Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 17.02.2014 10:46 PM

Debora, podľa môjho chabého úsudku, ak by to bolo ako následok zlého liečenia, tak potom popri uhynutom včelstve by mal byť aj pod sitom na podložke aj uhynutý klieštik, alebo sa mýlim?


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 17.02.2014 11:00 PM

(17.02.2014 09:43 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Kapinoska asi tolik nestaví trubčinu, ale i zde je vidět architekturu i když mám pocit, že jsi nějaký plást zaměnila, asi ty na pravé straně nástavku
Dotaz trochu mimo - když se bavíme o té architektuře a tady je to hezky vidět na filmu - nemělo by správně být trubčina z boku a odshora ? Respektive, když mám celý prázdný plást je trubčina většinou nahoře, né jako tady dole jako oprava po vyříznutí, což mi celkem taky přijde zvláštní, mě opravují většinou dělničinou, trubčinu mám většinou celistvě od shora, někdy i uprostřed a kolem dělničinu ? Ale u mě většinou jedou celé prázdné plásty, takže to je asi jiný ?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 17.02.2014 11:06 PM

máš pravdu Leoši, původní plásty jsou zprava počítáno 3,4,10 rozšířené 2011 o 6,7,8,9 a v tom stavu jsem oddělek Kampinosky převzala.
29.7.2012 jsem přidala dva rámečky, které včelstvo do konce září zpoloviny vystavělo. V září 2012 jsem přidala ještě jeden prázdný rámeček (neptej se proč, nevím). Včelstvo tedy zimovalo na 10 rámcích, 1 a 11 z poloviny vystavěny a 12 prázdná.
24.5.2013 a 5.5.2013 jsem přidala na okraj (1 a 12) po jednom rámečku. Ale bohužel nedokažu vydedukovat, jak v úlu vandroval rámečkem číslo 5. Děkuji Ti Leoši za perfektní diagnózu.

Tak vypadalo včelstvo 25. dubna tohoto roku. Na šestém rámečku (na tomto filmu počítáno od konce) je krásně vidět, kde má včelstvo trubčinu. Pátej rámeček jsem na filmu nevytáhla.




RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 18.02.2014 02:44 AM

(17.02.2014 10:46 PM)Rasťo 71 napsal(a):  ak by to bolo ako následok zlého liečenia, tak potom popri uhynutom včelstve by mal byť aj pod sitom na podložke aj uhynutý klieštik

Rast'o nemýlíš se, po léčbě až 100 varroa / den

Datum: počet Varroa mezi jednotlivými intervali měření
_____________________
30.06.2013: 6V
16.07.2013 : 60V
28.07.2013 : 47V
06.08.2013: 36V
21.08.2013: 252V - 4L kopřivový čaj
30.08.2013: 350V
31.08.2013: 56V
02.09.2013: 110V - léčba syrovátka
04.09.2013: 372V
05.09.2013: 85V
17.09.2013 : 300v - léčba syrovátka
23.09.2013: přes 500V


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 18.02.2014 04:36 AM

(17.02.2014 09:43 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Na pátém plástu z prava byl nevylíhlý mezerovitý plod, viděl jsem dobře? Na té pravé straně díla mi prostě něco nesedí.

Ano Leoši, na pátém plástu je nevilíhlý včelý plod. V březnu 2013 byl tento plást na čtvrtém místě. Našla jsem ho na tomto filmu (druhá minuta, čtyřicátá vteřina) jako čtvrtý rámeček z prava. Zrovna po něm běhá matička Kampinoska.



Fotka nevilíhlého plodu.

[Obrázky: DSC_0352.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 18.02.2014 08:26 AM

A to tuzemští zastánci Včely tmavé tvrdí, že tmavé plemeno je odolnější varróze. Jak je vidět, je to jedno, princip přežití je v něčem jiném. Plemenem to nebude.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.02.2014 11:25 AM

(18.02.2014 08:26 AM)Aleš Molčík napsal(a):  A to tuzemští zastánci Včely tmavé tvrdí, že tmavé plemeno je odolnější varróze. Jak je vidět, je to jedno, princip přežití je v něčem jiném. Plemenem to nebude.

