Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 21.03.2017 12:19 PM

(21.03.2017 11:37 AM)Lexina napsal(a):  Tak jsem dělal kontrolu - jsem mladý, nezkušený, tak pořád do nich lezu Smile
20 včelstev - někde matičky Singer, někde směs, někde Sedláček, někde Sklenár.
U 19 plod 1-2 rámky velikost pěsti
U toho 20 - matička volně spářená z matečníku od Sedláčka(minulý rok) plod na celém nástavku 39x24 - již líhnoucí - musel jsem přidat nástatvek.
Je to nejostřejší včelstvo - měl jsem v plánu letos matičku vyměnit.
Nechápu takový velký rozdíl, ale matičku měnit nebudu.
No a ještě jedna zajímavost. V jednom včelstvu z 20, zásoby plný dva horní nástavky a včelky jsou ve spodním.( zimováno 3 nástavky 39x24)
Asi na podzim pěkně loupily.
Moc bych do nich nelez , již nosí naplno pyl, tak co tam hledat. Spíš sleduj stav Vd. nebo příznaky nemocí. Pohyb na česně , případně pohled do podmetu, by ti mohl říci dost o tom jak se rozvíjí, jak jsou na tom s prostorem , zda nestaví dolu.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 21.03.2017 12:46 PM

(21.03.2017 11:37 AM)Lexina napsal(a):  U toho 20 - matička volně spářená z matečníku od Sedláčka(minulý rok) plod na celém nástavku 39x24 - již líhnoucí - musel jsem přidat nástatvek.
Je to nejostřejší včelstvo - měl jsem v plánu letos matičku vyměnit.
Nechápu takový velký rozdíl, ale matičku měnit nebudu.

Velmi pravděpodobné je, že zde došlo k tzv. heteroznímu efektu. Tj. spářily se dva materiály nepříbuzné, výrazně odlišné. Při křížení pak dochází k vyšší plodnosti, rojivosti, výkonu. Nicméně se tyto vlastností dál nepřenáší a v dalších generací to upadá snad s výjimkou bodavosti. Staré chovatelské pravidlo zní. Z rekordmanek se nechová. Právě z těchto důvodů. Jenže kdo to nezkusil? Snad každý, aby se přesvědčil, že z 99% je toto pravidlo platné. Z tohoto včelstva můžeš chovat trubce, ale ne matky.


RE: Co se děje v úlech teď - Lexina - 21.03.2017 12:50 PM

Vd mám dvě rodiny, co byl spad při sběru měly větší. Tak asi tam dám Formidol?
Nevím, zatím studuji... a o výkendu jdu omrknout broučky...


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 22.03.2017 08:38 AM

(21.03.2017 12:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(21.03.2017 11:37 AM)Lexina napsal(a):  Je to nejostřejší včelstvo - měl jsem v plánu letos matičku vyměnit.

...spářily se dva materiály nepříbuzné, výrazně odlišné. Při křížení pak dochází k vyšší plodnosti, rojivosti, výkonu. Nicméně se tyto vlastností dál nepřenáší a v dalších generací to upadá snad s výjimkou bodavosti.

Tiež som odpozoroval, že takéto včelstvo odmieta prijať novú matku. nechce sa vzdať tej starej. Pridanú matku okamžite vystrieda tichou výmenou. Tichá výmena v 100% príbehov skončila u mňa neúspechom a včelstvo prezimovalo ako bezmatečné.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.03.2017 11:28 AM

Včera a předevčírem byly krásné letové dny. V Bukovně mám cca 30 včelstev na 8 a. Daleko, široko od mé zahrady není jíva. Divocí jezedéros se chovají hůř než komančové a vše z mezí vytrhali, aby je mohli odorat kvůli dotacím. Já jich mám na pozemku cca 10 a postupně rozkvétají. Přál bych každému vidět tu nádheru a hlavně slyšet. To je absolutně to nejkrásnější, co jsem kdy slyšel. Zeťák si dělá srandu, že dcera provádí drezúru koní a já včely, že nelétají ani sousedům. Trochu přehání, ale fakt je, že kam se podívám ,všude samá včela a všechny se poslušně vyhýbají, ani jedna nenarazí. Krása, nádhera.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 22.03.2017 01:51 PM

Tady jívy taky v květu, ale zima, kopec v mlze - hádám, že nahoře bude lehký poprašek, lilo tady celou noc.
Zatím s pylem nic moc, trochu z lísek, ale taky to nebylo ono.
Ale sůva v lese už večer vyzpěvovala. Asi bude taky tažná ? Shy


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 22.03.2017 03:08 PM

Minulý týden jsem u jednoho včelstva provedl protivaroázní opatření odstraněním prvního zavíčkovaného plodu s jednorázovou razantní obměnou díla v plodišti... Přeloženo do normální řeči: Při nadzvedávání se mi úl z jedné ruky vysmekl, při pádu se rozložil na dno, nástavky, víko a všechny plásty se mi utrhly z louček. V následném mumraji jsem naštěstí v trávě zahlédl matku a chytil ji do skřipce. Z plástů jsem odřízl zásoby, hodil na dno, úl jsem postavil zpátky, loučky s asi 3 cm proužkem díla vrátil na místo, sklepnul jsem na to matku a zavřel víkem. Druhý den napadl sníh... Včera jsem se do nich podíval. Vystavěná čtyři srdíčka cca 10x15 cm, zaplodováno. Přidal jsem jim tam ještě dva plásty, aby matka měla kam klást. Včelstvo je zřejmě zachráněno, akorát jsem ho teda fest podřízl.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 22.03.2017 06:45 PM

Haribol Tome, chce to míň jak dvě promile, ale jinak chybama se člověk učí, tudíž toho využij k pozorování a k porovnávání s těmi, kterým jsi se vyhnul, nic není náhoda, měj se krásně včeličkově Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 22.03.2017 07:12 PM

Jo to jo, pozorovat budu. Akorát jsem neměl tu sílu jim tam alesoň ty dvě souše nedat. Bez těch dvou souší by to byl opravdu test pudu sebezáchovy.

Jinak tímto nechtěný pokusem jsem ověřil níže uvedený příspěvek z úvodu tématu "Volná stavba v rámečkách".

(03.01.2013 09:15 PM)schützmeister napsal(a):  ... 1. asi zcela zásadní je kdy - není na co čekat, včely staví, nemají-li plásty, od února maximálně do konce května.....



RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 23.03.2017 11:38 PM

Nedobrá zpráva:
Já mám v těchto dnech za sebou nejsmutnější medobraní - likvidoval jsem úly po lednových útocích žlun (přitom do letoška ani klovanec). Jak tenkostěnné Langy, tak 35 mm tlusté Japonce. Do Japonců se sice tak hluboko nedostaly, ale vyrušily je z hibernace a pokus o obranu byl krátký a vrstvy včel na dně mocné.... Mrtvolky všude okolo, med kapající z děr. Přeživší hrstky neměly proti mrazu šanci.
Sečteno a podtrženo:
10 včelstev ze 12 je pryč.
Poučení:
Příští podzim nějak zasíťuji.
Dobrá zpráva:
Konečně mám dost souší a zásobních plástů pro oddělky, to jsem si vždycky přál....
A bude hodně perníčků a medoviny. Jupííí
ms