektury díla. Pokud ji naruším, musím znát možné důsledky a vědět, jak je případně eliminovat. Nebo ne, ale počítat s důsledky.

3) Tahat zásobní plásty z úlu???? To snad jen když se někde nedostává zásob a to s ohledem na 1). U začínajícího možné, u zkušenějšího naprostá rozmařilost.

4) Přeci víme, jak včely ukládají, využívají čerstvě přinesenou sladinu a jak pracují se starými zásobami, jak je organizováno hnízdo, jaké jsou kdy tendence rozvoje (směr) a další Zřejmě jsem článek o medné komoře psal zbytečně. To není o technice, ale zákonitosti integrity plodu se zásobami a z také zákonitosti česna. Kdo jej pochopil, nemůže se bát smíchání cukru a medu protože ví a nehádá.

5) Zesláblá včelstva? No normálně, spojit bez slitování. Mám tam také dvě, která jsem ponechal z nějakých spešl důvodů. Neobsedají ani 1NN přesto jsou na stejném prostoru jako na začátku zimy. Jedno je v 5NN a druhé ve 2NN. Stačila pouze vteřinová operace k vylepšení tepelného režimu, ale při zachování prostoru. Vize včelstva v prostoru se nemění, to je důležité. Musí dostat šanci se ukázat, zda za to stojí (a nebo já vzhledem k prováděným testům). Jinak by už neexistovalo u mne a v přírodě tuplem!!!

6) Je třeba si uvědomovat neustále, že pokud máme poznávat přirozené chování včelstva a uplatňovat je, neměli bychom včelstva svazovat našimi, často mylnými představami, dogmaty. Prostě uplatňovat vůči včelám takovou metodiku vedení, která nabízí podmínky blízké těm v přírodě. To je jedna stránka vedení včelstev. Druhá je ta genetika (a epigenetika) a selekce. Je to stejné jako v přírodě. Prostředí, včela, včelař, úl (dutina) , provozní metoda. Bez pochopení souvislostí to nejde.

7) Zvažuji nutnost každého zásahu protože každé vyrušení včelstva znamená stres (nejhorší nemoc organizmu) , narušení vnitřního ustáleného prostředí a tím i imunity včelstva........
Bez toho nebude nikdy nikdo ošetřovat včelstva bez chemie, to je mylná představa průmyslově apokalyptického včelaření.
Zkoušejte slučovat zásahy do jednoho. Ony ty různé zásahy s plásty, přehazování a různé jiné "záchranné" operace mají z krátkodobého pohledu efekt, ale z dlouhodobého jsou často pro včelstvo fatální. I proto jsem dávno např. ten zákon 40-ti dnů nahradil zákonem 52. týdnů.

Ty zbytečné zásahy jsou něco jako droga (pro včely i pro včelaře). Na první pohled to i krátkodobě také pomáhá (Bohu žel cílem je něco jiného než u včel v přírodě), ale dlouhodobě ničí organizmus jako celek. To rozdíl proti konvenčnímu přístupu, ten je v zásadě krátkodobý. Přírodnější, chceme-li alternativní přístup vždy dlouhodobý.
Tečka.

8) Skutečně dlouhodobě dobře vedené včelstvo nepotřebuje u mne do dneška vůbec nic. Má zásoby, prostor pro rozvoj i stavbu.

9) Oni ti někdy zmiňovaní brtníci kolem včel tancovali, ale do včel šli 1-2x máááááááx 3x za rok.

Ali: Ty počty 21+12 jsou sice staré včelařské dogma, které je pravda, ale také nepravda. Je to rám do kterého můžeš napasovat obraz nebo tomu obrazu dát jiný rám.
Ona totiž včela narozená třeba loni v srpnu může být nyní biologicky stará jako by se právě narodila nebo byla ve stadiu stavitelky,atd. Obecné podmínky pro stavbu, chceš-li dogma je, proud potravy ve včelstvu (záměrně nepíši jen vnější), dostatek energie včel a teplo. Jedno s druhým souvisí. No a tohle může nastat, klidně i v......................... únoru, březnu.............za určitých podmínek, samozřejmě, samozřejmě s určitými důsledky. Včelstvo je to plátno s malbou, já jsem jsi ten rám a ten buď pasuje nebo taky ne.

