Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 28.01.2017 02:28 PM

minulých létech nebylo. Není to ale všelék.
[/quote]
Teď vyšel / ve Včelařství ??/ článek, že to je z bichemického hlediska blbost. Tak mě to trochu zvyklalo.
[/quote]

Nojo Včelařství. Když je chřipková epidemie, tak všichni přivolávají mrazy. Jinak ale ta dezinfekce těmi mrazy nad -15C je prokázaná i VÚD u N.c. Tak se jen asi nedohodli,no.


RE: Co se děje v úlech teď - Centisi - 28.01.2017 03:00 PM

Tal zasoby sem mel prevazne taky co si nanosili..dokrmoval sem jen 3kg cukru...


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 29.01.2017 04:26 PM

(27.01.2017 05:30 PM)Crha Karel napsal(a):  
(27.01.2017 01:15 PM)Skaly napsal(a):  To znamená, že nemáš žádné včely?

Naopak, myslím, že jich mám hafo, ale už jsou na "druhé straně".

Tak to je mi líto.

Dá se proti tomu něco dělat? např. nějaká desinfekce úlů?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 30.01.2017 02:22 AM

(27.01.2017 05:30 PM)Crha Karel napsal(a):  Žádná měl, potvrzená N.c., takže jsem vůbec nerozebíral, moc sněhu. Netušil jsem jak to ke mně přišlo, ale pak mi svitlo.
Loni byl Toník v v našem regionu a obdaroval Terku a Fandu včelstvy od Svítka. Svítkovi prý padly desítky včelstev, Terce všechny, Fanda onemocněl a nemohl se o včely starat, tak mně požádal abych si vzal jedny domů na starost. Tož jsem mu vyhověl ale protože nebyly z nejsilnějších spojil jsem je se svým. A bylo vymalováno. (Vzhledem k tomu jak se N.c. šíří bylo tak i v případě, nespojení.) Za 2týdny byly pryč a celý podmet mrtvolek. Tři další je následovaly do konce září.
Nevěřím, že ty výše popsané úhyny včelstev má na svědomí jen nosema ceranae. To by znamenalo, že po průstřelu mozku a vyhasnutí veškerých mozkových funkcí by bylo možné typovat na žaludeční neurózu, jelikož loni odvezli souseda do blázince. Wink Jinými slovy, to by už nebyli včely.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 30.01.2017 03:00 AM

Správně Deboro, Tvá odpověď je přesná. Kdyby totiž Kája netvořil fabuli a zeptal se mne na původ včelstev, která jsem daroval Frantíkovi a Terezce, zjistil by že tyto včesltva jsou z mého chovu a recenzi na tyto včelstva si můžeš přečíst níže z koverzace mezi mnou a Evženem Babíkem, který si ode mne před dvěma lety odvezl plemenný materiál, měj se krásně medíkově Tonda.

Datum: 17. 6. 2016 10:44:47
Předmět: Fwd: Evžen - zpráva o matkách


Zdravíčko Toníku,



laskavě jsem obdržel linii z červeného úlu, které jsem pojmenoval ČERVENÉ

a z polystyrénového, kde byla matka - pojmenovány ORANŽOVÉ



obě jsou odolné proti roztoči a tyto vlastnosti dědí na potomky,


Hari Hari Evžo, děkuji Ti za zpravodajstvo ze vzdálených kopců a kopečků a jsem rád že jsi spokojen. Zrovna tento týden jsem na Sušicko doručil dvě včelstva jako plemenný materiál, jedno jsem daroval Terezce a jedno Frantíkovi Špatnému, toho jsi asi neviděl, ten byl na loňském pozdějším sletu.



oplození se správnými trubci řešíme záměrem:

Děkui za oplození matiček s trubci nesoucími geny zdraví a odolnosti.

Děkuji, že tyto matky tvoří zdravá a šťastná včelstva.


Věř že tento postup je inteligentnější a úspěšnější než celá inseminace ap.



Červená linie nosí víc medu a jsou bodavější.

Oranžová je o 10% odolnější (čistící pud) a lépe staví.



V první generaci jsem odchoval 5 supermatek,

v druhé 6 supermatek

a letos druhá a třetí generace obou linií samé supermatky - vhodné pro další rozchov,



k záměru mi pomohla i blízkost trubčího shromaždiště a energetická práce na něm.



Děkuji ti mnohokrát a jsem maximálně spokojený.



Plástěčkový med (co neprojde medometem) je o 90% lepší než vytočený.

Jak se ti daří s jeho produkcí?


I já jsem spokojený když vidím že Ty i včelstva jste spokojeni a že se vám výborně daří. Co se týče plástečkového medíku, tak nemůže být nikdy řeč o kvalitnějším medu než je plástečkový, neboť včeličky ho ukládají do své energie a tou je plást z jejich těla. Letos jsem se již v zimě připravil na sklizeň plástečků a vyrobil jsem hodně nízkých nástavků a rámečků, do kterých včeličky ukládají své poklady pro lidstvo, takže produkce je k mé spokojenosti v plném proudu.



Nyní se chystám vyměnit nevyhovující matky pomocí smetenců

a plodová přestávka, cukr a trubčina mi sníží počáteční počet roztočů pro novou supermatku.


Výborná cesta, neboť ne všichni jedinci projeví potřebné vlastnosti, jelikož díky své karmě jsou indisponováni a proto je třeba je vyměnit. Rovněž moučkový cukr je "balzám pro roztoče", takže včeličkám hodně pomůžeme.



Toníku pozdravuj všechny

ať se ti vše daří

Evžen.


