Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 11.04.2017 04:12 PM

Do rojáků zavěšených v korunách stromů jsem měl vždy větší úspěch v lovu rojů než do úlů při zemi.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 12.04.2017 01:25 AM

Jedno moudro říká že hloupost je nebezpečnější nepřítel dobra než zlo. Proti zlu se dá protestovat, dá se zostudit, v krajním případě mu lze zabránit násilím. Pokaždé již v sobě nese zárodek vlastního rozkladu, už proto, že zanechává v člověku přinejmenším nevolnost. Proti hlouposti jsme bezbranní.

Je-li hlupák často tvrdohlavý, neznamená to ještě, že je samostatný. Právě když s ním mluvíme, máme pocit, že před námi není on sám, osobně, nýbrž předsudky a fráze, které nad ním nabyly moci. Je jakoby v zakletí, zaslepen, zneužit ve své podstatě, znásilněn. Když se stal nástrojem bez vlastní vůle, bude hlupák schopen i jakékoli špatnosti a současně neschopen rozpoznat ji jako zlo.

Právě zde je zcela zřejmé, že hloupost nemůže být přemožena prostým poučením, nýbrž toliko aktem osvobození. Přitom se musí počítat s tím, že opravdové vnitřní osvobození bude ve většině případů možné až po osvobození vnějším; než k tomu dojde, budeme se muset zříci všech pokusů hloupé přesvědčit. Za tohoto stavu věci je ostatně zřejmé, že bychom se marně snažili zjistit, jak „lid“ vlastně smýšlí a proč je tato otázka pro odpovědně myslícího a jednajícího zbytečná — vždy jen za daných okolností. Biblický výrok, že bázeň Boží je počátek moudrosti (Žalm 111,10,) potvrzuje, že vnitřní osvobození člověka k odpovědnému životu před Bohem je jediným skutečným přemožením hlouposti.



RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 12.04.2017 09:05 AM

Jenže zapomínáš na jednu věc a to, že člověk jedná vždy ve světle jeho současných znalostí.


RE: Co se děje v úlech teď - Karel Orság - 13.04.2017 09:54 AM

Zatím my mé životní zkušenosti ukázaly, že se lidé dělí do těchto skupin!
Na NORMÁLNÍ - učí se z vlastních chyb
CHYTRÉ - učí se s chyb druhých
HLOUPÉ - opakují stále stejné chyby

A pak na lidi : Schopné Neschopné a Všehoschopné

Pravdou taky je pokud se s blbcem hádáte déle jak 5 minut , tak už
se nehádáte s blbcem , ale hádají se blbci dva! Smile


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.04.2017 12:10 PM

Tak u nás na Sušicku vyrazili chemici do pole.
Zatímco v Sýrii je vybombardovali, u nás na to ještě mají dotace. Sad
Dřív stačila kupka a vidle, dnes tam perou jedy pod tlakem.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 13.04.2017 01:03 PM

Je to jak říkáš, u nás řádili minulý týden...


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 14.04.2017 08:41 PM

Velký pátek - 2 nové série. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 15.04.2017 10:29 AM

To symbolicky skončí všechny na kříži Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 15.04.2017 08:55 PM

Karle, já se držím pouze tématu a ten je to tom, co se děje v úlech teď.
Napsal jsem tedy to ,co se děje u mne. Nic víc a nic méně. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 18.04.2017 09:24 AM

Ani jsem to sem nechtěl psát... pocit viny ? zesměšnění před kolegy ? Nejhorší, že nevím, co se stalo:
Do zimy šlo 14 včelstev, medu vloni vytočeno mraky, pořád nosily a nosily. Poprvé u mě zimovali 100% na medu. V říjnu při kontrole zásob první 2 úly bez včel, plno zásobního medu, na dně pár mrtvolek. V únoru při oteplení mohutné prolety u všech zbylých 12ti úlů, před úly černo mrtvolkama. Březen tragédie - 5 úlů úplně prázdných, plných zásob, 1 doslova vyžraný od myší (v jednom z nástavků se "nějak" naplno otevřelo očko), 1 byly úplně bez zásob a ve 2 kyselý smrad a plíseň, pokálený celý vnitřek. Bilance - zůstaly 3 včelstva, přičemž paradoxně všechny silný byly v nebi mezi prvníma... Nevím, co se stalo, stanoviště ověřené 6ti lety, ošetřování jako každý rok dle zásad ŠPV, žádný cukr, 100% volná stavba. Přeživší včelstva si začátkem dubna tak akorát trochu přinesly pylu z jívy, pak přišlo ochlazení pod 10 st.C a dnes když už mohly na ostatní vykvetlé stromy sníh a mráz... Vypadá to, že až posbírám trochu síly a odhodlání, budu začínat úplně od začátku znova, jen tam někde vzadu bude furt ten strach z toho, co jsem se včelkama zažil letošní jaro...