Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 21.09.2017 12:20 PM

Děkuji za rychlé info, chci příští rok vyzkoušet jeden úl otočit, česno pod stříškou a dole pod plodištěm nechat stavit vonou stavbu jako medníky a odebrat až na podzim či z jara, co tam zbyde. Kdo si hraje, ... .


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 22.09.2017 02:35 PM

(21.09.2017 11:51 AM)Tomáš Palata napsal(a):  ...slimákům to je jedno. Ty si v sezóně stejně česnem vlezou do úlu...
Tenhle to vzdal, když mu párkrát
.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 02.10.2017 07:27 PM

Tak dnes na jednom stanovišti v pytlíkách od těsta v podmetu tisíce breberek. Po Thymovaru od konce srpna. Včely se tváří celkem dobře. Ale asi bude zase mnohde dusno, typoval bych. Už to nějaký rok od úhynů je, aspoň tady.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 02.10.2017 09:21 PM

Já byl včera nakouknout a taky to stejné, jenom jedny uprostřed úlů po KM před dešti (začátek srpna, nemohl jsem se dostat u nich do podmetu, mokrem to zasedlo a mravenci už skoro taky nejsou). Včely ovšem lítaly mnohem výrazněji nežli ostatní a nosily hlavně pyl. Tak jsem se rozhodl, že nebudu do nich vrtat, stejně bych jim už jen rozlámal volnou stavbu. Naplno pro pyl lítaly jen oddělky, ostatní už snad skoro spí.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 17.10.2017 03:55 PM

Při kontrole oddělku "jmarx2", kde bylo plánováno dokrmení, zjištěn značný přínos sladiny. Včely se dozásobily na zimu samy zřejmě dostatečně, aniž by se rozplodovaly (asi z vyseté, právě kvetoucí svazenky, jejíž květy ovšem s chutí a ve velkém okusují srny nebo jiná zvěř..). U několika dalších oddělků podobný vývoj s dozásobením, ovšem s plodováním.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 17.10.2017 06:30 PM

No dávejte pozor tady jsou uhyny na hlad


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 18.10.2017 02:08 AM

Tak dnes v podvečer na druhém stanovišti (mimo dolet svazenky) jsem pozoroval u jednoho ze tří včelstev opravdu překotný přínos obtěžkaných včel, jsou otevřené na očko a sotva stačilo. Zásoby mají dobré. Druhá dvě včelstva víceméně klid. Čichám správně loupež?.. :/


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 18.10.2017 08:13 AM

Je to pravděpodobné Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 18.10.2017 04:47 PM

Už spíš jisté, dnes pod mrakem, pošmourno, a včelky nosí od rána do večera. Sotva už úl (3 NN) jednou rukou nakloním. Zdroj zatím neodhalen...


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 18.10.2017 09:04 PM

U nás létají celkem v hojném počtu, asi ještě předzimní očista úlu, před jedním úlem spousta měli. Pár mrtvolek včel, spousta poškozených VD, skořápky. Nevrtám do nich. Dříve po poklepu se ani neozvali a já myslel, že jsem bez včel. Celkem se zalétali na vodu, teď? Hodně štěstí Všem a hlavně včelkám.

Jenda