Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 18.04.2017 10:58 AM

(11.04.2017 08:41 AM)Crha Karel napsal(a):  ...jen mi chybí hodně staré souše, prý největší lákadlo.
jest-li to dobře interpretuji, těch musíš mít hafo


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 18.04.2017 11:59 AM

(18.04.2017 09:24 AM)Petr Pokorný napsal(a):  Bilance - zůstaly 3 včelstva, přičemž paradoxně všechny silný byly v nebi mezi prvníma... Vypadá to, že až posbírám trochu síly a odhodlání, budu začínat úplně od začátku znova, jen tam někde vzadu bude furt ten strach z toho, co jsem se včelkama zažil letošní jaro...

díky Romane, že jsi se s námi podělil o své tísnivé zážitky. Ale neber to tak dramaticky, těch 11 včelstev se jen snažilo zachovat své plemeno, proto ustoupilo a dalo šanci těm 3 odolnějším. Nyní máš včely jedna radost, dej jim šanci.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 18.04.2017 01:11 PM

(18.04.2017 09:24 AM)Petr Pokorný napsal(a):  , přičemž paradoxně všechny silný byly v nebi mezi prvníma... Nevím, co se stalo, stanoviště ověřené 6ti lety,
Čím to je taky nevím. Prošel jsem tím 14/15. A Letos se to jeví, že ti co o to tenkrát přišli, jsou v tom často letos.
Jeden postřeh k tomu ale taky mám - jednak první jsou silný. A často ještě před nima jsou rozdělky na starých plástech.
Letos je to u mně zvláště patrné - vyzimování skvělé jako snad nikdy, přesto pár rozdělků, co se mě už nepodařilo převést ze starého plodiště do nového, velmi bídné. Koukal jsem i na plod a tam to je zvláště patrný - na panenským díle super plod, a to i velmi slabé oddělky, zato, a to mnohdy i silné rozdělky na starém díle mezerovité jak v září. Roztočema se to moc vysvětlit nedá, vše stejné ošetřování.
Pravda ovšem je, že několik se špatným vývojem jsem spojil už v srpnu.
Tak či onak statisticky mě z toho vychází, že jakékoli včelstva na starším díle a zvláště silná, která tak často bývají, mají problém se zimováním - tedy hlavně podzimní a jarní plodování - mezerovitost. Konkrétní souvislost neznám, ale asi tam něco v těch plástech bude. A roztoč to nejni.
Tím samozřejmě neříkám, že v roce jako zažíváš to má širší záběr.
Jisto je, že ty přeživší, až to rozchodí, bývají super.

Tak s jarem to byla asi fáma.
Od včera nad 700m leží souvislá vrstva sněhu - krásná zimní idyla.
Dole začínají jabloně a dokvítají třešně, takže moc jarního medu nebude. Sad


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.04.2017 03:20 PM

Petře, nestalo se ti nic nelogického. Tohle všechno bylo odhadnutelné už loni. U tebe je to krásně strukturované, škoda, že nejsi blíž. Také letošek už ukazuje spoustu věcí a někde se zase stane, co je nevyhnutelné. Nyní jen co udělá to ochlazení, ale v zásadě je již nyní o všem rozhodnuto. To co se ti stalo a je vidět že v několika variantách, je ale v zásadě cca 10 let vyřešeno. Umím(e) to. Proto mne Karel s Vaškem před 5ti roku ukecali a vzniklo hnutí ŠPV. Je to v zásadě jednoduché, ale ne snadné. Bez učení a pokory to nejde. Ty máš nyní 3 včelstva. To jaká budou, se ještě ukáže, ale moje doporučení by bylo toto:
-začni z nich rozkovávat a nezapomeň na trubce.
-bude to chtít pokusit se ty případné vlastnosti utužit (a pak dál rozvíjet, ale to je asi ještě daleko). To jde příbuzenskou plemenitbou. Pak ti vyvstanou zase další otázky a okruhy k řešení, zvládnutí. Je předčasné o nich hovořit. Abys tohle akceptoval, musíš přijmout to, že to takto probíhá i v přírodě. Ta je totiž hlavní arbitr, ta nastavuje pravidle. Není to vůbec náhodné !!!! To je třeba pochopit. Protože ¨co si neumíš představit, toho nemůžeš ani nikdy dosáhnout.
To pro začátek stačí. Pochopitelně tento chovatelský postup je třeba kombinovat těmi tzv. biotechnickými postupy. To je, jak zmínil Míchal, třeba to světlé dílo.
Jééénže ono to má háček. A to je infekční tlak. Pokud někde není, nemůže se vyvinout imunita. Nemluvme prozatím o rezistenci. Je to možné kombinovat, pak je pokrok rychlý. Jenže tady nejde ani tak o trvalost, jako spíš o najití správné tendence a proporcí jednotlivých faktorů, které to ovlivňují. Zase v tom nehledej složitosti, jen to tak zní.
Důležité, snad nejdůležitější je ale umět rozpoznat stav, ve kterém se včelstvo nachází, diagnostikovat. Pak už se najdou lehce testovací metody a nejsnadnější jsou chovatelské postupy.
Víš v přírodě jsou včelstva podrobována testům na přežití neustále. To je dobře přijmout a přenést do svých metodik.
Vždy mi udělá radost, když začátečník chce poznávat. Nyní například v té partě, která se schází v MB se vyskytl jeden (prozatím), který už loni rozpoznal problém a nyní se chce v tom směru dále vzdělávat, protože ještě nebyl(a) jistý a nevěděl ,co s tím. Ale ta schopnost poznat odchylku od normálu, to je to nejdůležitější, první krok.
Ty jsi na začátku cesty a nyní se ukáže, jak v tobě touha včelařit alternativně, resp. co nejblíže přírodě, je silná doopravdy. Buď toho využiješ k dalším krokům a nebo se vrážíš s zpět a vše, o čem jsi doufal, že existuje, zapomeneš. Nic z toho by ti neměl nikdo vyčítat, obojí je v pořádku. Každý z nás dělá prostě to nejlepší, čeho je v danou chvíli schopen. Ty máš ale tu výhodu, že už jsou příklady a nejsi za exota, který spadl s nebe. Informace už existují a ty je můžeš využít.
ld


