Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 01.02.2017 03:26 PM

Díky za super podněty. Vlastně mám asi ideální podmínky pro zkoušení:
1) prefabrikovaný polysterenový úl s koupeným včelstvem
2) vlastnoručně vyrobený a zvenku opálený úl s oddělkem/rojem
3) včely na volné stavbě (bylo mi líto vyhodit peníze za mezistěny a četl jsem, že roj se o sebe postará)
4) 2 lokality 10km od sebe (jedny včely na střeše domu, kam svítí slunce, aby spálilo kleštíkaSmile a druhá lokalita je v zahradě
5) jedny včely mírné (vigor) ale se spoustou kleštíka, minimum zásob a bojím se , že nevydrží (na podzim jsem jim pomohl jen kys. mravenčí)
6) jedny ostré (singer) celou dobu bez kleštíka, v odevzdávaném vzorku nakonec asi 6ks kleštíka, celý nástavek medu, na kterém zimují, bez dokrmování i jakékoliv léčby.

Takže vyzkoušíme a uvidíme. (akorát to rojení ve městě vyvolává trochu rozruch Smile


RE: Co se děje v úlech teď - coral - 06.02.2017 12:48 AM

Dneska +5,behem odpoledniho slunicka vcelky letaly.Radsi nedomyslim,kolik jich zustalo venku,kdyz se slunce schovalo za mrak.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 06.02.2017 02:52 AM

Tak 3. 2. jsem jim nalil cca 35ml cca 4% roztoku KŠ v cukrové vodě (asi 60% cukru, vše hmotnostní). Dnes kontrola podložky, léčebný spad stovky VD - potěšující účinnost. Včelstvo bylo při aplikaci ještě na pěti uličkách, ale z podmetu jsem vyhodil plnou lopatu včel (od 10. 1., kdy byl vyčištěn). Nejvíc mrtvolek bylo soustředěno pod česnem (které je vertikálně v rohu 1. nástavku). Ploduje asi na 2 uličkách u zadní stěny úlu, naproti česnu, mezi mrtvolkami i pár zdeformovaných kukel a mladušek.
No jsem na ně zvědavý, asi nějaká šance na přežití je, ale geny výběrem neprošly. >Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 09.02.2017 09:02 AM

Citace:Tak 3. 2. jsem jim nalil cca 35ml cca 4% roztoku KŠ v cukrové vodě (asi 60% cukru, vše hmotnostní).
Poprosím Ťa o podrobnejšie vysvetlenie.
1. Prípravok s kyselinou šťaveľovou si urobil tak, že na 1 liter vody si dal 600 g cukru a 40 g kyseliny šťaveľovej?
2. Potom si 35 ml roztoku nakvapkal na včely do uličiek medzi rámiky?
Alebo si postupoval inakšie? A čo bezpečnosť pri práci? Ďakujem.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 09.02.2017 04:46 PM

Ahoj, je to tak. Nedělal jsem to úplně přesně, s tím, že jsem někde četl, že i 3,7% stačí. Odvážil jsem asi 4,2g KŠ (dihydrát), k tomu přisypal cca 60g cukru a dolil na 100g vodou. Bylo to něco málo pod 100ml, tak jsem to dorovnal na 100, tudíž hmotnostně to bude odhadem o něco méně, než zamýšlená 4,2%, ale určitě v tom rozmezí 3,7 až 4,2.
Pak jsem otevřel včelstvo, chomáček byl mezi 1. a 2. nástavkem, a do každé obsednuté uličky jsem nakapal 5ml z 25ml stříkačky za 3 koruny.
Tedy jsem pokropil 5 uliček v 1. nástavku a ještě 2 uličky v druhém (ale to asi nebylo nutné; nástavky Optimal 42x17).
Ochranné pomůcky se přiznám neměl žádné. Myslím, že na ruce to v téhle koncentraci nebude nebezpečné, ale nezkoušel jsem. Do oka by to mohlo být horší, ale taky jsem nezkoušel. Smile Pracuje se s tím dobře, prostě cukrová voda, nijak to nečpí apod.


RE: Co se děje v úlech teď - Karel Orság - 10.02.2017 12:02 AM

Dnes jsem nakouknul do včel.., jedno včelstvo mělo prakticky ucpané česno mrtvolkama a pokálený
vnitřek úlu..! Obsedalo asi 6 uliček, nyní už jen 3.! Tak se asi jara nedožije..., ostatní včelstva zatím v pohodě. V nejsilnějším je živo.., asi začla plodovat matka..


