Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 23.11.2017 10:46 PM

A já myslel, že se včely vystěhují z úlu směrem do přírody dobrovolně zahynout. Taková hromadná sebevražda, a ono je to možná úplně jinak. Nikde jsem zatím o tom nečetl jak to probíhá. Co je jejich cílem v dané, nyní už chladné době.
Úhyn či přestěhování se (záchrana).


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.11.2017 01:48 PM

Popravdě, letos tyhle děje pozoruju celkem intenzivně a skoro nabývám dojmu, že celý to mizení včelstev je prachsprostá rabovka. V létě to vypadá jen jako intenzivní let, ale týden, čtrnáct dní max. a zbude jen prázdný úl s plodem a opozdilou mladuškou. Mrtvých včel trocha je, ale neosvětluje to, kam přišlo zbylých dvě kila. Moc byh se nedivil, že odletí k sousedům.
Teď v zimě to není tak intenzivní, ale zase mizí hlavně včely.
Nakonec to celý může být strategie pro přežití nejlepších. Do září mě takhle zmizelo 5 včelstev, ale zbylá, až do teď, jsou v pohodě. No a teď asi za tepla probíhá další selekce. Každopádně zbývají ta včelstva, co proto mají geneticky vlohy. Podle matriky se to dá předpovědět už u oddělku z jara. A je úplně jedno, co na to roztoči. Teda pokud není vyloženě kalamitní stav. Vyřídí si to sami mezi sebou.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 24.11.2017 11:51 PM

Jdu do druhé zimy a třetího roku. Zkušenosti min.
Ale, loni na podzim čtyři nové, si myslím dobré oddělky, jeden na úplně starém černém koupeném díle přežilo. Ostatní tři na panenském koncem roku vymizely. Jak říkáš, pár čerstvých mladušek co to nestihly a všechny zásoby pěkně uložené, víc nic.
Řekl jsem si, dám vám zabrat. Z jara jsem všechny zbylé zásoby rozházel do ostatních úlů ať to viry prověří. Pouze v jednom se v květnu objevila křivice, ale po KM klid.
Přestože oddělky byly z původních koupených oddělků 7/2015, přesto všechno přežilo a odtočil jsem ještě i medu. Cca 20kg jsem jim nechal a červenec-srpen dozásobil 7 kg cukru. Zatím OK.
Proč ale odešli je ty z nového díla ? VD stejně málo jako u ostatních a jinak nebylo na první pohled zepředu, shora, zespodu nic znát, a nyní před zimou taky ne. Neříkám ale hop, ještě není konec roku.
Proto jsem na zkoušku jeden dobrý oddělek vysypal na ty čtyř až pětileté plásty, co to s nima do příštího roku udělá. Pak už je zlikviduju. Ale zajímá mě to od minule.
Připadalo mě, že jim tam bylo víc zima, než že by je tížil roztoč VD a viry já nevidím. A tak se přestěhovali vedle.
Su na zahradě poměrně málo, pro si Tvé pozorování a občasné sem hozené poznatky a postřehy docela cením. Málo lidí své postřehy a zajímavé detaily sem dá. Dělám si z nich poznámky. Když něco zmerknu snažím se to s nimi pokud jsou, porovnat.
Ale vážněji, když vymizí téměř celé stanoviště, jak se nyní ve zprávách začíná objevovat, opouštějí úly jen dobrovolně na smrt, nebo se byť jen část skutečně v té zimě někam přestěhuje. Nemyslím si, že by byly všechny total. A navíc co čtu, v tak krátkou dobu všechny naráz ?


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 25.11.2017 01:32 PM

Hypotézy jsou samozřejmě různý. A jistý je, že jde o včely slabé, nemocné a geneticky neperspektivní. U celého stanovištš pak nezvládnutí varoázy.
Na stranu druhou,, to skutečné "mizení" neprobíhá, když je zima. Když není let, tak samozřejmě i tak včely mizí - i v největším mraze ty nemocné vyletují ven, nebo opadávají na dno úlu. Ubývají, ale pomalu, a tímhle způsobem to nikdy z jara nevypadá na nulu. Jsou slabé, ale jsou. Ta rychlá akcelerace je i v zimním období právě v letových dnech. Jedna hypotéza je, že prostě vylétají a už se nevrátí. Ale všechny ? Nevím, kdyby byly tak na smrt, mohli opadat a hotovo.
Druhá možnost je, že opravdu odletí, aspoň část, s vykrádači. ¨To by vysvětlovalo, že některá v těchto dnech přibudou. A taky rychlé zmizení ještě v teplém podzimu - protože tam lítají, není důvod, proč by měli zmizet během pár dnů.
Je zajímavý sledovat i úvahy na VF. Teď právě vrcholí sezona úhynových debat. Tam se to sice točí hlavně kolem léčení, ale statisticky to vychází, že to léčení zase až tak moc neřeší.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 27.11.2017 08:02 PM

