Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 11.01.2017 03:03 PM

No.. snad se sousedovy kočky o případné ptačí predátory postarají. Mám v plánu zastavit se u včel až příští neděli, sítě nemám a v údolí žije spousta všelikých ptačích druhů vč. žluny a strakapouda. To jsem zvědav.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 12.01.2017 02:47 PM

(11.01.2017 03:03 PM)Rasťa napsal(a):  No.. snad se sousedovy kočky o případné ptačí predátory postarají. Mám v plánu zastavit se u včel až příští neděli, sítě nemám a v údolí žije spousta všelikých ptačích druhů vč. žluny a strakapouda. To jsem zvědav.

Letos nemám myši zato datla co se doluje u oček do úlů, už mažu pro pletivo.
To možství sněhu všemu živému brání se dostat k potravě , není se co divit, ale ať jde radši chránit stromy.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 12.01.2017 08:10 PM

(08.01.2017 04:13 PM)Václav Návara napsal(a):  Při dnešní obhlídce 2 stanovišť jsem zjistil, že ptáci (nejspíš žluny) zapracovali na několika úlech.

U mne byly žlunami napadeny komplet všechny úly Lang (tenkostěnné), masivnější japonci jsou zatím OK.
Protože šla včelstva do této zimy slabší, u mnohých to vypadá jako poslední kapka. Zvláště mladé oddělky vykazují po útocích velké ztráty včel na podložkách (asi mrazem po vyrušení a snaze o obranu). Nevím, zda jde žlunám jen o bílkovinu, ale někde se proklovaly až na med, který vytekl na podložky.
Inu každý rok je jiný a zájemců je spousta. Zatím jsem měl vždy klid a s tímhle jsem nepočítal. Polehčující okolností je, že ten pták je tak pěknej. Jinak bych....


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.01.2017 01:49 PM

Tak jak ? Pochlubte se komu ulítli včely ?
Tady to přešlo v noci a v lese je řádný propad. U úlů jsem ale ještě nebyl.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 13.01.2017 03:02 PM

Tady je plus 5 a taje a taje. Včera bylo ale 15-20 cm. Funět to začíná dneska.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 15.01.2017 01:20 PM

Dělala jsem si starosti, jelikož nemám úly upevněný ráčnou. Ale přestože se Egon řítil městem rychlostí expresního vlaku, sousedům ulítla střecha, jsou všechny úly v pohodě. Japonci jsou tak tenký, že se prohnou jak stéblo trávy a kláty to berou jen s úsměvem. Stříšky na všech úlech alá Warre absolutně v pohodě. Jen myši a utečenci nadělali paseku. Obě špecie se specializují na vylamování dveří. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 15.01.2017 06:59 PM

Tak jsem se před chvílí díval do oddělku na 5 plástech v tom 3mm kartonu. Před týdnem jsem teprv na ně dal síť, protože se do nich daly sýkorky.
Vše vypadá OK, jsou na 4 uličkách. Pokud se mi podaří dostat fotku z mobilu dám ji sem.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 15.01.2017 10:53 PM

Hovorí sa že ak má včelstvo dosť zásob prežije aj v škatuli od topánok. Už to bude aj zdokumentované. Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Karel Orság - 16.01.2017 11:17 AM

U mě je vše pod sněhem od Nového roku , 620 m.n.m.
Jelikož mám v okolí dravce.., jestřáb, krahujec.., tak mám od ptactva klidSmile
Sněhu je tak 50-60 cm!


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 16.01.2017 01:49 PM

Jen pro doplnění, včera jsem mluvil s R. Hubačem. Ten vítr mu sundal střechy u několika oddělků ve 2NN . Přišel na to až po 3 dnech, ale včely též OK.
Za další, mám zprávy přímo od zdroje, že v ZČ, kolem Karlových Var jsou úhyny kolem 50%. Včelaři se najednou probouzejí a začíná jim docházet, že ta chemicko- průmyslová cesta je nevede nikam, resp. do ............. jen se s tím nechlubí.