Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Roman Smejkal - 17.08.2017 08:35 AM

Může se zeptat Jindřichu, kolik medu necháváš včelstvu na přezimování ??
Množství ponechaného medu odhadneš okem a nebo zvážíš úl a zohlednuješ množství včel v úlu ??
Díky Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 18.08.2017 01:53 PM

(17.08.2017 08:35 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Může se zeptat Jindřichu, kolik medu necháváš včelstvu na přezimování ??
Množství ponechaného medu odhadneš okem a nebo zvážíš úl a zohlednuješ množství včel v úlu ??
Díky Smile

Mám 39X24 a tři nebo čtyry nástavky, jen kouknu na rámky nahoře pokud jsou zavíčkované ze 2/3 a víc nedělám dál nic. U méně zavíčkovaných odlepím poslední nástavek a zvedám ho či jen nakláním a řídím se váhou.

Poznatek dále a to se ptám i ostatních , u vyloupeného oddělku - tichá loupež, jsem před tou loupeží pozoroval že na česně přistávají také mouchy, je to nějaká indicie o problému včelstva ??


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 18.08.2017 05:05 PM

(18.08.2017 01:53 PM)Jindřich napsal(a):  Poznatek dále a to se ptám i ostatních , u vyloupeného oddělku - tichá loupež, jsem před tou loupeží pozoroval že na česně přistávají také mouchy, je to nějaká indicie o problému včelstva ??
Když v úlu něco není v pořádku, přestává vonět (medem, plodem...) a line se z něj zatuchlý (hnijící, mrtvolný - těžko popisovat) zápach. Stačí odhrnout růžek folie a strčit tam nos (raději v klobouku se síťkou!). Mouchy to přitahuje, před kolapsem lze pozorovat zvýšený ruch much. Zvláště lesklé zelené u nás nevěští nic dobrého....


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 20.08.2017 10:25 AM

Mouchy různých tvarů i velikostí často okolo úlu pozoruji. Myslím však, že většina se pouze vyhřívá a sem tam najdou něco k snědku. Možná pyl, možná něco sladkého. Ale ty velký lesklý zelený bych řekl, že jsou převážně tam, kde se krmí cukrem a myslím, že je láká zkvašený roztok. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 21.08.2017 05:51 PM

(20.08.2017 10:25 AM)MirekMatucha napsal(a):  Mouchy různých tvarů i velikostí často okolo úlu pozoruji. Myslím však, že většina se pouze vyhřívá a sem tam najdou něco k snědku. Možná pyl, možná něco sladkého. Ale ty velký lesklý zelený bych řekl, že jsou převážně tam, kde se krmí cukrem a myslím, že je láká zkvašený roztok. M.M.

Cukem jsm nekrmil a nemělo co zkysnout. Ano to vhřívání much je možné lezou vždy po osluněné stěně ale ?
Další dvě včelstva na stanovišlí podivná , jedno bez plodu ( zatím ) a druhé s kladoucími trubčicemi. Pokud otevřu podmety u tří zbývajících ze šesti napěchováno včelami. Jak ty jedny co již skončily vyloupeny, asi to začíná zrátou matky, následuje nicnedělání konzumování zásob ( odvíčkovávají i zavíčkované ) poklesem stavu včel a končí tichou loupeží. Na plástech nenacházím žádnou hnilobu , žádné mumifikované včely, krásné čisté souše se zbytky zásob a na tom chomáčky včel.
Vd a Nosema to patrně není, spad byl do 1 ks Vd týdně, žádné bezkřídle a lezoucí včely.
Pravda je, že jsem byl obklopen kam oko dohlédne řepkou to znamená postřik střídá postřik. Dnes již na plochách se zelená ozim, moderní průmyslové velkozemědělství, během týdne zaschne plodinu , sklidí , zdiskuje a zaseje.
Některá včelstva to přežila a jná asi ne.
Trubčice mají kříž, dál ještě počkám a později stav doplním záložními oddělky.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 22.08.2017 12:47 PM

Na Šumavě zima jak v říjnu.
Celkem škoda, let žádný a louky plné květů - po dešti se vše probudilo. I lesní plevele na pasekách - a že jich teda je, po těch suchách. Těch pasek.
Tady si teda na zemědělství stěžovat nemůžu. Ač dřív byl na polích len, to bylo ještě lepší.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 09.09.2017 02:49 PM

(22.08.2017 12:47 PM)schützmeister napsal(a):  Na Šumavě zima jak v říjnu.
Celkem škoda, let žádný a louky plné květů - po dešti se vše probudilo. I lesní plevele na pasekách - a že jich teda je, po těch suchách. Těch pasek.
Tady si teda na zemědělství stěžovat nemůžu. Ač dřív byl na polích len, to bylo ještě lepší.

Na Tachovsku dokvétá zlatobýl aneb komu se nelení, tomu se měsíc žlutí, Tonda...aneb kdo naučí počítačové trdlo vkládat obrázky???


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 10.09.2017 06:14 PM

Včera jsem odebíral poslední krmítka (dal jsem je začátekm srpna) a ejhle. Jedno včelstvo si postavilo plást na krajní pozici. A podle barvy si cukr řízly něčím z venku. Asi medovicí. V zimě to budou mít výživnější. Smile
[attachment=1769]


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 10.09.2017 08:56 PM

U nás, jak trochu vyleze sluníčko, fronta včel na česně s nákladem pylu. Louky sice kvetou, ale tohle je jiný kalibr. Dnes jsem na to přišel - asi 400 m vzdušnou čarou osel někdo tak hektar pozdní řepkou - asi jako zelené hnojení. Je tak ze třetiny vykvetlá.....

Naštěstí blbnou jen oddělky, u dospěláků je daleko větší klídek, kafíčko na česně a tak.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 12.09.2017 03:01 PM

Včely našly
. A já funkci slow motion na mobilu...