Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 28.06.2017 12:17 PM

Tak jsem v pondělí zjistil vylupování oddělku, kde byla od minulého týdne vylíhlá matka z nouzového matečníku. O půl desáte večer jsem jej přemístil jinam. Včera odpoledne se jdu podívat do oddělku, zda je vše v pořádku a hledám, nenacházím matku, tak jsem si řekl, že se prostě dobře schovala či je na snubním proletu.
Jdu kolem místa, kde stál původně a vidím mezi kameny pár včel a matku, jak hledají úl. Tak jsem matku odchytil do síťky na motýly a doma na okně chytil mezi prsty, označil a dal do oddělku přes očko.
Zde můj dotaz, mohla být venku ještě v půl desáté večer, kdy jsem přemístil úl s oddělkem či prostě vylétla včera, ale zafixovala si původní polohu oddělku a vrátila se tam?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 28.06.2017 02:30 PM

Velmi pravděpodobně b) je správně. Nedoporučuji lézt do oddělků pokud včely nenosí pyl. Jakýkoliv zbytečný zásah oddělek i matku ohrožuje a oddaluje spáření. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 01.07.2017 06:02 PM

Tak mám silný dojem ze mám vcely připraveny na zimu. Sedlisko je krasne hotové a v něm základena vajíčka včel zimní generace, vcely úplně klidné a v pohode. Na lip sice létají ale na váze je to bída


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 05.07.2017 10:12 AM

U mně jdou nyní do provozu loňské dubnové a květnové matky po ročním odzkoušení. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 07.07.2017 09:52 PM

Myslíš tím to, ze z nich vychovavas první matky ?? Tak to dělám taky abych viděl co v nich je a jak budou vypadat dcery


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 07.07.2017 11:59 PM

To ani ne, to by bylo málo. To mám rozpracováno víc, 3-4 generace. Hodnotit F1 je vlastně o ničem. Jde ale o to, že za ten rok musí projít různými testy a hodnocením. To není je jen nechat být, to by zase bylo málo. Přežít rok to může být i náhoda a dnes to vlastně není nic zvláštního, ale udělat cílené testy na něco, to je o něčem zcela jiném. Má to širší souvislosti ld


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 19.07.2017 10:00 PM

Dnes kontrola vylíhnutí. Dva matečníky ve včelstvu. Jedna matička příchod na svět nezvládla...

[attachment=1739]


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 21.07.2017 06:03 AM

Pozrel som jedným okom do včiel. Včelstvá majú práve teraz veľmi veľa zaviečkovaného plodu. Našiel som v úľoch štyri a viac rámikov JU 37x30 s celoplošne zaviečkovaným plodom. Taký stav je v každom úli. Bez ohľadu na to či tam kladie naša dedinská matka alebo matka od uznávaného chovateľa. Práve prichádza obdobie kedy sa prejaví výsledok zootechnických postupov od Mateja do Jána. Preto, keď sa to množstvo včiel narodí, bude treba denne sledovať pohyb včiel na letáči, prelety mladušiek a stav na zemi a v tráve pred úľmi. Tiež je treba pri takom počte rámikov so zaviečkovaným plodom skontrolovať množstvo zásob. Začiatkom augusta musia mať moje včely na vysokých rámikoch JU asi 15 kg zásob. To im na prezimovanie bude stačiť.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 21.07.2017 11:46 AM

U nás tedy je po plodové mezeře. Víčkované sem tam někde maličko, zato začíná otevřený plod.
Ještě jsem nedotočil a krmit se chystám jen tam, kde není dost medu.
Začíná - či jede - snůška z bílého jetele.
V lese po dešti plno bejlí před rozkvětem. Pylem trpět nebudou.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 16.08.2017 05:44 PM

(21.07.2017 11:46 AM)schützmeister napsal(a):  U nás tedy je po plodové mezeře. Víčkované sem tam někde maličko, zato začíná otevřený plod.
Ještě jsem nedotočil a krmit se chystám jen tam, kde není dost medu.
Začíná - či jede - snůška z bílého jetele.
V lese po dešti plno bejlí před rozkvětem. Pylem trpět nebudou.
Je to patrně všude jiné dle podnebí a nabídky v přírodě.
Prvý rok budu plně na medu, žádné třetí točení jsem nedělal , jsou a budou na medu .
Nevím zda je to plným přirozeným zásobením medem, ale při nakukování pod natvrdo zalepené stropy jsou relativně klidné , neagresivní.
Krmím už jen oddělky a uvidím. Mám jeden slabý vyloupený oddělek v lokalitě, kde stále ještě okolní včelaři točí a dosud nekrmí , neboť dle nich si ještě nanosí ??? Teprve potom je dokrmí. Patrně i ty ozdravné plodové křivky včelám to pozdní dokrmování naruší.
Včely jsou zázračné, že to vše přežívají, je to možná tím že nevyužívají dotační pobídky a programy jako lidé.