Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 02.06.2017 07:16 PM

Včera mi zavolal kamarád: přijeď si.... a večer jsem je usadil. Zatím neulítly, tak se jim tam zřejmě líbí. A už mi to zase v jednom bzučí, hned je veseleji. Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 05.06.2017 10:21 PM

Já to prostě nemůžu mít jednoduché. Čtyři dny pozorování a žádný přínos pylu mne donutil k prohlédnutí plástů - ani vajíčko - bezmatečný roj? Na to jsou dost klidné.
Od kolegy zítra přivezu čerstvě zakladený plást a uvidíme - třeba tam matka je, ale mladá, ještě neoplozená jak jsem konzultoval.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 06.06.2017 12:58 AM

tak že z té roční plodové přestávky nic nebude, co? Wink


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 06.06.2017 09:43 AM

(05.06.2017 10:21 PM)Crha Karel napsal(a):  ...Čtyři dny ... k prohlédnutí plástů ...
Karle, Ty jsi dal roj na dílo... ? Surprised


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 06.06.2017 10:00 AM

Karle ty nečteš starý knížky, roj musí stavět a klidně ho dám na holý klacky přikrmovat od 2-3 dne ob den malými dávkami a první kontrola po 10!!! dnech..... bud tam bude už zavíčkovaný nebo skoro zavíčkovaný plod a pak to byl roj, nebo tam najdeš vajíčka a pak máš poroj. Teď máš akorát zbytečně hlavu v pejru Big GrinBig GrinBig Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 06.06.2017 01:54 PM

Ani ne. Vyjděme z toho co mohlo být. Signál z česna nenosení pylu po čtyřech dnech sledování byl jasný - někde je problém.
1. Roj se mohl stát bezmatečným, pokud bych matku při přesypávání do úlu poškodil.
2. Roj mohl mít oplozenou matku těsně před vyrojením.
3. Roj mohl mít neoplozenou matku.

Čekat 10 dní na první kladení je sice obvyklý údaj, ale už jsem měl matky, které se rozkladly až po 17 dnech.

Vložení rámku s čerstvým plodem tyto možnosti řeší excelentně, bez ztráty času i s potencionálním pokrytí možnosti, že se z bodu 3) matka nevrátí.

Roj musí stavět jen v případě, že vletí někam, kde žádné dílo není. Pokud je, a já ho mám po devíti uhynulých včelstev habaděj, nevidím důvod jim ulehčit práci. Vysypal jsem je na tři nedostavěné plásty a po oněch 4 dnech zjistil, že vystavěly jen srdíčko s blbou orientací.
A to ještě než jsem jej dostal byly dva dny v rojáku a tam nepostavily ani ťuk! Běžně, z mé zkušenosti, staví hned i v rojáku, když je v něm nechávám po setřesení přes noc před uložením do úlu. Holt, není roj jako roj a je třeba si uvědomit, že to je červnový roj!, takže víte jak je to včelařské rčení?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 06.06.2017 03:07 PM

Karle, jaké srdíčko? Trubčinu nebo dělničinu a budeš doma.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 06.06.2017 03:10 PM

A Karle, zdalipak ho krmíš???


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 06.06.2017 06:41 PM

(06.06.2017 01:54 PM)Crha Karel napsal(a):  ... Roj musí stavět jen v případě, že vletí někam, kde žádné dílo není. Pokud je, a já ho mám po devíti uhynulých včelstev habaděj, nevidím důvod jim ulehčit práci....
No to bych tak neobhajoval. Před dvěma lety jsem udělal totéž. Byla půlka září, roj na hrušce (!). Bylo mi ho líto, tak jsem ho dal na dílo a začal krmit kapsovým krmítkem, aby si rychle zpracovaly zásoby na zimu. Celou dobu jsem průběžně vyřezával silně prostavěné krmítko a to to vystavěné dílo bylo i zakladené. Takže - nechat stavět. Vždy. A i v září alespoň něco.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 06.06.2017 07:01 PM

Leoši, to jsem si nevšiml.
Jirko, nekrmím, už zanesly dva plásty sladinou a nad sebou mají 80kg starých zásob.
Tomáši, stavět můžou, plásty nejsou dostavěné, prostor ke stavbě mají.