Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 19.10.2017 01:37 AM

Haribol Jendo, pro jistotu do nich nakoukni, aby to nebyly lupičky, kolikrát je to k nerozeznání od běžného provozu, obzvláště když píšeš že se dříve ani neozývaly, měj se krásně Holmesovsky a přeji krásné chvíle u včeliček, i když se může občas státi opak, ale co nás nezabije to nás posílí, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 19.10.2017 06:02 PM

Ahoj Toníku a všichni,
pro jistotu jsem zúžil česna u všech, to včelstvo co mělo hodně měli před úlem bylo celkem slabé (vyrojené) a myslím, že asi nestíhá bránit. No uvidíme, přežijí ti nejlepší ... snad. Nebudu jim do toho vrtat. Včelařím v Japoncích a kontroluji včely poklepem na úl a prohlídkou česna i před. Přemýšlím i o jiných úlech, v kterých se dá trochu vrtat. Ale budu se řídit pranostikou - v září, úl zavři a klíč uschovej do jara (nebo tak nějak Wink ). Však oni si poradí tak či onak. Je to příroda a ta si do toho nenechá kecat. Přeji Ti vše nej, v životě i u včel.

Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.10.2017 07:06 PM

Hodně měli před úlem, či na dně v tuhle dobu = většinou konečná. Loupež.
Já jsem po dnešní kontrole na 26% ztrát / sedmery /, čímž se rychle blížím stanovené metě 30%. Sem to letos nějak přehnal. Počasí zatím moc nepomáhá. Sad


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 20.10.2017 07:41 AM

Ani ta měl tam být nemusí, stačí vidět jak je zamazaný česno směskou medu a vosku a je to jasný.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 22.10.2017 08:56 PM

(20.10.2017 07:41 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Ani ta měl tam být nemusí, stačí vidět jak je zamazaný česno směskou medu a vosku a je to jasný.
Takhle to nějak vypadá....

[attachment=1777]


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 28.10.2017 01:57 AM

tak vaše včely už zimují? U nás je všude hukot:



RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 29.10.2017 03:19 PM

Jo když mají na co lítat, lítají i u nás na Tachovsku, až nynější počasí je nechává v úlech, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 02.11.2017 01:01 AM

Zdravím.
Trošku jsem studoval způsob včelaření Milana Havelky z různých odpovědí na VF, kde se zmiňuje o úpravě úlů na zimu až na přelomu září/říjen. Nedalo mi to (připadalo mi to trochu pozdě) a tak jsem sledoval měl ve všech mých "pár-osmi" včelstvech (ležany), když jsem jim odsadil rámky k vyčištění již začátkem srpna do prázdné části (na druhou stranu), v některých dokonce oddělil přepážkou ("aby pohnuly kostrou"). A ejhle, včerá jsem zjistil, že ve všech zbytky zásob a čištění provedly včelstva až nyní, mezi 14. a 31.10. A to jsem si myslel v září, podle chování, že jsou už zazimované.
Já dělal úpravu k zazimování už na přelomu srpen/září. Asi to bylo brzy, nicméně, včely měly měsíc na to, když jsem s ničím nehýbal, aby se rozhodli jak si to definitivně na zimu upraví.
Času ale asi mají dostatek i v případě úpravy září/říjen. Ještě si ale musím srovnat součinnost s ostatními pracemi, zvláště mě neustále vrtají v hlavě Dvorského tři roční zásahy (a méně), kterých se nemůžu nějak dobrat Wink.

Už je to tu dlouho mrtvé, musím otevřít nějakou debatu.

Vyjma očividně činorodou Deboru.

Jo, a ještě jedna věc.
V jednom včelstvu (v květnu zjištěna u jedné včely křivice - křídla, zadeček, ošetřeno bodově KM65, lítaly normálně, v červnu a červenci odtočeno cca 15kg medu, 15kg ponecháno na zimu /loňský oddělek/) jsem 10.10. na podložce zjistil cca 2000 VD. Vymetl a 13.10. cca 500 VD. Nasadil ihned KM85, ale jen na jeden den. 14.10. 700 VD. Vymetl a 31.10. cca do 100 VD. Mravenci už skoro nejsou. Podle měli sedí na devíti plástech a vrní jako ostatní. Psal jsem o tom RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Co vy nato ?


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 02.11.2017 08:16 PM

(02.11.2017 01:01 AM)Ali napsal(a):  ... Dvorského tři roční zásahy (a méně), kterých se nemůžu nějak dobrat Wink.
I tři je dost, dá se to zredukovat i na dva: 1.osazení úlu 2. vymetení mrtvolek.


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 03.11.2017 01:11 PM

Včerejší brzký návrat z práce a příhodné počasí mi dovolilo zjistit, že jsem zatím přišel o 2 včelstva. Zcela vyloupené úly, zůstaly jen prázdné rámky a pár vos. Nepomohlo ani zúžení na očko. Snad na druhém stanovišti je všechno v pořádku. zkontroluji asi o víkendu. Už nemusím řešit roztoče ani měl pro veterinu.