Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 23.01.2017 06:32 PM

No to je rozdíl +- 250-300 mnm .


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 23.01.2017 11:31 PM

Celý minulý týden jsme byli s drahou polovičkou na horách, z hřebene Jeseníků bylo vidět až za Tatry na Spiš (!), čuměl jsem na to nevěřícně. Užili jsme si krásných slunných dnů a čerstvého vzduchu. Jo, nahoře je dobře. Teď už jsem zpět v nížině, v Olomouci - inverze, smogová mlha, smrad. Cestou domů jsem se zastavil v podhůří na chatě plnit občanskou povinnost u včel. Mám oddělek na jednom nástavku s osmi rámky. Všechny plásty byly před zimou plné zásob. Nyní bylo z podložky vidět (viz fotka), že chomáč spotřeboval zásoby v celé délce rámků, na kterých se zahnízdil. Zásoby jsou ještě v bočních plástech, poradí si odděleček?


RE: Co se děje v úlech teď - Radka Nývltová - 24.01.2017 06:11 PM

Opravuji svoji nadmořskou výšku na +- 500 mnm.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.01.2017 08:19 PM

(23.01.2017 11:31 PM)Rasťa napsal(a):  bylo z podložky vidět (viz fotka), že chomáč spotřeboval zásoby v celé délce rámků, na kterých se zahnízdil.
Nemusí být spotřebovaný, jen to ukazuje, kde sou včely - tam co drobí. Tý měli tam není extrémně. Ale do kraje přejdou, až se oteplí, dřív ne.

(23.01.2017 05:57 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Tady je krásně vidět rozdíl mezi vyššími a nižšími polohami. Ale nestěžuji si. Letos byly už 3 slunné dny v lednu. Jindy to je i jen za celou zimu.
No nevím, letos. Slunné dny sice byly, ale víc jak - 5 st. nebylo. Takže taky asi moc nelítaly. Teď je už zase přes 10.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 24.01.2017 11:54 PM

(24.01.2017 08:19 PM)schützmeister napsal(a):  
(23.01.2017 05:57 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Tady je krásně vidět rozdíl mezi vyššími a nižšími polohami. Ale nestěžuji si. Letos byly už 3 slunné dny v lednu. Jindy to je i jen za celou zimu.
No nevím, letos. Slunné dny sice byly, ale víc jak - 5 st. nebylo. Takže taky asi moc nelítaly. Teď je už zase přes 10.
No já myslím, že nejde ani tak o ty slunné dny, jako o sníh. Ještě před třemi lety jsem poctivě odhazoval, aby byla volná česna a včelstva měla čerstvý vzduch. Pak dva roky nebyl sníh a letos jsem se rozhodl, že na lopatu nesáhnu. Všechny úly komplet nebo skoro komplet zapadané sněhem. To je konstantní teplota v úlu nerušená sluncem, ticho, žádný průvan. Prostě klid. Jen co nevím - jak vydrží se vzduchem v úlu a se vzduchem v kapsách pod paletou nebo pod stojanem. Snad jim to bude do první oblevy, která naruší "vzduchotěsnost" sněhové pokrývky podél stěny úlu, stačit.


RE: Co se děje v úlech teď - Radka Nývltová - 25.01.2017 03:23 PM

Já jsem jeden jednonástavkový úl jenom na nízké plastové bedýnce asi po 14 dnech kompletního zapadání zepředu odházela a byla u vletových otvorů vpravo i vlevo bílá plíseň zlehka, ale byla. Úl stojí na louce. Takže jsem pak zepředu dala šikmo desku, aby čelo úlu zůstalo vzdušné.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 26.01.2017 04:14 PM

U mě zatím úhynů 5 ze 17 včelstev. Zjevně podceněné napadení VD, mezi mrtvolkami hodně tmavých samiček, vyplazené sosáčky, včely/kukly poškozené DWV. Pár z těch živých je také dost zesláblých a některá sypou VD na podložku v opravdu nehezkém množství (tmavé samičky, extrém je asi 10-20 za den, možná i víc, musím spočítat). V měli i nějaké zlikvidované larvy.

Jak byste postupovali u takto silně napadeného včelstva (předpokládám, že se bez zásahu nedožije dubna?). Zvažuji pokap KŠ do uliček v první polovině února (mám ji "skladem", ale nikdy jsem ji nepoužil) a následné cukrování, jak počasí dovolí.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 27.01.2017 01:02 PM

Asi bych taky vyřezával plod a poté spojoval do nějakých rozumných celků. Dej vědět jak to dopadlo. Jaro se blíží.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 27.01.2017 02:58 PM

Ok. Možná by v tomhle případě nebyl od věci nátěr plodu, ale moc se mi s tím sajrajtem pracovat nechce a ještě jsem to nedělal. Co myslíš? Ta KŠ v horizontu 14 dní je myslíš dobrý nápad? Smile Spojování v tomhle období jakým způsobem? Hledání matky je asi nesmysl.
Díky za rady.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 27.01.2017 05:30 PM

(27.01.2017 01:15 PM)Skaly napsal(a):  To znamená, že nemáš žádné včely?

Naopak, myslím, že jich mám hafo, ale už jsou na "druhé straně". Žádná měl, potvrzená N.c., takže jsem vůbec nerozebíral, moc sněhu. Netušil jsem jak to ke mně přišlo, ale pak mi svitlo.
Loni byl Toník v v našem regionu a obdaroval Terku a Fandu včelstvy od Svítka. Svítkovi prý padly desítky včelstev, Terce všechny, Fanda onemocněl a nemohl se o včely starat, tak mně požádal abych si vzal jedny domů na starost. Tož jsem mu vyhověl ale protože nebyly z nejsilnějších spojil jsem je se svým. A bylo vymalováno. (Vzhledem k tomu jak se N.c. šíří bylo tak i v případě, nespojení.) Za 2týdny byly pryč a celý podmet mrtvolek. Tři další je následovaly do konce září.

Tolik moje hypotéza, ale chybí mi do této rovnice info jak je na tom Toník, protože jak víme, on se s námi v tomto hnutí o informace nedělí.