Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.02.2014 02:19 PM

Protože jsem minulý týden lehce projel 35 včelstev a vše bylo bez plodu, mrknul jsem se v pondělí do jednoho, které je v 6NN 2/3L a včely byly přes 4,5NN. Výsledek tentýž, bez buňky plodu, jen se s rámusem (celá čelní stěna černá od včel) stěhovali do horních nástavků a tam to teprve asi začne, matka tam je. Přijde mi to, že stále na něco čekají nebo dodržují plodovu přestávku v určité délce. Ráno jsem mluvil s Radkem Hubačem a ten v listopadu kontroloval včely a říkal, že z 9ti jich mělo 7 ještě zavíčovaný plod. Je sice v o něco teplejší oblasti, ale i tak by na této hypotéze něco mohlo být. LD

Protože jsem minulý týden lehce projel 35 včelstev a vše bylo bez plodu, mrknul jsem se v pondělí do jednoho, které je v 6NN 2/3L a včely byly přes 4,5NN. Výsledek tentýž, bez buňky plodu, jen se s rámusem (celá čelní stěna černá od včel) s

[/quote]
Já jsem stoupenec úmyslně nekřížit, aby nevznikaly bodaví bastardi a selektovat. A o zvládnutí drsnějších klimatu i s kraňkou mě přesvědčily včelaři z Alp už jenom tím, že tam vůbec jsou. A i M. Bencůr na Oravských kopcích má kraňku a není sám. Plemenem to nebude.
[/quote]

No ono ,Aleši, vše má své. Když nějaká vlastnost v materiálu není, musí se tam dostat zvenku, tedy křížením, jenže ne bezhlavým (spíše připařováním po několikageneračním prověřování určitých kombinací) a je třeba kontrola páření. To nemá moc společného s inseminací, ta má sice hodně předností a může být zkratkou (hlavně v začátku), ale stejně tolik nevýhod (které mají i někdy větší váhu) a může být oklikou nebo cestou do ... ......jak se již mnozí vidící mohli přesvědčit. Je to třeba vyvážit a vědět (nebo alespoň tušit) co kdy se dá použít. LD


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.02.2014 03:02 PM

(19.02.2014 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Přijde mi to, že stále na něco čekají nebo dodržují plodovu přestávku v určité délce.
To je zajímavé. Já se v nich sice zatím nehrabal, ale nějaký plod bych tam tušil, leč je viditelné, že zatím nejsou moc aktivní. Ta zima, aspoň u nás, je taková konstatní, bez výkyvů, jindy už i nosili, letos klid.
Že by tušili, že zima bude dlouhá ? Třeba toho ví víc než my.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.02.2014 09:23 PM

(19.02.2014 03:02 PM)schützmeister napsal(a):  
(19.02.2014 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Přijde mi to, že stále na něco čekají nebo dodržují plodovu přestávku v určité délce.
To je zajímavé. Já se v nich sice zatím nehrabal, ale nějaký plod bych tam tušil, leč je viditelné, že zatím nejsou moc aktivní. Ta zima, aspoň u nás, je taková konstatní, bez výkyvů, jindy už i nosili, letos klid.
Že by tušili, že zima bude dlouhá ? Třeba toho ví víc než my.

Docela je vhodné období na ošetření cukr pudrem. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 19.02.2014 09:57 PM

(19.02.2014 09:23 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(19.02.2014 02:19 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Přijde mi to, že stále na něco čekají nebo dodržují plodovu přestávku v určité délce.

Docela je vhodné období na ošetření cukr pudrem. LD

to myslíš, že čekají na ošetření moučkovým cukrem? Wink


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.02.2014 10:24 PM

[/quote]

to myslíš, že čekají na ošetření moučkovým cukrem? Wink
[/quote]

Tak určitě nečekají, ale roztoč je na včelách, ne plodu, tak se dá pocukrovat pár uliček a za týden třeba zopakovat. Na viry, nosemu to samo s sebou nefunguje. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 19.02.2014 11:37 PM

u některých včelstev se do uliček nedostanu, nebot' ty jsou přes zimu téměř kompletně přemostěny a do uliček vede jen pár tunelů. To jedině nafoukat do těch tunelů.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 20.02.2014 10:29 AM

(19.02.2014 11:37 PM)Debora napsal(a):  u některých včelstev se do uliček nedostanu, nebot' ty jsou přes zimu téměř kompletně přemostěny a do uliček vede jen pár tunelů. To jedině nafoukat do těch tunelů.

Ten cukr bude působit pár dní, pak to můžeš zopakovat. Účinnost se snižuje narůstajícím množstvím plodu. Pudr má dvojí účinek. Jednak se roztoči obalí cukrem přísavky na nohou a spadne na dno, kde hyne. Také se včely začnou více čistit,čímž se může stimulovat grooming podobně jako tomu bývá u KM. Je to ale velmi různé u jednotlivých včelstevech. Tohle se dá zkontrolovat, když hodíš roztoče pod mikroskop.
15--25x zvětšení ale stačí. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 20.02.2014 02:31 PM

Měl bych s dovolením dotaz jestli používáte klasický moučkový cukr nebo Apipudr?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 20.02.2014 02:37 PM

(20.02.2014 02:31 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Měl bych s dovolením dotaz jestli používáte klasický moučkový cukr nebo Apipudr?

Klasika z Tesca. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 20.02.2014 05:11 PM

(19.02.2014 10:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Tak určitě nečekají, ale roztoč je na včelách, ne plodu, tak se dá pocukrovat pár uliček a za týden třeba zopakovat. Na viry, nosemu to samo s sebou nefunguje. LD

Jak se to realizuje technicky - prostě odklopíte strůpkovou folii a mezi rámky do uliček poházíte moučkového cukru, který mezi včelkami bude postupně propadávat ke dnu? Nebo je tím myšleno vyjmout rámek, na plocho pocukrovat včely na něm a vrátit zpět do úlu? A jaké množství použít?
Díky za info.