To je těžké, moderní, je moderní. Tmavá včela má lepší orientační smysl než kraňka, to se tvrdí obecně (tedy podle Ruttnera), ale asi to nebude vždy pravda. Mám zkušenosti o oběma plemeny. Tmavá má zase jiné neřesti, např. je náchylnější na nemoci plodu (Br. Adam Putování za nejlepšímy plemeny včely medonosné). Je to ale vše relativní. Největší chybu dělají včelaři právě v tom, že vidí včelu jako jednotný materiál. U chovatelů je tato chyba fatální a je to vidět. Proto asi i ty snahy po dovoz cizích plemen, je to podvědomá snaha o kompenzaci. Kdyby byli včelaři a kartelový trusth chovatelů zodpovědní, nebyl by problém. Bohužel se toho chápou většinou ti, kteří nezvládají ani abecedu, natož násobilku i když si to o sobě často myslí. To co ukazuje Debora je ale již trochu vyšší dívčí ke zvládnutí a přitom je to a bude stále častější jev.
Každý genofond má svá silná a slabá místa a ta je třeba poznat a zapracovat do metodiky ošetřování. Jenže naše technoktarické postupy jsou jako sekačka na trávu, co vyčnívá, usekne se a proto pak množíme to, co by v přírodě asi nepřežilo, neduživé je vydáváno za vitální. Vzpomínám si na r. 2008 v lednu v Brně.Tehdy se mne jeden protagonista "šlechtění" ptal co myslím tou plodovu křivkou a jak to poznám a tak. Když jsem mu to ve zkratce vysvětlil, řekl mi: "No ale to bych musel...... Prostě chtěl by, ale do práce se mu asi nechtělo. A o tom to je. Když něco takového občas řeknu, vždy si vzpomenu na S.Jobse nebo našeho A. Holého a je mi z toho smutno. Lidé prostě ještě pro některé myšlenky asi nedorostli, to je celé. Včelaři sice nejsou hloupí, jenže těch včelařů je stále méně a více je těch , kteří včely jen mají. Celý systém včelařského vzdělávání, pokud se to dá vůbec tak nazvat, tomu nahrává. Těch co učí je hodně, ale učitelů málo. LD


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 18.02.2014 02:57 PM

(18.02.2014 08:26 AM)Aleš Molčík napsal(a):  A to tuzemští zastánci Včely tmavé tvrdí, že tmavé plemeno je odolnější varróze. Jak je vidět, je to jedno, princip přežití je v něčem jiném. Plemenem to nebude.
Rád bych, jako poloviční stoupenec AMM, upozornil, že její přednost tkví především v lepším zvládnutí drsnějšího klimatu, ne odolnosti varoaze.
Také Debořino plemeno není AMM / podle fotek co jsem viděl / ale kříženec, jakých máme i u nás dostatek. Na hranicích Francie a Německa pak také těžko mluvit o drsném klimatu - evidentně Kampinoska není vhodný ekotyp, např. taky může být loupeživá a nanést roztoše od okolních Buckfestek.
A pak, to co skrytě říká Leoš - z jedné včely těžko soudit. Až jich bude hodnoceno aspoň 200 ve srovnání / což nikdá nebude /, pak můžeme soudit.
Já se přikláním spíše k vhodnému ekotypu, než kmenu, a to pro Deboru rozhodně Kampinoska není, tak, či tak.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 18.02.2014 03:22 PM

Aleši, ono to tolik nebude o plemenu, ale o pochopení ústavy včelstva, jeho genetické historie a adaptace včelstva na změny životního prostředí. Už jsem vícekrát poukazovala na to, že čistokrevný chov jakékoliv včely nemá s biologickou rozmanitostí a vitalitou nic společného. Jediná šance pro včelu je tvrdá selekce naší landbiene, včely dlouhodobě přizpůsobené na své okolí.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 18.02.2014 04:38 PM

Mě to vysvětlovat nemusíte, že pokud jde o plemeno, tak je to jedno. Nevěřím na zázraky zadarmoBig Grin.

(18.02.2014 02:57 PM)schützmeister napsal(a):  Rád bych, jako poloviční stoupenec AMM, upozornil, že její přednost tkví především v lepším zvládnutí drsnějšího klimatu, ne odolnosti varoaze.
Já jsem stoupenec úmyslně nekřížit, aby nevznikaly bodaví bastardi a selektovat. A o zvládnutí drsnějších klimatu i s kraňkou mě přesvědčily včelaři z Alp už jenom tím, že tam vůbec jsou. A i M. Bencůr na Oravských kopcích má kraňku a není sám. Plemenem to nebude.