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 10.02.2017 04:40 AM

Citace:Ahoj, je to tak. Nedělal jsem to úplně přesně, s tím, že jsem někde četl, že i 3,7% stačí.
MajaSk' dala na fóre podobnú informáciu.
Pre včelí úľ vyrábaný BeeVital a Bienen Vohl majú rovnaké zloženie. Jeden je vyrábaný v Rakúsku a druhý v Nemecku. Tu je ich zloženie,
29% cukru = 290 g
3,5% kyseliny šťaveľovej = 35 g
1,6% kyseliny citrónovej = 16g
propolis = 100 kvapky
prírodných esenciálnych olejov = 2,5 kvapky
100 ml duch = špiritus, lieh
To je všetko, čo je v 1-litrovej fľaši.
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?t=473
http://scientificbeekeeping.com/oxalic-acid-questions-answers-and-more-questions-part-1-of-2-parts/
http://www.apiservices.biz/en/articles/sort-by-popularity/890-spring-treatment-with-oxalic-acid-in-honeybee-colonies-as-varroa-control

Citace:Dnes jsem nakouknul do včel.., jedno včelstvo mělo prakticky ucpané česno mrtvolkama a pokálený
vnitřek úlu..!
Nedopátral som sa k na Slovensku doporučeným liečivám proti N.a. a N.c.. Včelárski úradníci, veterinári aj výskumníci o probléme padajúcich včelníc vedia už pár rokov a pre včelárov nepohli prstom. Včelári musia pátrať po príčinách a hľadať riešenia zas len sami. Kedysi sme používali Nitekabin a Fumagilin ktoré sú dnes zakázané.
Maďari používaju Nonosz, je to liečivo na prírodnej báze. Tiež ako jedini v krajinách Európskej únie majú povolený svoj prípravok Fumidil B proti Nosema ceranae.
V Čechách takovým přípravkem je i NOZENON+ (nezaměňovat s Nozevitem, ten s vitaminy nemá nic společného kromě zavádějícího názvu). NOZENON+ obsahuje vitaminy i minerální látky přírodní, snad i dostatek fosforečnanů. Jeho podávaní v polovičním množství jako doporučuje výrobce je dle zkušeností postačující na spolehlivou preveci - "je to poznat" na rozvoji i prosperitě včelstev. Na jaře podání v sirupu 1:1.
Spomína sa ešte Nozecit, ale o tom nepoznám žiadne info.
V každom prípade treba ísť do lekárne a kúpiť niektorý prípravok. Najprijatelnejší bude Nozenon+ a s prevenciou treba začať každú jar, po prelete, pri napájaní a podnecovaní včelstiev. Na jar preto, lebo N.c. útočí v lete a vrcholí v jeseni.
Na "babské" recepty dobre poslúži rámikové kŕmidlo.


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 10.02.2017 01:36 PM

Proti noseme sa osvečila Palina pravá Artemisia absinthium , dostať bežne v lekárni , jedno vrecko lúhujen cca 10 min v cca 2,5-3 dcl horúcej vody , potom môžeš výluh z miešať z medom , z kľudom môžeš zarobiť viac , dokonca ten výluh funguje keď ho nariedíš vodou 1:3, a potom medom 1 :1, takýto sirup môžeš podávať trebárs aj cez to milanove kŕmitko , resp.cez letáčové kŕmitko , no a keď sa oteplí aspoň na 15°C , potom kuchynským 8% octom vyumývaj letáč a dno úľa , samozrejme aj sito ak ho tam máš !
http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Palina-prava


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 10.02.2017 01:43 PM

Jenom bych rád věděl, jak poznáš, že se to osvědčilo.
Ty co N.c. měli, jsou v tuhle chvíli už v mexiku a ty, co to zvládají, žádné čáry nepotřebují. Nevím.
Kálení, a teď neříkám nosema, protože nevím, jestli tam je, mě z jara dělají včelstva na starších plástech 3 a více letých. Podle mýho jde o zkažený zásoby staršího data.
Když jsou ale v tudle dobu živý, jara se většinou dožijí. Pokud to jen trcho jde vyměním černé za světlé, zapolystyrenuju a celkem brzo se zotaví. Ale taky nevím, jestli by to bez toho polystyrenu nebylo stejný. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 10.02.2017 01:59 PM

Poznáš to jednoducho , včelstvo odchováva potomstvo ako má , tj, vajíčko , otvorený plod a zaviečkovaný plod ! Ale ak nosema pretrváva , teda to čo popisuješ teraz ako nálezový stav , môže byť a nemusí byť nosema , ale ak je , tak potom keď sa oteplí a otvoríš úľ , vytiahneš plodové plásty , tak tam potom pri pokročilejšom štádiu vývoja nosemy nájdeš len vajíčka a zavíčkovaný plod ! Otvorený plod - tj . larvičky už tam nebudú , počet spór nisemy je už tak veľký že zabije larvičky-všetky! No a potom keď sa ti vyliahnú mladušky z tých ešte preživších zaviečkovaných buniek , tak tie sú už natoľko kontaminované spórami , že to čo ti ešte dnes žije , to už potom neprežije! To včelstvo ti padne !