Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 27.01.2017 09:23 PM

Tak rychle během jednoho roku? Příznaky N.c. pozoruji tak asi pět let, ale až letos jsou úhyny větší, ale nepřekvapilo mě to, protože, že to bude letos špatný jsem věděl už při dokrmování. Jak moc neberou krmení a jsou takové bez chuti do života, tak je jasný, že se konec blíží.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 27.01.2017 10:18 PM

(27.01.2017 02:58 PM)lyn_x napsal(a):  Ok. Možná by v tomhle případě nebyl od věci nátěr plodu, ale moc se mi s tím sajrajtem pracovat nechce a ještě jsem to nedělal. Co myslíš? Ta KŠ v horizontu 14 dní je myslíš dobrý nápad? Smile Spojování v tomhle období jakým způsobem? Hledání matky je asi nesmysl.
Díky za rady.

Odstraněním plodu i nátěr likviduje V.d. na plodu. Obojí je blbost. Odstranění zav. plodu navíc znamená snížení případné virové infekce. KŠ sublimací??? To bych snad ani nevyslovoval. Pokapem jistě možné. Vidím ale, že všichni myslí, že problém je v V.d. jenže virozy nebo N.c s tím nemusí vůbec, souviset. Spojit bez hledání matky je normálka, můžeš ale mezi ně vložit MM.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 27.01.2017 10:50 PM

Leoš: jedná se o loňský roj z konce května, do této chvíle bez jakéhokoliv ošetření. KŠ jsem myslel pokapem, sublimaci i varidolu se chci vyhnout, i když to neberu jako dogma. Proč je vyřezání/nátěr plodu blbost (v kombinaci s pokapem)? Bojím se, že bez zásahu jara nedožijou, tak co s tím dělat? O víkendu zkusím nafotit podložku - mají dost měli myslím tak asi na pěti uličkách, ale za 10 dnů od očištění podložky tam bylo několik set tmavých VD. Jinak se jeví řekl bych "normálně".


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 27.01.2017 11:06 PM

(27.01.2017 09:23 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Tak rychle během jednoho roku? Příznaky N.c. pozoruji tak asi pět let, ale až letos jsou úhyny větší, ale nepřekvapilo mě to, protože, že to bude letos špatný jsem věděl už při dokrmování. Jak moc neberou krmení a jsou takové bez chuti do života, tak je jasný, že se konec blíží.

Tak skutečná N.C je hodně rychlá. V domovině na ní během několika měsíců vyhynulo 90% včelstev a to v oblasti mnohonásobně větší než je ČR.. Myslím, že u nás si ji lidé stále pletou s N. apis a nebo také je zde nevitální kmen. Apiska způsobuje rozpad výstelky v žaludku včely, jenže N.c to je něco jako včelí AIDS, najdeš ji ve všech orgánech. Docela typické je ,pro tu naši pozvolnou variantu, že jeden rok jsou včely skoro normální a takovou tu netahavost včelaři svádějí na špatnou snůšku, většinou si ale nevšimnou. Druhý rok pak včely jedou jako rakety, brzo roje, no exploze a pak to přijde. Posledním hřebíčkem je krmení, orální přenos. Tohle letos potkalo jednoho kolegu. Na jaře jsme se o tom chytli. Byl nadšen a já už věděl co ho čeká, nevěřil, že je to vůbec možné, tak je nyní bez včel (130). Hodně jeho sousedů je na tom podobně. Jedná se o oblast zhruba mezi Berounem a K.Vary.Tak nyní už ví o čem mluvím a ví, že cukrování je v tomto případě, třeba i 8x, na dvě věci. Tohle totiž přináší ten průmyslový pohled na včely a je jedno, zda je člověk velmi dobrý a zkušený včelař (a to on bezesporu je) nebo začátečník. Já se tímhle zabývám už pár roků, tak vím svoje. Všichni u N.C nebo kombinací viróz jen čekají na ránu z milosti a nevědí tom. Protože v době, kdy je to pro budoucnost důležité, nedělají nic, pardon, absolutně nic. Jak by mohli, když ti, kteří si osobují právo na rozum to ani netuší. Taky proto říkám, že bude hůř, včelaři jsou prostě naprosto nenapravitelní optimisté a myslí, že jsou mimo nebezpečí. Jo jsou, ale často zcela mimo realitu. Jenže nikdo nevěří, resp. věří ty bludy těm, co propagují apokalypticko-průmyslové včelaření. Když to někdy čtu nebo slyším, co kdo řekl na různých setkáních, poslal bych ty lidi do vazby okamžitě. Podle mne to snad je i záměr. Letošní zima je ale super. Mrazy pod -15C N.C i viry decimují, stačí 2-3 dny. To v minulých létech nebylo. Není to ale všelék. Tak, že zase přijde období množení, rok dva pohodička a zase rána. To se opakuje neustále po sobě a já už vůbec nevěřím že to u nás může být jinak.

