Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Karel Orság - 09.03.2017 08:36 AM

Prečo "spokojíš se s rojovými"? Veď rojové materské bunky sú tie najkvalitnejšie. A náhradný chov matiek, to už nie je to pravé orechové, ale núdzové riešenie.
[/quote]

Myslím že nejlepší jsou mátečníky připravené k tiché výměně ..!
Jen je najít ve správný čas..?


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 09.03.2017 09:34 AM

Nie je to tak. Včely sa prirodzene rozmnožujú na jar rojením. Tichá výmena matky vyhovuje včelárovi, pretože nepríde o výťažok medu. Ďalšou výhodou je, že pri tichej výmene spoločne kladie matka s dcérou a včelstvo do zimy nezoslabne. Ale veľkou nevýhodou je výber pre nedostatok vhodných trúdov. Tichá výmena matky je zas núdzové riešenie situácie vo včelstve včelami. V období tichej výmeny matiek včelár vyberá, podľa výsledkov v sezóne, chovné aj plemenné včelstvá pre budúcu sezónu.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 10.03.2017 10:02 AM

Tak ony se o tom vedou nebo spíš vedly neustálé diskuze. O rojových matečnících je to pravda. Na druhou stranu matečníky i matky z TV bývají často větší než ty rojové a především se ta vlastnost dědí. To u sklonu k rojení ale platí také. Ale např. takový Br. Adam, který vyšlechtil tzv. buckfastskou včelu materiál od včelstev, která prováděla TV nikdy nepoužil. Zdůvodňoval to tím, že vajíčka již nejsou tak kvalitní. Tak si vyber. Neoddiskutovatelný fakt ale je, že kdo navštíví nějaký kurz chovu matek, dozví se vše možné o larvení a pod. Tedy spíše o technikách než o tom nejdůležitějším.
Ale prakticky nic o tom, jak se připravuje chovné včelstvo, trubčí včelstvo, jaké vlastnosti by mělo mít plemenné včelstvo a způsoby testování, které by mělo být prakticky nepřetržité jako v přírodě. To naši profi množitelé matek často ani nevědí, neumějí. To je ale právě ten důvod, proč pak takto špatně odchovávané matky nebývají kvalitní a nepřiblíží se velikostí..... třeba těm rojovým. Na neštěstí to přejímají i ostatní včelaři a pak tu máme, to co tu máme. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 12.03.2017 08:53 AM

(05.03.2017 04:35 PM)Debora napsal(a):  Jaro, a ten úl na té relativně tenké tvárnici odolává větrům?

Zatím to zvládá bez problémů.


RE: Co se děje v úlech teď - Karel Orság - 12.03.2017 09:40 PM

To: Leoš Dvorský

No a já jako začínající včelař mám pěknej hokej v hlavě...!
Každý to dělá jinak a samo že nejlíp, včera jsem si bral 8 včelstev od včelaře
co končí.. Když jsem si včely přendával ze zateplených úlú do mých tenkostěných,
tak byl chudák ve stresu .., prý je nechám umrznout!
Matky si chci vychovat sám.., naučit se vybrat to správné včelstvo a selekci dělat už od vajíčka..Ale tohle umí málo lidí.,
osobně nikoho neznám Sad A nějaké rychlokurzy jsou ztrátou času...

Z vlastní zkušenosti vím že lidé se dělí do tří skupin , na normální - učí se z vlastních chyb
chytré - učí se z chyb druhých
blbce - opakují chyby dokola


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 13.03.2017 01:46 PM

(12.03.2017 09:40 PM)Karel Orság napsal(a):  To: Leoš Dvorský

No a já jako začínající včelař mám pěknej hokej v hlavě...!
Každý to dělá jinak a samo že nejlíp, včera jsem si bral 8 včelstev od včelaře
co končí.. Když jsem si včely přendával ze zateplených úlú do mých tenkostěných,
tak byl chudák ve stresu .., prý je nechám umrznout!
Matky si chci vychovat sám.., naučit se vybrat to správné včelstvo a selekci dělat už od vajíčka..Ale tohle umí málo lidí.,
osobně nikoho neznám Sad A nějaké rychlokurzy jsou ztrátou času...