Nechci, aby jste to brali jako kritiku (na tu nemám právo), protože každý začátek je dobrý, ale není možné dělat totéž co ostatní (klasici) a čekat jiný výsledek. To můžu s klidem říci. Třeba sběrem papíru můžeme chránit přírodu, šetřit lesy. Jenže ,když současně budeme do lesa vozit odpad, mít elektrospotřebiče, auta co žerou jako T 34, přírodě nepomůžeme a vlastně ani sobě. Ona to jednou srovná, ale to už tu jako civilizace nebudeme. Opomíjíme základní přírodní zákon a to je zákon rovnováhy. To je jako jít po provaze přes propast. Bez rovnováhy není šance přejít.
No více to nebudu rozvádět, ale včelaření se to týká bytostně. Nechci jen, abychom neustále padali. To jsem chtěl, s poukazem na to jak to vidím já, upozornit. Začátek k nalezení rovnováhy je právě snaha pochopit proč do včel jdu, co tam chci dělat, mít plán a pak nemusí být ten zásah tak zbytečný i když stres je to každopádně. Nic víc v tom není. Vše dobré. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 24.04.2018 08:55 PM

Jj, Leoši. Asi dám na tento tón. Za poslední tři roky jsem pročetl a nastudoval co šlo, a přitom jsem se do takové situace nedostal ani před čtvrt stoletím, když jsem poprvé začínal.
Asi zavřu obě fóra a nechám tomu volný průběh.
Dik.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 25.04.2018 09:15 AM

Předevčírem zde byla velká bouřka. Silnice byly jedna řeka, voda brala i podstavce na zahradě. Jednomu kolegovi J Královi, autorovi královského odpařovače na KM udeřil do včelína blesk a všech 17 včelstev shořelo na prach. Pepovi je 85 let, ale zvedne se.Spolek (VSMBO) mu jistě pomůže. I tohle do života patří. ld


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 25.04.2018 01:11 PM

Zdravím přátelé.
Chci spojit dvě slabší včelstva. Nástavek s jedním včelstvem bych tedy dal na druhé včelstvo, mezi noviny. Matky asi ponechám, ať si vyberou včelky tu vhodnější. Zároveň potřebuji rámky z přidávaného nástavku zlikvidovat, k novinám bych tedy přidal mateří mřížku, aby mi matka nezačla klást v tomto nástavku, a až vyběhne plod, co zde je, vyřadím je. Mohu to takto provést? V jakou denní dobu je vhodné je spojit, nebo je to lhostejné?
Díky.


RE: Co se děje v úlech teď - Centisi - 25.04.2018 06:50 PM

A kde mas jistotu ze ta spravna nezustane v tom nastavku co potrebujes zlikvidovat ??

Dneaka zbezna kontrola co se tak asi ve vcelkach deje a co fungovalo v loni je asi letos uplne spatne Big Grin
Vrchni nastavek plodiste zanesen sladinou...mednik zacali teprve zanaset...asi podstavim 4ty nastavek nebo nevim kam za chvili budou matky pokladat vajicka....
V loni se podstaveneho netkli a letos je takova snuska jak vsechno vykvetlo skoro najednou ze matky sou sladinou doslova stlaceny dolu..ani M mrízka netreba....kazdy rok uplne jinej a porad je treba reagovat na situaci....

to krecek : i ty oddelky bych mel letos asi uz na strome....nejpozdeji pred vikendem du ctvrtyho 39x24.....ptacnice zkoncily,slechteny tresne pomale taky...trnky uz pryc a zacina repka cca 400m na dvouch polich...
Letos nehoraznej hukot a je potreba reagovat Wink ale tesi me ze mam uz jeden nastavek jako mednou komoru...tedkom jeste neco malo pro me a sem spokojenej :Tongue


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 27.04.2018 11:54 AM

(25.04.2018 06:50 PM)Centisi napsal(a):  A kde mas jistotu ze ta spravna nezustane v tom nastavku co potrebujes zlikvidovat ??