(27.01.2017 10:50 PM)lyn_x napsal(a):  Leoš: jedná se o loňský roj z konce května, do této chvíle bez jakéhokoliv ošetření. KŠ jsem myslel pokapem, sublimaci i varidolu se chci vyhnout, i když to neberu jako dogma. Proč je vyřezání/nátěr plodu blbost (v kombinaci s pokapem)? Bojím se, že bez zásahu jara nedožijou, tak co s tím dělat? O víkendu zkusím nafotit podložku - mají dost měli myslím tak asi na pěti uličkách, ale za 10 dnů od očištění podložky tam bylo několik set tmavých VD. Jinak se jeví řekl bych "normálně".

Moment, já napsal nátěrem, myšleno plodu. Když odstraníš plod (zavíčkovaný) nemáš co natírat. Nehledě na to, že nátěr je fluvalinát a dostal bys ho do medu. Tfuj. Jo je fakt, že mne přesvědčoval kdysi jeden veterinář, že když nemám na jaře plod a nemám tudíž co natírat, tak mám počkat až bude a pak ho mám natřít, abych vyhověl MVO. Tak jsem to udělal po svém, každý ví jak a no problema. Je nesmysl sahat do včel, když za nás pracuje přiroda. Jenže, když je to důležité, včelaři spí nebo vytáčejí a oči mají zalepené medem. Přitom jde jen o 5 měsíců, kdy může nastat problém, zimní měsíce to rozhodně nejsou.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 27.01.2017 11:40 PM

Leoš: Ah, už chápu. "Obojí zároveň je blbost" .. to mi je ovšem jasný, že buď jedno, nebo druhý... Vyřezáním plodu včelstvo podtrhnu, ale vzhledem k předpokládanému stavu věcí asi ne příliš, protože ty mladé včely stejně budou poškozené a ani nějaký výnos bych letos moc nečekal, proto ani nevylučuju ten nátěr, jakkoliv se mi ta substance nelíbí a rozhodně ji nechci používat na pravidelné bázi. Rád to udělám jinak.
Byl to roj, tak jsem ho nechal být, na zkoušku, v naději nějaké zázračně rezistentní včely. Smile Teď ale vidím, že výsledek experimentu vede k brzkému úhynu a chci se pokusit to ještě nějak zvrátit. No a ptám se, jak to udělat co nejlépe a co nejdřív.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 28.01.2017 06:56 AM

Nyní už toho moc nenaděláš. Uvažuj spíše o novém roce . Já vidím v každém průšvihu příležitost do budoucna, není třeba se hned hroutit. Chce si to alespoň ze začátku zavést nějaký systém. Např. pokud jde o likvidaci roztoče velice účinné je odstranění posledního zav. plodu na podzim. Třeba v říjnu. To musíš zjistit, kdy to je u tebe. Často to ale navazuje na zootechniku. Na jaře bych to doporučil jen u silných včelstev. Ta rozhodně nepodtrhneš. Musí jít ale o první zav. plod. Záleží hodně jaké máš včely a jak je znáš. Když začnou včely s plodem na jaře pozdě nemusí to znamenat, že ty včely budou slabé. Dám příklad podobného oddělku na 5 pl. který sem umístil nedávno J.Marx. Matka začala klást koncem března. Přesto se ten oddělek dostal do síly do konce května na 5NN, dal slušný výnos, vystavěl 2NN díla a ještě mi zpracoval nějaké zásoby pro další oddělky. Rychlý vývoj na jaře má především kraňka a její křížtenci. Michal se svým rustikálním plemenem na tom bude ještě lépe v tomto ohledu. To se ale bavíme o množství roztoče a to je tak 1/3-. 1/2 problému s případnými úhyny. To ale jen tak na okraj. Protože množství V.d. ne vždy koreluje s virózami (pro začátek tak k tomu ale přistupuj, nic tím rozhodně nezkazíš), záleží právě i na mixu. S N.c. to nekoreluje už vůbec a s neonikotinoidy, glyfosáty taky ne. To jsou ale moje pozntky, nikomu to nevnucuju. Ono to ostatně není na pár vět zde na fóru. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 28.01.2017 10:22 AM

