Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 13.09.2017 06:22 PM

(12.09.2017 03:01 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Včely našly
. A já funkci slow motion na mobilu...

Tomáši jseš jednička , já už dva dny na ně koukám lupou že mají bílé hrudníky a část hlavičky, stejně jako na vé tvém záběru. Ta netykavka mne nenapadla.
Díky.


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 13.09.2017 07:06 PM

Může to být i syrský ibišek.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 14.09.2017 12:10 PM

(13.09.2017 07:06 PM)Tini napsal(a):  Může to být i syrský ibišek.

V rokli co mám nedaleko roste jen netykavka , Ibišek tam v to binci neroste.
Ještě že jsou části přírody, dle lidských měřítek "zanedbané"!


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 14.09.2017 05:51 PM

Ahoj u nás je také netýkavka a včelky jsou také na zádech bílé. Zalétaly se na ní už celkem brzy a zdá se, že jsou s ní hodně spokojený.
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 19.09.2017 03:44 PM

(14.09.2017 05:51 PM)Jan Brunclík napsal(a):  Ahoj u nás je také netýkavka a včelky jsou také na zádech bílé. Zalétaly se na ní už celkem brzy a zdá se, že jsou s ní hodně spokojený.
Jenda
Dnes mi tu na políčku kvete svazenka a řepka , bohužel marně v poledne 14náct st. tak občas na ní hodují jen čmeláci. Letošní počasí je podivné, snad jako současný svět.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 19.09.2017 04:44 PM

[attachment=1771][attachment=1772]

Smile


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 20.09.2017 09:48 AM

U mě taky svazenka a hořčice. Hořčice se holkám líbí snad víc než ta svazenka a vykvetla od výsevu asi o 2 týdny dřív. Některá včelstva nosí ještě jasně oranžovo-žluté rousky, snad zlatobýl kanadský, kterého tu je poměrně dost. Jiná už to mají na háku a čekají na jaro.. Smile
Včera jsem vyřezával plod ze zanedbaného kolabujícího včelstva a cukroval. Mělo dost dlouhou plodovou pauzu, tak jsem usnul na vavřínech, ale pauza nepomohla a jsou na tom dost zle (DWV). Pastvu na svazence budou mít až do prvních výrazných mrazů, ale jestli jim dopřeje počasí, aby ji využily, to nevím.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 20.09.2017 01:51 PM

Tak u nás už "kvetou" jenom houby.
A první mrazy budou co nevidět.


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 21.09.2017 10:51 AM

Nedávno jsem v tématu Poraďte prosím řešil vykradené včelstvo se špatnou matkou (dle mého úsudku, nebyl žádný plod). Nyní pokračování...jmenované včelstvo jsem přendal na jiné místo a znova zakrmil, zásoby uložily a bránily v zúženém česnu. Matka ale ani náznak kladení. Tak jsem udělal výměnu matky, do přidávací klícky jsem vložil i mrtvou původní a vložil ráno do včel. Odpoledne otevřu podmet a tam klubko včel, vyndal jsem drátěné dno a vysypal je do trávy, za chvilku jsem uviděl poletovat matku se značkou v místě vysypání, odchytil jsem ji a uznal, že Leoš měl pravdu s tím přijetím. Tak jsem přečetl Leošovi informace k tvorbě smetence a vytvořil smetenec s nepřijatou matkou . Ten k dnešnímu dni úspěšně prosperuje a snad přečká zimu.

Proto to ale nepíši, původní včelstvo jsem po pár dnech prohlédl a zjistil kolečko zavíčkovaného plodu (od původní matky)a naražené nouzové matečníky. Proto upozorňuji ostatní začínající- NESPĚCHAT. Prostě včelstvo si udělalo plodovou přestávku a já to vyhodnotil jako „špatná matka“.

Kdybych počkal s výměnou matky, mohl jsem si ušetřit shánění nové, tvorbu smetence (to byla dobrá zkušenost) a mohl jít do zimy s poměrně silným včelstvem. Nyní jdu do zimy se slabým smetencem a v původním včelstvu s novou matkou, která nevím, zda je oplozená, včelstvo zatím bez plodu.

(19.09.2017 04:44 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Smile

Ahoj Tomáši, proč máš česno udělané nad 1.NN?


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 21.09.2017 11:51 AM

To byla před pár lety taková myšlenka, že když budou mít česno blíž plodovému hnízdu, budou ho lépe bránit. No nějak se mi ukazuje, že to nemá vliv a lupičky neomylně vyberou včelstvo, které má nějaký (třeba i mně skrytý) problém. A zúžení česna nebo dokonce i přesun včelstva na druhou včelnici vylupování včelstva, které je v problému, nezabrání. Dvakrát se mi taky stalo, že si lupičky tímhle česnem chodily do kapsového krmítka (na opačné straně úlu než je česno) na cukr, ale včelstva se ani nedotkly. Tady přesun pomohl. Najednou cukr přestal mizet před očima a včelstvo začalo přibírat na váze. No a druhotný efekt takto umístěného česna je, že v zimě je u nás povětšinou nad sněhem, takže včelky mají čerstvý vzduch. A další efekt - hůř se dostávají vetřelci do úlu. Je to vysoko. Takže myš jsem tam ještě neměl, rejsek si místo na sítě šmatlá na podložce pod sítem a vytahuje mrtvolky skrz síto a slimákům to je jedno. Ty si v sezóně stejně česnem vlezou do úlu až na plást a tam si do pozdního léta vegetí.