Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 24.02.2017 12:10 PM

Sám nevím, ptám se zkušenějších, může být nynější agresivita včel způsobena nedostatkem zásob?


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 24.02.2017 01:01 PM

(24.02.2017 12:10 PM)Tini napsal(a):  Sám nevím, ptám se zkušenějších, může být nynější agresivita včel způsobena nedostatkem zásob?

Zkus dát před úly krmítko s roztokem nejlépe invertovaným cukrem ale raději s ředěným medem a uvidíš.


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 24.02.2017 01:06 PM

Díky za radu Jindro, chtěl jsem dát těsto nahoru na rámky, ale protože se nechrtěli stáhnout do uliček, tak jsem to dal do podmetu a dneska zkontroluji, zda to braly.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.02.2017 01:45 PM

(24.02.2017 01:01 PM)Jindřich napsal(a):  Zkus dát před úly krmítko s roztokem nejlépe invertovaným cukrem ale raději s ředěným medem a uvidíš.
Jestli už jsi to udělal, tak aspoň víš, že takhle ne. Angry
Jestli teda lítaj.

(24.02.2017 12:10 PM)Tini napsal(a):  Sám nevím, ptám se zkušenějších, může být nynější agresivita včel způsobena nedostatkem zásob?
Podle toho, co jsem zažil, tak ano.
Když jsou vyžraný, ale ještě nepadaj hlady, jsou jak šílený. Je to si myslím jednak tím, že sedí až nahoře a jednak nějakým šíleným sebezáchovným pudem - asi aby jsi nevybral to poslední, co ještě mají.
Dobře zásobený sedí na plástech a musíš je fakt rozdráždit, aby po tobě šli.
Krmit plásty s medem, nebo nalámanýma plástama do podmetu, nebo těstem.
Když jsou úplně totál, ale to už pak jen lezeu, je lepší roztok cukru - ale hned vedle sediska - rámkový krmítko, nebo pytlík na klacku a tak. Samozřejmě placka nahoru, ale to moc u nových úlu nejde.
Určitě ne nic před úl, protože čoro, který pak nastane, je jak hitckoka, nebo jak se to píše. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 24.02.2017 02:47 PM

Děkuji Michale, zkušenost nemám, ale tak nějak mne jiný důvod k agresi nenapadl. Ty další jsou v pohodě, ale to jsem si všimnul již během roku, že lepší hospodaří se zásobami a i nyní to prokazují, u těchto agresivních mám pocit, že celý rok jely bez zásob (oddělek) a zásoby dělaly něco málo až před nakrmením. Uvidím dneska, prosvítá i občas slunce a bylo 8° i v noci, tak snad těsto v podmetu daly.


RE: Co se děje v úlech teď - coral - 24.02.2017 02:58 PM

Mohlo se stat, ze mely holky vybrano v okoli chomace, jak byl mraz a ted si zasoby stahly tam, kam potrebuji? Nebo je stval rejsek/mys a reagovaly potom i na me? Vcera nebyly tak prudne. Taky uz se jim neobjevuji od otepleni hovnouse na podlozce. Litaly kamsi do sveta a ke kobylam na seno.
Ja mela teda obranarky i pres leto...
Koukala jsem pred chvilkou pres folii a ve tretim NN jsou porad zavickovane zasoby, sem tam je videt vcela. Letos zatim nesly ani jedny nahoru. Slysela jsem, ze pokud nejsou pres zimu nahore, tak jsou slabe. V mrazech mely chomac pres sest ramku ve dvou NN, to mi neprijde tak hrozne na oddelek. Jen treti vcelstvicko je slaboucke, presunulo se na stranu, kde je vedle nich dalsi ul.

Prosim zkusenejsi o radu - mam pridat testo i pres zavickovane zasoby? Vcera tu bylo patnact stupnu pres den (ne na slunicku, bylo cely den pod mrakem). Zasoby by si mely stahnout ne? Testo mam s pylem i bez.

A take by me zajimalo, jak je to s tim chomacem. Jsou opravdu slabe, kdyz nejdou nahoru za teplem?Co urcuje, kam se chomac presune. Holky mely otevrene ocko ve spodnim nastavku. Prijde mi, ze to s tim souvisi. Rok predtim jsem mela ocko nahore otevrene, holky byly pod folii. Cesno zavrene v obou pripadech.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.02.2017 03:54 PM

(24.02.2017 02:58 PM)coral napsal(a):  A take by me zajimalo, jak je to s tim chomacem. Jsou opravdu slabe, kdyz nejdou nahoru za teplem?Co urcuje, kam se chomac presune.
S tou slabostí to je blbina. Big Grin
Jednoznačně preferujou starý dílo - radši si k němu stahují zásoby, než by se posunuly. Bývá s tím problém i s posunem do boku - nedávat starý plásty ke stěně - nasunou se na to a pak nemaj zásoby. S teplem to nemá nic společnýho.
Je to daný začátkem plodování - a to je dycky na nejstarším plástu.

(24.02.2017 02:58 PM)coral napsal(a):  Prosim zkusenejsi o radu - mam pridat testo i pres zavickovane zasoby?
Taky záleží, kolik mají, což je individuální. Jetsli maj ale nahoře plný NN, tak je lepší nerušit.

(24.02.2017 02:58 PM)coral napsal(a):  Ja mela teda obranarky i pres leto...
Hlad je něco jinýho. Když otevřeš úl, tak se na tebe vyloženě vrhnou. Lezou tě všude a bodaj. Takové otevření nedopadá líp, než z deseti žihadly a zavřít takový úl je lépe okamžitě, nahrubo zaplácnout, kouř je jenom rozdivočí.
To je úplně jiná liga, než obranářky v létě.
Několikrát jsem takhle měl co dělat úl vůbec zavřít. I po půl hodině se nedalo přiblížit.
A nebyl jsem v tričku a něco vydržím....


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 24.02.2017 05:03 PM

(24.02.2017 01:45 PM)schützmeister napsal(a):  [quote='Jindřich' pid='12639' dateline='1487930514']
Zkus dát před úly krmítko s roztokem nejlépe invertovaným cukrem ale raději s ředěným medem a uvidíš.
Jestli už jsi to udělal, tak aspoň víš, že takhle ne. Angry
Jestli teda lítaj.

Představ si že u mne se nic nestalo lítaly tam cucat dvoje tak dostali dovnitř do rámkových krmítek a je klid. Ty co mají dost medu 7 včelstev se na tu sladinu venku vyprdly.
Ale pokaždé, v jiné situaci a termínu , to nemusí být stejné připouštím.


RE: Co se děje v úlech teď - coral - 24.02.2017 06:05 PM

Takovych noci jsem nad tim premyslela Big Grin Je mi vzdycky blbe se zeptat. Ty starsi plasty odpovidaji, jen u toho slabsiho si nejsem 100% jista.
Diky celkove za rady Smile Zatim je nebudu rusit, obcas nakouknu pres folii jak to vypada.


Dneska holky zase litaji, osm stupnu, slunicko a pekna vichrice. Nechapu, jak v tom muzou litat... a taky kam. Nektere jen s hlavou smerem k cesnu obkrouzi misto ulu a zase se vraceji. Jine naberou vysku a vystreli pryc. Vodu maji u souseda v prirodnim jezirku a v potoce kousicek od ulu, letaji nekam dal a jinym smerem Confused


RE: Co se děje v úlech teď - Radek Krušina - 25.02.2017 05:05 PM

Dnes jsem viděl první pylový rousek v podmetu.
Pěkně žlutý. Shy