V mojich ležanoch sú už povaly horúce.
Posledné dva roky som zanedbal zbieranie informácií o prírodnom včelárení na včelárskych fórach vo svete. Viac sa venujem vedeniu včelstiev v konvenčných úľoch. Používam medzistienky aj prirodzenú stavbu. Chcem získať vlastné skúsenosti z vedenia včelstiev v konvenčných úľoch bez používania chemických prípravkov alebo používam prípravky vyrábané na báze prírodných materiálov.
S Nc som sa na mojej včelnici stretol v roku 2014 a 2016. V roku 2014 mi huba Nc skolila dva úle Warre. Jeden z tých úľov bol bez včiel už začiatkom októbra a v druhom som našiel po vianočných sviatkoch uličky natlačené mŕtvimi včelami. V roku 2016 som našiel jeden ležan JU bez včiel v septembri. Vždy padnú silné rodiny s výbornou úžitkovosťou v sezóne. Vždy som pozoroval podskakujúce, pochodujúce včely po chodníku a šplhajúce sa po steblách trávy a neschopné vzlietnuť. Na zemy pred letáčom chorého úľa je viditeľná hromádka uhynutých včiel. Tým uhynutým včelám som vôbec nevenoval pozornosť, pretože včelstvo húfne lietalo a donieslo veľa medu. S odstupom času sa mi to javí ako snaha včelstva maximálne zásobiť úľ medom pred jeho blížiacim sa koncom. Predchádzať ochoreniu sa pokúšam:
1. Delením a spájaním včelstiev, ich zmladzovaním, v mojom prípade rojmi.
2. Medobranie robím postupne len z rámikov so zaviečkovaným medom, každé dva až tri týždne v máji, júni a v prvej dekáde júla.
3. Okamžite po poslednom medobraní včelstvá preliečim. V prípade potreby treba v mojej lokalite ďalšie ošetrenie urobiť koncom augusta a koncom septembra.
4. Včelám doplním zimné zásoby do konca júla. V takom prípade sa už v auguste pripravia na zimu a spravidla skončia s plodovaním v priebehu septembra.
5. Zbieram propolis, robím tinktúru v 85 % špirituse. Skúšam posilniť imunitu včelstva pridaním 1 dcl propolisu na liter sirupu pri jarnom podnecovaní včelstiev malými dávkami v rámikovom kŕmidle. V minulosti sme nozému liečili antibiotikami a propolis takým antibiotikom je. Snažím sa objavovať staré novinky metódou pokus omyl.
6. Pred rokmi som kočoval s dvadsiatkou úľov. Bolo úplne normálne, že cez sezónu skončilo z rôznych príčin päť včelstiev. Aj na trvalom stanovišti s dvadsiatimi rodinami bol taký úhyn celkom bežný. Pád 5 rodín tvorí v tomto príbehu stratu 25% z celkového počtu včelárovho hospodárstva. Tie straty tu boli vždy. V histórii storočí sú zaznamenané tiež úhyny celých včelníc.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 28.01.2017 01:55 PM

(28.01.2017 06:56 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vyřezávání : Na jaře bych to doporučil jen u silných včelstev. Ta rozhodně nepodtrhneš. Musí jít ale o první zav. plod. Záleží hodně jaké máš včely a jak je znáš.
To je to, co jsem myslil. Vyřežeš tak jak to je, plodují už jistě, respektive stejně to je možný dělat, až po proletu, a pak pospojuješ na silná - 6-7 rámků. To lze naostro, či jemněji přes igelit a otvor - oni prostě nalezou k tý nejlepší matce.
Pak můžeš ještě obětovat med a dát v dubnu thymovar - a v květnu nasekat oddělky.
Teď dle mého nic, co nefunguje dlouhodobě nemá efekt, protože plodují.
Ten nátěr je síla i pro matku, a není výchovný pro tebe.

(27.01.2017 11:06 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Letošní zima je ale super. Mrazy pod -15C N.C i viry decimují, stačí 2-3 dny. To v minulých létech nebylo. Není to ale všelék.
Teď vyšel / ve Včelařství ??/ článek, že to je z bichemického hlediska blbost. Tak mě to trochu zvyklalo.


RE: Co se děje v úlech teď - Centisi - 28.01.2017 02:09 PM

Ahoj...tak me taky jedno vcelstvo padlo Sad( pri odberu meli vse v pohode..normalni spad meli..minimum mrtvolek...
V tydnu sem videl na site vetsi kusy vykousanych plastvi a druhy den uz vcely popadany i s hromadou meli...pri otevreni ulu sem videl vykousane stare plodove hnizdo...
Zasob jeste dostatek...asi je ta mys nejak moc vyrusila nebo nevim...pak jedine nejaka nemoc..nechapu ze to vsechno padlo takhle najednou...


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 28.01.2017 02:25 PM

Jistý je, že to "padaní" jde ve vlnách. Nás to dostalo před dvouma rokama a letos naopak naprostá paráda. Všechno živý a většina silná.
Asi trochu v tom taky bude ten Thymovar. Podle mě funguje i na ty nosemy. Určitě na zvápenatění.
A taky asi většina medových zásob. Ač medovicových.