(23.11.2017 07:47 PM)schützmeister napsal(a):  Tak včera a dnes snůška jako na jaře. 12st. Surprised
Ale nosí jen dva úly. Z jednoho do druhého. Tak intenzivně, že ani není poznat, jestli z leva do prava, nebo opačně. Idea
Takhle nějak asi probíhá to mizení včelstev. Jenom teď to je hezky vidět. Z deseti úlů kmitají jen dva. Smůla je, že zbude jeden nabytý a druhý prázdný. Undecided
Mizení včelstev má určitě více variant. Co jsem několikrát četl a dvakrát jsem i zažil, že včely během pár dní zmizely ale vždy zásoby zůstaly. To je asi klasická varianta CCD.
Při tom co popisuješ, to vypadá, že se loupí v oslabeném včelstvu až nezůstanou žádné zásoby, jen trocha včel s matkou. To se mně při první variantě nestalo. Tam nebylo včel ani matky. Jen ty zásoby. Takže dle mě zas jiná varianta. Toto nebude asi klasické CCD ale nemocné vylupované včelstvo.
A nebo je to již následující děj po CCD, kdy po zmizení včel zůstal úl nějakou dobu prázdný a sousedky to našly a odnáší co zůstalo.
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 28.11.2017 02:45 PM

První jdou ty, co se nejmíň brání, nebo mají nepřiměřené podmínky - co pozoruju, hlavně velká plástová plocha. To samozřejmě souvisí s oslabením.
To rabování s mizením je v létě včetně medu, ale na podzim a zvláště v zimě to tak být nemusí. Ne, že by ho nebrali, ale nestihnou to vybrat do ochlazení. Pak to vypadá, jako varianta s pouhým vymizením včel, ale je to to samý, co v létě.
Netvrdím, že to tak je, ale že jsem to pozoroval.
A nemá to ani zásadně návaznost na roztoče - může být špatná matka, velký česno, krmení, bardz co, ale výsledek je týž.
Jo a ještě : v zimě se mě nestalo, že by vynesli prázdný úl / zcela / stejně jako v létě, že by loupili až prázdný. Likvidují ještě velice slušně obsazené ůly. Pak to vypadá jako rychlé zmizení, ale zatím to může být organizovaná evakuace.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 25.12.2017 01:10 PM

Tak hola - jaro je tady.
Včera lehký prolet, ty co lítají vypadají slibně.
Já pokračuju ve svážení prázdných úlů z lesa. Co budu s tolika zásobama dělat, to teda nevím.
Pěkně se to pročistilo.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 27.12.2017 11:38 PM

Čistil jsem podložky, neboť odběr měli se blíží. A na jedné podložce toto.
[attachment=1786]
Kouknu do podmetu...
[attachment=1787]
Že bych tam před víc jak měsícem, kdy jsem dával na česno zábrany, někoho zavřel? A jestli to je něco myšovitého, že mu nechybí voda...?
Včelstvo žije. Zatím.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 28.12.2017 02:00 PM

Pokud máš vysoký podmet a je to myš pomůže pastička a kousek jablka, pokud to nezabere je tam rejsek a toho jako chráněný druh dle zákona nesmíš usmrtit , tak jedině otevři česno a dej pod úl nějaký ultrzvukový plašič.
Je pravda pokud se oteplí mohou jej udalat i včely a ty se zákony na ochranu rejska neřídí.


RE: Co se děje v úlech teď - coral - 16.01.2018 03:40 PM

Jak se vcely chovaji k studenokrevnym zivocichum v ule? V lete jsem nasla v ule zborcene plasty a pri kontrole z nich vyskocila zaba viz foto.Holky mely otevrene jen ocko, tak s nima musela pomerne dlouho prezivat a z vesela papkat.

[Obrázky: IMG_20170916_155012.jpg]

Jinak davam za pravdu vsem, kteri me upozornovali, ze pri loupezi je vetsinou blbe cele stanoviste. Sousedi prestali oddelky krmit a postupne se to svezlo po vsech mych oddelcich.V soucasny dobe preziva uz posledni oddelek, moc sanci mu nedavam. O jedno puvodni vcelstvo jsem prisla na podzim, druhe bylo prazdne 14 dni zpet, zustaly jen zasoby. Tak zase pekne od nuly.

Minuly tyden vykvetla liska (slansko), vzhledem k pocasi je vcelam k nicemu, jivu nam mesic zpet vybagrovalo povodi, cistili koryto potoka.Sousedi pokaceli spoustu akatu a vrb, vse rozorane, asi budu muset hledat jine stanoviste,protoze zbyva repka a kukurice na silaz jinak pusto.