Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 14.03.2017 06:16 PM

Na podzim mi jedno včelstvo vylupovalo druhé. Ochlazení a následná zima loupež utnula. Letos - generální prolet a hned při první příležitosti ty samé lupičky pokračují tam, kde na podzim skončily. Ty včely snad mají sloní pamět...


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 14.03.2017 07:40 PM

(14.03.2017 06:16 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Na podzim mi jedno včelstvo vylupovalo druhé. Ochlazení a následná zima loupež utnula. Letos - generální prolet a hned při první příležitosti ty samé lupičky pokračují tam, kde na podzim skončily. Ty včely snad mají sloní pamět...
Jestli v pořádku vyzimovaly ?? , spíš si nejakou svou vadou ty vylupavané o to koledují, pokud by se byly schopné ubránit , lupičky to vzdají.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 14.03.2017 09:52 PM

Jo, měly problém min.od července. "Trochu" jsem popustil uzdu. Ale bojovaly. Koncem září jsem je odepsal a sebral zbytek zásob v nástavku nad včelami. Asi 14 dní na to se ochladilo, stále žily, tak jsem ji ty odebrané medové zásoby vrátil. Zimu přežily. Sice medovice s cementem nebylo to pravé, ale přežily. Spíš mě překvapilo, že po proletu tady byly tak 2 letové dny s hodinkou, možná dvěmi. A už to jede postaru. To snad nemohly lupičky tak rychle najít, to si musely pamatovat.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 15.03.2017 02:16 PM

Taky bych řekl, že si to pamatujou.
Jestli s nima máš nějaký záměr, zkus je razantně zůžit - teda jen obsednuté plásty uzavřené přepážkou a česno na prst.
Jinak je asi líp je z ekonomického hlediska s těma lupičkama spojit. Medu budeš mít stejně a o jedny míň práce.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 15.03.2017 03:42 PM

Už jsou na druhé včelnici. Docela mě pobavilo, když jsem otevřel česno, jak lupičky zjistily, že se nemají kam vracet. Budou se muset zapojit do práce. Jinak ohledně spojování. Po zkušenosti, jak je živá voda nepříbuzenské páření roztočů, nespojuji. Buď to včelstvo bez nějaké podpory dá nebo ne.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 15.03.2017 04:45 PM

Z genetickýho pohledu to nedali už loni v létě - jak píšeš.
A jak ti včely lítaj z úlu do úlu, roztoči se vozí sem a tam i bez spojení.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 15.03.2017 07:05 PM

To asi jo. Ale mám takovou (nepodloženou) představu, že zalétáváním koluje roztočů řádově méně, než když ve finální loupeži i roztoči jistě tuší konec a v pudu sebezáchovy hromadně přesedlávají na lupičky. A spojení, to jako píchnout si tyus do žíly. Mám nějak, a nejen u sebe na včelnici, vypozorováno, že kde se jakkoli posilovalo plodovými plásty z jiných včelstev, nastal rapidní nárust roztočů bez ohledu na finální sílu, kterou tím dosáhnu. Ale jak říkám, je to jen můj nepodložený dojem. A přivézt si včely odjinud a posílit, to je teprve jiná káva.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 19.03.2017 11:35 PM

Tak jsem se teď koukl a porovnal na loňský rok a letošní, a podle tab. vývoje včelstva na denních teplotách by mělo být nyní zakladeno tj. vylíhnutí k 8.4. cca o kilo včelek více nežli loni.


RE: Co se děje v úlech teď - Jakub Mašláň - 20.03.2017 03:38 PM

Dnes jsem při příchodu k úlům zaznamenal čilý ruch na česnech navzdory teplotě pouhých 7 stupňů. Létavky se hojně vrací do úlu obtěžkány pylem z nedaleké vrby. Astronomické jaro letos připadá na 20.března 11:28. Video, které přikládám, jsem natočil asi o hodinu dříve.

Mám loňské oddělky a moc se těším až to vypukne...

Zdraví Jakub M.

tak ještě jednou i s odkazem a pokusím se dovzdělat ve vkládání videí

JM


RE: Co se děje v úlech teď - Lexina - 21.03.2017 11:37 AM

Tak jsem dělal kontrolu - jsem mladý, nezkušený, tak pořád do nich lezu Smile
20 včelstev - někde matičky Singer, někde směs, někde Sedláček, někde Sklenár.
U 19 plod 1-2 rámky velikost pěsti
U toho 20 - matička volně spářená z matečníku od Sedláčka(minulý rok) plod na celém nástavku 39x24 - již líhnoucí - musel jsem přidat nástatvek.
Je to nejostřejší včelstvo - měl jsem v plánu letos matičku vyměnit.
Nechápu takový velký rozdíl, ale matičku měnit nebudu.
No a ještě jedna zajímavost. V jednom včelstvu z 20, zásoby plný dva horní nástavky a včelky jsou ve spodním.( zimováno 3 nástavky 39x24)
Asi na podzim pěkně loupily.