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 18.04.2017 10:19 PM

Díky za podporu. Musim se z toho nejdřív "dostat", než mi to bude normálně myslet, abych mohl pokračovat. Už jsem si i vyslechl od kolegy že to je tím mým experimentováním...


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.04.2017 11:06 PM

To znám, jen jsem to zažil o 21 let dřív. Jenže tohle je správná cesta, ale prosím, nedušičkařit, neidealizovat si to. To na sebe i ostatní přivoláš jen neštěstí a zlobu, nenávist, či závist a v podstatě, z pohledů jedařů, oprávněně. Totéž zažívají ale i ti jedaři, jen to zapírají a jsou k tomu i vedeni. Celá ta chemická cesta u nás je jeden velký dotační podvod. Ono to vyjde najevo, to se neobávám. Ony u nás již byly odvčelené nejen obce,města, ale i okresy a stále se to zatajuje. Znám dost lidí i významně postavených v ČSV a ti mají dlouhodobě daleko větší ztráty, než jsem míval já. A navíc, neví vlastně proč, protože jsou omezení svým formálním vzděláním. Med ani jiný produkt od nich bych dnes nechtěl ani zadarmo. Chceš-li tomu porozumět, musíš toho hodně znát a ještě více umět. To jinak nejde. Pak budeš schopen včelařit velmi jednoduše. Jen dbej na to, abys neohrožoval okolí. Víc do veřejného prostoru psát nemohu ono už tohle stačí i když je to v interních. Vše dobré. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 19.04.2017 12:18 AM

Rozumím díky.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Jelínek - 19.04.2017 01:25 AM

Včera na Velikonoce bylo u nás asi jako všude velice nevlídno. K večeru se alespoň tu mraky roztrhaly, vítr ustal a slunce trochu přihřálo. Stále bylo 5-6°C přinejlepším, ale rázem byl na česnech náramný provoz. Sledoval jsem je s nezměrným obdivem. Jinde už se vytáčí, no u nás ještě nevykvetla ani třešeň, pampelišky jsou také ve stadiu mrňavých paliček. A přesto v zimě, vlhku, doslova s nasazením života, vyrazí hledat každé sousto pro budoucí příští. Naštěstí je v doletu dost jív, pár zlatých dešťů a spousta sasanek. Jedny z toho dokonce dokázaly vytvořit přebytek a na volném rámku už začaly stavět krásné srdíčko. Nezbývá než doufat, že jim to všem vyjde, zasloužily by si dočkat se blížící se hojnosti Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 19.04.2017 07:45 AM

V této době včelám nejvíc chybí voda a proto vyletují i za chladnějšího počasí. Vodu si v úlu uskladnit nemohou a plod ji potřebuje. Při nedostatku vody, dovedou i přestat plodovat nebo se projeví tzv. májovka, tj. pokálená přední stěna úlu. A napáječky používá málokdo.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Jelínek - 19.04.2017 08:32 AM

Nu dobrá, možná to nebylo sousto, mohl to být i hltSmile Napáječky také nemám, plánuji na zkoušku pořídit ta prosakující víčka na pet lahve. Sice moc nevěřím, že to bude fungovat jinak než jako kapénková závlaha pod úlem, ale za zkoušku moc nedám.