Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 22.02.2014 11:21 PM

(22.02.2014 11:47 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jedině snad to, že i když je ve včelstvu třeba 5000 V.d v srpnu a včely jsou bez virů, není to pro normální včelstvo bez plodu velký problém a drtivou většinu jich do jara zlikvidují. Čili přeživší včelstva kombinují tzv. biotechnická opatření (ta jejich, které ale můžeme napodobit) s aktivními mechanizmy včel (grooming, VSH a pod). S tím už se dá žít, ne? LD
Moc děkuju. Snad se letos zadaří - teoreticky už to částečně začínám tušit. Ale fakt je, že s čistým štítem se začíná líp.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 23.02.2014 07:56 AM

(19.02.2014 09:23 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(19.02.2014 03:02 PM)schützmeister napsal(a):  
(19.02.2014 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Přijde mi to, že stále na něco čekají nebo dodržují plodovu přestávku v určité délce.
To je zajímavé. Já se v nich sice zatím nehrabal, ale nějaký plod bych tam tušil, leč je viditelné, že zatím nejsou moc aktivní. Ta zima, aspoň u nás, je taková konstatní, bez výkyvů, jindy už i nosili, letos klid.
Že by tušili, že zima bude dlouhá ? Třeba toho ví víc než my.

Docela je vhodné období na ošetření cukr pudrem. LD

Jen pro dokreslení situace. V pátek byl u mne David. Včelaří cca 20 km od MB a také mi říkal, že má včelstva prakticky bez plodu. Jen několik larviček a desítky vajíček viděl ve včelstvech. Tak jsem zvědav, co se z toho roku u nás vyklube. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 23.02.2014 01:57 PM

Přebral jsem před obědem tři včelstva plást po plástu. Ve dvou ani larvička, ve třetím několik zavíčkovaných buněk plodu a několik desítek larviček.
Pak jsem si uvědomil že v první dvě neměla žádný pyl, třetí něco na třech plástech.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 23.02.2014 07:55 PM

U nás taky pořád prakticky klid. Dnes let jen na nejteplejším stanovišti, lehká lísková snůška, žádná velká aktivita. Přitom lísky kvetou jako nikdy, ale zatím krom toho jen sněženky a zdá se, že brzy olše. Prostě únor. Jestli nezaprší, bude festový sucho.


RE: Co se děje v úlech teď - petr.strejcek - 23.02.2014 09:07 PM

U mně na okraji Prahy bylo dnes krásně, skoro celý den jasno a ve stínu 10 stupňů. Krásné prolety, sbíraly vodu a nosily pyl. Letmo nakouknutí do pěti včelstev. Loňské oddělky byly zatím bez plodu ale stabilní včelstva již na 2-3 rámcích celkem tak po 4-6 dm zavíčkovaného plodu. Petr


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 23.02.2014 10:50 PM

U mňa vo štvrok a dnes, lietali všetky včelstvá, nosili peľ ale vodu z napájačiek mi nebrali, asi majú lepšiuSad, nevete ako by som ich tam nalákal?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 24.02.2014 04:10 PM

(21.02.2014 09:44 PM)Debora napsal(a):  já to sice nemám ověřený, ale obávám se, že tak bude Tvůj úl atraktivnější pro vagabundující trubce, kteří Ti možná přinesou agresivnější roztoče, než ty včelstvu vlastní.

Deboro, je to takových 16-17 let, kdy jste si něco podobného zkoušel. Označil jsem 800 tubců modře první den po líhnutí. Když byl jejich první prolet, umístil jsem na stanoviště oddělek s neoplozenou matkou (to nebyl záměr, ale náhoda), to bylo v půl desáté ráno a ve cca 13,00 už z něj startoval modrý trubec, který se tam dostal tentýž den, jen nevím kdy. Za dva dny létali modří trubadůři téměř rovnoměrně ze všech včelstev na stanovišti. Po týdnu jsem navštívil svoje stanoviště v lese cca 4 km od původního a tak jsem je také zahlédl, ale jen z odělků. Totéž se opakovalo za další týden o cca 10 km dál od původního stanovitě. Je to tak, včelstvo bez trubců působí jako houba a nassává je z okolí. Nemusí to být ale vždy pravda. Muselo by se to potvrdit více pokusy, ale pro mně to byl test v jakém okruhu musím budovat svůj okrsek. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 24.02.2014 06:16 PM

Včera a dnes cca 8 °C, krásný provoz na česnech, nosí už i žlutý pyl. Vigorky trochu letargicky, Pradědky výrazně aktivnější hlavně co se pylu týče. Mrzí mě, že pracovníci EONu prořezávali v blízkém okolí porosty pod el. vedením. Samé olše a jívy tesně před rozkvětem... Škoda toho načasování, i tak jich naštěstí dost zůstalo stát.

O víkendu jsem na radu Leoše Dvorského zkusil procukrovat uličky. Po dvou dnech kontrola spadu - všude 0. Takže teď nevím, jestli jsou včelstva tak čistá, nebo je VD už na plodu, nebo špatně "cukruji"?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 24.02.2014 06:27 PM

(23.02.2014 10:50 PM)Rasťo 71 napsal(a):  nosili peľ ale vodu z napájačiek mi nebrali, asi majú lepšiuSad, nevete ako by som ich tam nalákal?

Mají raději odstátou vodu, až nebude k dispozici, vezmou si ji od Tebe Wink

(24.02.2014 06:16 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  O víkendu jsem na radu Leoše Dvorského zkusil procukrovat uličky. Po dvou dnech kontrola spadu - všude 0. Takže teď nevím, jestli jsou včelstva tak čistá, nebo je VD už na plodu, nebo špatně "cukruji"?

asi to bude tím, že jsi na podzim roztoče důkladně odebral Wink


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 24.02.2014 09:19 PM

To by byla ta nejlepší varianta Smile

S tou vodou mám podobnou zkušenost – kdejaká přistavená napaječka nefungovala nikdy, až se naučili lítat na kýbl, s odstátou vodou na zalévání bylinek - tak jsem jim tam jen doplnil nařezané korkové špunty a s ničím nehýbal, jen doplňoval vodu. Letos jsem nastražil černý kyblík pár metrů od úlu, kdyby náhodou, ale stejně pro ně je lákavější mokřina u olší, cca 200 metrů daleko.