Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 12.04.2018 07:09 PM

(12.04.2018 02:47 PM)Křeček napsal(a):  A pokud jim každý den budu přidávat stavební rámky, je to rozumné?
Ty černý plásty jsou ve spodním nástavku a jsou plné zásob,
Jasně, že ne každý den. Znamená to, že když dáte 11 rámků nástavek, maj to tak na týden - v tomhle počasí.
Starý plásty se zásobama vyndat a nechat na krmení, pak to vyberou, ve snůšce ne.
Tedyi - jestli to půjde - spodní černý vyndat a místo něj do středu dva tři celý plásty a zbytek pásky. Klidně to můžou být i ty zásobní, ty míň černý. Ideálně pylový.

(12.04.2018 03:51 PM)Faneka napsal(a):  Ahoj, jak to u vás vypadá? Už podstavujete nástavky ? A co přidávání nahoru? Teploty vypadají stabilní, teplo a postupně zacinaji nakvetat špendlíky a trnky, co nevidět jabloně, hrušně, ...
Mám to taky tak. A mnohé už chtějí rozšiřovat.
Podstavit je bez problému a v očekávané silné snůšce bych šel i do nadstavení. To je ve velké snůšce výhodnější, a taky je pak med v nových plástech.
Jen trubce letos nevidět. Ani plod. Že by vyšlo rojení až po jarní snůšce ? To se už dlouho nepodařilo.


RE: Co se děje v úlech teď - Centisi - 12.04.2018 09:37 PM

Ahoj,u nas konci jivy a uz nenosi tolik pylu co v minulych dnech...ovocne stromy uz zacinaji delat pupeny tak snad pocasi vydrzi a zase to neprejde mrazem...
Jeden ul nabouchanej vcelama a aji uz zavickovana trubcina...nanosily uz i nejakou sladinu..asi ty jivy..nektere ramky sakra plné a tezke Big Grin
Dneska sem nasazoval nastavek nahoru..jedny za to byly rady a hnedka se zacaly zajimat a zacali trosku " nakousavat" pasky mezisten ...myslim ze bude rychle vystaveno ...
Druhy ul zatim nejevi o pridanej nastavek zajem...tak snad sem to neuspechal....je o malinko slabsi ale taky jedou na plny plyn Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 18.04.2018 08:08 PM

Potřeboval jsem přeložit jedno včelstvo do jiného úlu. Tak jsem to zdokumentoval. Včelstvo zimovalo na devíti plástech 4/3 Lang. Plod je první generace zakladená po mrazivém březnu.
Plásty v pořadí od 9 po 1.
[attachment=1798][attachment=1799][attachment=1800][attachment=1801][attachment=1802][attachment=1803][attachment=1804][attachment=1805][attachment=1806]


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.04.2018 07:29 PM

Co může, kvete jak vzteklý. Surprised
Rojení se blíží. Někde se už evidentně chystají. Confused
Jinak klasika - starý plásty = bídný rozvoj, překrmený na zimu se teprve rozjíždí a ty spíš podkrmený jedou jako vzteklý. Cool


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 20.04.2018 09:40 AM

Tomáši to je krása


RE: Co se děje v úlech teď - Centisi - 20.04.2018 04:17 PM

Ptáčnice jedou uz nejaký den naplno,vcera zacaly kvest třešně a trnky..videl sem i par zlutejch kvitku na repce....na cesnech hukot od rana do veceraSmile
S rojovkou nestras Big Grin vecer nebo zitra tam radeji kouknu jestli nevyvadej nejakou neplechu ale tady spise az v tom kvetnu....tak snad nepolezu zitra po stromech Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 23.04.2018 09:13 AM

Já když koukám na to, jak to tady kvete úplně všechno - třešně, jabloně, hrušně, špendlíky .... tak co se zásobními rámky po zimě? Je to většinou cukr, teď to asi míchají s novou snůškou, ale co děláte s přebytečnými zásobami po zimě vy?


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 23.04.2018 08:03 PM

Jak jsem si postěžoval, že se u mě v úlech nic moc neděje, jirka.marx mě to zprávou vysvětlil, a v hlavě lehce provětral (stále počítat: 21dnů plod + 12dnů do stavby), dik.
Tak jsem dnes jen po cestě nakoukl do včel na česno, pod víko a na podložky kolem 10-té hodiny. Na česnách klid (5 včelek za minutu), pod víky plné všechny uličky mezi 12-ti plásty a na vložených rámcích stavby žádná, na podložkách 10-13 řad měli (všechno téměř odkvetlé a řepka z jedné třetiny).
Koukl jsem se na výpočtovou tabulku závislosti počtu plodu na teplotě a teprve k dnešnímu dni bych v úlech měl mít cca 18000 včelek, a ty jsou zřejmě rády, že stačí obsloužit rychle narůstající plod, který by se měl podle tabulky do měsíce zdojnásibit.
Jen se snažím si teoreticky potvrdit skutečnosti v úle. Ve středu se půjdu do nich podívat, je-li to pravda, není moc času.
Takže jak pravdivě napsal, měli by opravdu začít nejdříve stavět až koncem tohoto týdne (musí jich být taky na to trochu síla, odhaduju min. 5-10000).
Nějak málo vnímám je i souvislosti, a asi málo u toho přemýšlím.
Ale funguje to, i když letos ne zrovna na snůšku. Tu na polích skončí s takovou koncem května. To akorát dorostou Big Grin
Jo a píšu to proto, že ne všichni už vytáčí třeba jívu.

Já nechal staré zásoby při stěnách a použiju je v květnu do oddělků.


RE: Co se děje v úlech teď - Centisi - 23.04.2018 08:09 PM

Ahoj..zasoby po zime vyndam pri prvni jarni prohlidce...necham jim cca 6kg...jak zacnou jivy tak si poradi sami..bud daj prednost pylu nebo nektaru...to poznas na cesnech...vyndane zasoby nahradim prazdnymi ramky...po par dnech prohlidnu znova...kdyz je potreba podam testo na horni loucky (placicka mezi dlaňe)...zalezi na pocasi..nastartuje to vcelstva a maj hafo misto na kladeni vajicek...letos to nebylo treba ...dva az tri plny ramky novej zasob...asi jivy??
Zasoby co si vyndal zuzitkujes oddelkum nebo vratis zase v podleti a dokrmis... taky sem resil tohle.dylema..nesmis se bat a zkouset..ziskat cit apod...na foru tohle nenajdes..musis vyzkoiset a poucit se z vlastnich chyb Cool


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 23.04.2018 11:29 PM

Díky za odpovědi. No nějak tak jsem to předpokládal, ideálně už to dělá kolega, co už je má jen a pouze na medu ... neřeší co je cukr a co med, protože je jenom med Smile Já jim toho většinu vyndal a dal stranou pro roje / oddělky a nebo "na později".