Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 16.01.2018 10:26 PM

No, my jsme včera sestěhovali úly o 50m dál k sobě a upravili jim místo (když dnes koukám ven, stihli jsme to dobře) 2m pod hranou kopce. Nahoře děsně fouká a je tam tudíž nepříjemná práce. Za kopcem to mám sice ve svahu, ale lehce v zátiší. Čtyři budou visuté, ostatní na podstavcích. Za rok zkušenosti ty visuté podstatně méně chátrají než ty na podstavcích. Ještě potřebují nutně stříšky.
Spad je cca 0,5 - 1 denně, ty po KŠ mají od Vánoc cca 3 denně. Od klidu zazimování - začátek listopadu se do včerá podle měli v podmetu zvětšili cca o 10%. Je to možné ?


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 22.01.2018 01:50 PM

Kontroloval jsem před měsícem očištěné podložky. A nastal stejný jev jako před rokem. Nemám skoro co odevzdat. Schválně jsem dal letos na paletu dva oddělky. Jeden, co jde na jaře pryč, je na 1N 39x24, včely na rámkách, stavba postavená z mezistěn. Druhý je na 2NN L159, loučky, volná stavba. Obojí v přibližně stejné síle a materiál ze stejné série. Na fotce 39x24 vlevo, lang vpravo.

[attachment=1790]

Na těch loučkách snad žijí ze vzduchu či co...


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 22.01.2018 03:39 PM

Nejsou ty vpravo jen na medu ?


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 22.01.2018 04:16 PM

Krmeno obojí stejně. Tj.cukr.


RE: Co se děje v úlech teď - Faneka - 22.01.2018 04:23 PM

Já mám totéž, jedno na medu, zbytek na cukru. Oddelky i kmenové včelstvo. K


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 22.01.2018 08:30 PM

(22.01.2018 04:16 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Krmeno obojí stejně. Tj.cukr.

To co je na cukru trochu , co je jen na medu skoro nic , pomalu nejde rozeznat uličky . Seberu co spadlo = víc nebude.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 22.01.2018 09:55 PM

U mě jsou ze 2/3 med a 1/3 cukr a podle fotek jak ta levá. Je měl, ale ne moc, i když jsem v dolině. Sbíral jsem ji postupně už dva měsíce.
Na té levé fotce ty drobné tečky jsou VD (cca 10ks) ? Jestli jo , tak vedu, já mám víc Smile .


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 22.01.2018 11:50 PM

VD jsem nezkoumal. Jenom jsem chtěl zjistit, jestli mi bude padat měl, když to dám na rámky s mezistěnami. Mě totiž nepadá měl nikde. Teda jo, ale nepatrně. Tak nepatrně, že ani nejsem schopen podle toho poznat, kde sedí a jak velké mají sedisko. A to tam na poklep jsou a zavíčkovaných zásob nad hlavou dost. Rozdíl v měli je právě na té fotce.


RE: Co se děje v úlech teď - Faneka - 24.01.2018 04:17 PM

Dneska letový den, z pěti včelstev mi zůstalo jediné, které lita. Jeden ul zůstal prázdný, ostatní měly popadané včely na dně a v horním nástavku zůstal ještě stazeny chomáč plesnivých včel.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 24.01.2018 09:54 PM

Smutné, ale nezoufej. Vydrží-li, základ máš.