Děkujeme za Tvé požehnání, Gauranga Nitjánanda Krišna Tě opatruj aj s celou rodinou Vilémovčata.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 30.01.2017 08:42 AM

(30.01.2017 02:22 AM)Debora napsal(a):  Nevěřím, že ty výše popsané úhyny včelstev má na svědomí jen nosema ceranae.

Je třeba být mazaný a nevěřit všemu, že by mě snad nějaká houba mohla otrávit, když je normálně jím a nic mi nikdy nebylo. Nějaký hřib satan, kovář, lysohlávky nebo žampion vždyť je to všechno jeden druh. WinkBig Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 30.01.2017 11:40 AM

Diagnostika a léčba nosema ceranae: Parazit nosemy se nalézá v každém včelstvu. Nosema ceranae by se neměla podceňovat, protože v dlouhodobém horizontu může podpořit rozpad sociálních vztahů a vážné onemocnění včelstva s organickým nálezem. Účinné řešení spočívá v nalezení příčiny, která rozvoj nosemy podporuje a v jejím odstranění. Viníkem číslo jedna jsou pochopitelně pesticidy a stres. Bohužel v dnešním světě, kdy jsou na levnou výživu lidstva a neúměrné výnosy medu kladeny vysoké nároky, se dá těmto faktorům jen stěží vyhýbat. Proto spočívá význam léčby především na individuálním posouzení včelstva včelařem a ve zvýšení kvality života včelstva. Vhodné jsou relaxační techniky, které pomáhají včelstvu odbourávat stres (intimní vztah včelaře k včelstvu, masáže a dohoda návštěv v úlu). Pozitivně reaguje včelstvo na jednoprostorové úly a svobodu rojení. Doporučená přírodní medicína pro snížení rozvoje nosema ceranae jsou bylinky, například máta, meduňka, nebo třezalka tečkovaná v jarním rozvoji. Pozitivní účinky jsou pozorovány u včelstvech po aplikaci thymolu. Samozřejmě je nutné dbát na to, že každé včelstvo reaguje jinak a rozdíl mezi jedem a lékem je jen v aplikované dávce látky.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 30.01.2017 11:51 AM

(30.01.2017 02:22 AM)Debora napsal(a):  Nevěřím, ...
Věřit a nevěřit je velmi lidské, indicie ovšem vypovídají o něčem jiném.
(30.01.2017 03:00 AM)tondabh napsal(a):  [color=#9400D3]... že tyto včesltva jsou z mého chovu a recenzi na tyto včelstva si můžeš přečíst níže
Krásně se to čte, ale to je asi tak všechno. To, že jsou včelstva z jeho chovu nevypovídá vůbec o ničem, když není ochoten se podělit o informaci jak to v jeho chovu dopadlo.

Takže je to jen o schopnosti hrát na rovinu bez tajnůstkaření, krásnýma kecama ještě nikdo včelstva nezachránil. A dokud nepochopí, že tohle hnutí je postaveno na otevřenosti a důvěře, nebude pro hnutí přínosem. Tím je to pro mne uzavřené.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 30.01.2017 12:18 PM

Jen mi svitlo v kebuli, že pro subjektivní pocit pravděpodobnosti nemusím cestovat tak daleko. Wink A ty očekáváš důvěru a otevřenost, když se zde vesele šíří drby? Idea


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 30.01.2017 01:05 PM

(29.01.2017 04:26 PM)Skaly napsal(a):  
(27.01.2017 05:30 PM)Crha Karel napsal(a):  
(27.01.2017 01:15 PM)Skaly napsal(a):  To znamená, že nemáš žádné včely?

Naopak, myslím, že jich mám hafo, ale už jsou na "druhé straně".

Tak to je mi líto.

Dá se proti tomu něco dělat? např. nějaká desinfekce úlů?

Skaly je dobře, že se ptáš po dezinfekci. Také jsem to děla kdysi. Dívej jak je to v přírodě:

1) Přežívá jen to co přežít má.
2) Po tom, co nepřežije něco zůstane pro škůdce a parazity a život začne nanovo, třeba v dutině stromu, kde uhynul roj.
3) To je koloběh života, protože každý konec znamená začátek něčeho jiného.
4) My lidé jsme to změnili nejen u včel a tak jsme si vyrobili a vyrábíme další problémy.

Tohle jsou naše teze a čím dříve to člověk pochopí, tím dříve začne tyto problémy zvládat. Různé berličky jen ten proces učení notně oddálí a rozmělní. Tím netvrdím, že bys je neměl, alespoň ze začátku, využívat, ale s rozumem. Každý začínající chce mít včely, jen je třeba brát na zřetel i dlouhodobé hledisko. Jak se říká vnímat to důležité a nejen to nutné.

I když se třeba na Nosemu ceranae najde ledascos, postupuj obdobně jako v přírodě. Snaž se naučit množit včelstva a vybírat ta odolnější a ředit populaci patogenů. Čím nižší koncentrace patogenů, tím větší šance pro organismus vybudovat si postupně nějakou odolnost a dotahnout to třeba až k rezistenci.
Je to něco jako očkování u lidí. Příroda to však zná už dávno.
Já vím, že tohle je cesta trnitá a člověk rád uvěří různým fabulátorům, pěkným tvářičkám a řečičkám nebo naopak odkazům na něco nadpřirozeného. Já jsem uspěl vždy, když jsem se si nelhal a vnímal realitu jaká je, neodděloval duchovno od hmoty, tak bych to řekl. Proto mám dnes v podstatě vyřešeno, to co druzí řeší a řešit budou. Chce to ego trochu potlačit a přiblížit se včelám. Je rozdíl být u včel a se včelami.