Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 01.04.2017 09:20 AM

Tak dnes jdu na to a zakládám 1. serii.


RE: Co se děje v úlech teď - Roman Smejkal - 01.04.2017 11:05 AM

(30.03.2017 02:53 PM)straka napsal(a):  "Jindřich: ještě k Akátu holdtovu, předpokládám správně, že semena jsou sterilní?"

1)sterilní ? to nevím, ale mám jiné příznivé zprávy pro ŠPV
2)za 8 dní roubuji asi 50 roubů Holdtova trnovníku na podnož bílý akát, který mám všude kolem obydlí a stanoviště včel(konečně jsem se k němu dostal
přes adresy Leoš Dvorský(podnět na SPV), p. Jiří Junek(přeposlal na p. Jiří Přesličku.)děkuji všem
3)když se to chytí pokusím se udělat z něj pravokořenný?
4)dále jej vegetativně rozmnožit a šířit dále v mezích zákona
5)problém s národními parky alespoň virtuálně vyřešen..kde se udrží smrky dobře, kde vzniknou holé pláně zalesnit akátem bílým i
růžovým a spolu s ním šířit černou kanadskou borovici(snad se tak jmenuje)u domu mám jednu a chce to přilbu, šišky průměr 12cm výška 19cm
kůrovec smrkový po úderu šiškou z borovice také nemá šanci.....
růžový trnovník Holdtův postupně nakvétá červenec srpen
6)kdo řekne, že akát je nepůvodní a proto ho musí zlikvidovat, potřebuje logickou facku, aby se mu to selsky srovnalo.
7)likvidovat bolševník, křídlatku, japonské topoly(bohužel produkují IZOPREN...) souhlas ! něco to ohrožuje...
brambory jako nepůvodní ponechat, dovezenou mandelinku a nepůvodní slimáky vymlátit !!!
8)akát bílý a růžový(ten musíme prověřit po naroubování)
výborný na holiny s chudou půdou, výborný pro včely a včelaře (akátový med v Itálii 2x vyšší cenu)
kůrovec ho nežere(má jedovatou kůru) zvěř ho neokusuje jako japonské topoly(sazenice),
výborné palivo, dobře se štípe dřevo velmi tvrdé jako dub, po poražení vegetativně odnožuje z pařezu a kořenů
když všechno nahoře shoří má šanci přežít z kořenů(na rozdíl od smrků apod)
rychle roste vlastní pozorování z kořenu 3-4 metry za rok
akát je tu asi 200let, daleko v minulosti v Kanadě přežil asi horší katastrofy, je velmi odolný "zašpiněnému" prostředí
nehodí se do zahrady, likviduje některé stromy a porost kolem sebe(kromě bezu..)
a ted mi uveďte jeden pádný důvod pro jeho úplnou likvidaci
poznámka: monokultury smrku na Sumavě jsou také nepůvodní
straka dehtín
No.. nevím, jestli bych chtěl mít vedle svého domu akátový les.
Jestli se tím neochudíš o druhovou pestrost ostatních rostlin ??


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 01.04.2017 12:54 PM

(31.03.2017 07:39 PM)MirekMatucha napsal(a):  Obě dvě měly příznaky DWV - křidýlka, občas pochodující včely. Thymovar jako by tehdy pomáhal.
Možná jestli taky nebyl problém v termínu. Když to je jak popisuješ, jsou většinou už K.O.. Roztoče sice pobiješ Thymolem, ale včely to už nerozdejchaj. V takovým stavu je myslím i na KM dost pozdě.
Do Japonce bych thymol ale nedával, těžko oddělíš, co bylo nasmraděno a co ne.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 01.04.2017 05:26 PM

Už mi staví na volnou stavbu to je superWink


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 02.04.2017 01:01 PM

Na Šumavě zatím jen pylová snůška - nosí jak divý, ale sladina nic, stavba nic.
Mohlo by se to ale brzo změnit - dneska u dveří na betoně pár prvních pampelišek - většinou pak tak do 10 dní kvetou na louce. Trnky taky těsně před rozvitím.
Včel kvanta, tak by to mohlo klapnout.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 02.04.2017 05:33 PM

Tady na severu stavba začala pro mě překvapivě taky. Na pozici po kapsovém dvourámkovém krmítku. Matka nezaváhala...
Z včelstva se ozývá libozvučné monotónní "Zzzzzzzzzzzzz...".

[attachment=1641]


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 08.04.2017 06:16 PM

Tak tady dnes aprílové počasí, ale konečně prolet, mraky pylu z rengloní, javorů. Prolety mladušek a také trubců, to je pro mne jak rajská hudba. V úterý jdou první matečníky do oddělků a dělám druhou serii, o Velikonocích další. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 09.04.2017 05:29 PM

:Sad V úlech ticho jako v kostele, na rozkvetlé meruňce se pinoží čmelák a pár samotářek. Smutno, smutno je bez včeliček.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 10.04.2017 07:27 PM

Karle cítím s tebou. Confused
Roje by ale mohly být co nevidět.
V Sušici právě vrcholí stavební etapa, před týdnem vložené vyřezané rámky už téměř hotové.
Z prudka začíná třešeň. Ještě, že se má ochladit. Nestíhám přidávat, jako vždy.
Taky jsme včera koukali, jak se už snaží bobři. Jen mě to zatím přijde, že chodí po lese, sem tam sejmou vrbu, zjistí, že ještě nemá listí a jdou zase na další. Podkousané jsou, ale není vidět, že by je nějak ožírali ? Huh


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 11.04.2017 08:41 AM

Tak v to doufám, mají u mne připraveno pět vystrojených a desinfikovaných úlů, jen mi chybí hodně staré souše, prý největší lákadlo. Jen jestli jim to někdo řekne, kam mají zamířit Big Grin
Ještě se musím zeptat Terezy, jak plánuje obnovu, taky zřejmě dojela na danajský dar.