Z vlastní zkušenosti vím že lidé se dělí do tří skupin , na normální - učí se z vlastních chyb
chytré - učí se z chyb druhých
blbce - opakují chyby dokola
Nemáš pravdu, blbec se nic neučí , on totiž již VŠECNO VÍ !!!


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.03.2017 01:48 PM

(12.03.2017 09:40 PM)Karel Orság napsal(a):  tak byl chudák ve stresu .., prý je nechám umrznout!
Taky jsem zažil. Kamarád takhle nakupoval u chovatele. Málem mu je za ty 3tisícovky ani nedal. Big Grin
Jednotlivě byly poloviční co moje a na sílu tak třetinový. Ani jsem se nedivil, že je tak opatruje. Teď se už po pár letech vyselektovaly. Cool
Musej bejt asi tak malý, aby se do těch malých úlů vlezli. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 13.03.2017 02:31 PM

Koukám, že jsem měl štěstí. Kdykoliv jsem si šel pro radu k jednomu starému místnímu včelaři, tak mi pověděl "no já bych.. ale neříkám, že je to správně". Smile

No ale chtěl jsem jen dát report s tou KŠ do klabujícího včelstva, nakonec jsem ho musel stejně spojit s podobně slabým a stejně asi odejdou i tak do věčných lovišť. Asi se nedalo čekat nic jiného, ale aspoň KŠ se ukázala na kleštíka jako takového docela účinná a snadno aplikovatelná. Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 13.03.2017 03:56 PM

(09.03.2017 09:34 AM)MilanBencúr napsal(a):  Tichá výmena matky je zas núdzové riešenie situácie vo včelstve včelami.
S tímto si dovolím nesouhlasit. V přírodě jde primárně o šíření genů, ne o zvyšování počtu jedinců. V dlouhodobém horizontu většinou platí, že počet jedinců daného druhu je zhruba konstantní. Přesto se genetika vlivem změny vnějších podmínek může měnit (no spíš musí Smile ). My smrtelníci se musíme množit, ale včelstvo je alespoň teoreticky nesmrtelné. Takže se množit (rojit) nemusí! Potřebnou změnu genetiky, jako reakci na změnu prostředí, v celé populaci obstarají trubci.
Je to tedy případ od případu - v prostředí, kde je hodně faktorů, které mohou zlikvidovat včelstvo, je rojení nezbytný způsob přežití. Ale tam, kde mohou existovat včelstva mnoho desítek let aniž by uhynula, vše řeší tichá výměna. Rojení je v takové situaci zbytečně riskantní.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 14.03.2017 06:19 AM

(13.03.2017 03:56 PM)Víťa napsal(a):  
(09.03.2017 09:34 AM)MilanBencúr napsal(a):  Tichá výmena matky je zas núdzové riešenie situácie vo včelstve včelami.
S tímto si dovolím nesouhlasit. ...Ale tam, kde mohou existovat včelstva mnoho desítek let aniž by uhynula, vše řeší tichá výměna. Rojení je v takové situaci zbytečně riskantní.
Určite. Ale to je teória. Naviac, tá moja myšlienka je vytrhnutá z kontextu. Otázka bola nastolená tak, či, "Veď rojové materské bunky sú tie najkvalitnejšie.", alebo, "Myslím že nejlepší jsou mátečníky připravené k tiché výměně ..!" Čo so včelami v prípade keď silne pichavé včelstvo bude dlhodobo prežívať s tichou výmenou matky? Keby tomu bolo s tichou výmenou matky v živote tak, že rozmnožovanie by sa stalo zbytočným, potom by sme "viedli" včely bez protirojových opatrení, Aj náš výber by bol nepotrebný. Realita je však taká, ako som napísal ja.