Dneaka zbezna kontrola co se tak asi ve vcelkach deje a co fungovalo v loni je asi letos uplne spatne Big Grin
Vrchni nastavek plodiste zanesen sladinou...mednik zacali teprve zanaset...asi podstavim 4ty nastavek nebo nevim kam za chvili budou matky pokladat vajicka....
V loni se podstaveneho netkli a letos je takova snuska jak vsechno vykvetlo skoro najednou ze matky sou sladinou doslova stlaceny dolu..ani M mrízka netreba....kazdy rok uplne jinej a porad je treba reagovat na situaci....

to krecek : i ty oddelky bych mel letos asi uz na strome....nejpozdeji pred vikendem du ctvrtyho 39x24.....ptacnice zkoncily,slechteny tresne pomale taky...trnky uz pryc a zacina repka cca 400m na dvouch polich...
Letos nehoraznej hukot a je potreba reagovat Wink ale tesi me ze mam uz jeden nastavek jako mednou komoru...tedkom jeste neco malo pro me a sem spokojenej :Tongue

(27.04.2018 11:54 AM)Jindřich napsal(a):  
(25.04.2018 06:50 PM)Centisi napsal(a):  A kde mas jistotu ze ta spravna nezustane v tom nastavku co potrebujes zlikvidovat ??

Dneaka zbezna kontrola co se tak asi ve vcelkach deje a co fungovalo v loni je asi letos uplne spatne Big Grin
Vrchni nastavek plodiste zanesen sladinou...mednik zacali teprve zanaset...asi podstavim 4ty nastavek nebo nevim kam za chvili budou matky pokladat vajicka....
V loni se podstaveneho netkli a letos je takova snuska jak vsechno vykvetlo skoro najednou ze matky sou sladinou doslova stlaceny dolu..ani M mrízka netreba....kazdy rok uplne jinej a porad je treba reagovat na situaci....

to krecek : i ty oddelky bych mel letos asi uz na strome....nejpozdeji pred vikendem du ctvrtyho 39x24.....ptacnice zkoncily,slechteny tresne pomale taky...trnky uz pryc a zacina repka cca 400m na dvouch polich...
Letos nehoraznej hukot a je potreba reagovat Wink ale tesi me ze mam uz jeden
nastavek jako mednou komoru...tedkom jeste neco malo pro me a sem spokojenej :Tongue
Tak jsem to odeslal dřív než napsal!
Ke snůšce , nevím jak kde, ale kvete vše i řepka dokonce dnes i kaštany, na úlové váze přírůstek střídá ubytek dle počasí dne. Někde ve včelstvech je tak málo létavek že na česně, to vypadá jako při tiché poupeži ! Znám případy že po spojení slabochů je část plodu zachlazena = nejsou lidi ! Včely plodují jak o život ale schází většinou létavky, až včelstva zesílí budou mít ješte dost pastvy na tvorbu medu a zásob ??
2018 bude zajímavý rok !
Tak jak u Vás , už sladinu dosušují a zavíčkovávají ? , u mne NE .


RE: Co se děje v úlech teď - Centisi - 27.04.2018 02:55 PM

V medniku ne...ale vrchni plodistni jiz z vetsiny zavickovanej (necham vcelam jako MK )...tedkom bylo tak 3 dny s minimalnim letovym pocasim.Vitr az to hezky neni...Sad
Tady u nas se bojim ze je po snusce pomalu a jiste :/ prejdou jabloně a pampelusky a bude se jen paberkovat a to neni jeste ani kveten...
Je to holt letos vse rychle najednou a brzo...Pampelišky jedou na plno ale vcelu na nich nevidet...uvidim o vikendu jak se zlepsi pocasi ale asi maj neco lepsiho..v loni o ne taky nejevily zajem a to sou louky uplně zluty...


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 28.04.2018 05:26 AM

1) všechno najednou???, zoufalství vypadá jinak !
2) uprostřed všeho zatím jedno včelstvo asi 30000 včel na následující
3) 30 ovocných stromů na zahradě kvete, na jeden strom občas 1 včela a 1 čmelák
4) ve vzdálenosti 200 až 1000 m kolem řepka asi 50 ha
5) beru si kyblíček , štěteček a jdu na to !!!
straka/dehtín/28/4/2018


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 29.04.2018 05:28 PM

p.s. Tondo, nemáš zprávu,co dělá DEBORA, také lítá s kyblíčkem???


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 02.05.2018 03:41 PM

(29.04.2018 05:28 PM)straka napsal(a):  p.s. Tondo, nemáš zprávu,co dělá DEBORA, také lítá s kyblíčkem???

Haribol Pepčo, měla přiletět v dubnu na Vilémov, ale nepřiletěla, tak možná nestíhááááááááááááááááá???