Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 23.12.2016 03:58 PM

Ok, vše má svoje.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 23.12.2016 11:22 PM

No, možná tak trochu i lenost ? Nejezdím za nimi tak často a proto přechod podzim zima (množství hrabošů na zahradě) jsem řešil zhmotněnou myšlenkou:
a) dole česno do 7 mm (proleze max. jen trubec, žádná myš, možná ani sršeň) otevřené po celý rok
b) u ležanů to nyní budu mít nyní stejně vysoké, navíc stejně v koutě
c) očka v koutě (včely v přírodě a Warré staví napříč na 45, no a toto je velice podobné)
d) očko v koutě přesně proti boční loučce prvního rámku (7mm mezera mezi očkem a loučkou - opět min. průchod hrabošům a vítr když se opře do otevřených oček, zaráží se o čelo loučky a pokud projde dovnitř, tak mezi první rámek a boční stěnu protože je tam vůle, tam chomáč není, okraj chomáče je až v první mezeře a ten proud vzduchu blokuje)
Před mělí a po měli dole síť otevřená, vzduchu mají habaděj. Chumáč si dělají nejblíž očka, ano, ale myslím, že je jedno je-li uprostřed nebo na kraji. pokud je na třech, na pěti či na sedmi, je stále okraj chomáče v první mezeře. A včely to vědí, tak si sedisko určitě k danému stavu z podletí zásobami upraví (a já jim s tím uvnitř nehýbám, kopíruju co Leoš říká, pouze posuv celku nahou-dolů; si myslí, že je dobře a správně).
Takže, když se opozdím s návštěvou je to jedno, dál včely stejně nezabezpečuju (mřížkami, zúžením a pod.). Jak v létě tak v zimě.
Toto je, co mě k tomu vede. Ještě potřebuju podstatně vylepšit zootechniku. Dám tomu čas a šťourání se v inspiračních informacích (u Dvorského, Benúra nějakých ležanistů ...).

Možná v na Slovensku, v Maďarku, na Ukrajině, někde něco co nám společně se včelama bude sedět, vyhrabu.

Jo a abych nezapomněl, všechno dobré a hodně zdraví a pohody všem i včelkám.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 25.12.2016 01:42 PM

Sedm milimetru je na léto málo. A s tou stavbou je to tak. Vcely vždy staví první plasty aby směřovaly od místa kde sedí přímo k cesnu. Musí to tak udělat aby byly schopné vyměňovat vzduch v uličkách . Takže z jejich pohledu se jedna o stavbu studenou a záleží vlastně jen na tom kam si hrozen sedne v prázdném ule. Většinou si sedá co nejdale od cesna to jest do jednoho z rohů. Kdybyste umístili cesno do rohu posadi se do protilehlého rohu a plasty povedou přímo k cesnu. Bude-li roj tak silný ze obsadí celou zadní stěnu a cesno bude klasicky uprostřed budou stavět studenou stavbu i z našeho pohledu. Ale z jejich pohledu staví studenou vždy. Jak jinak by mohly regulovat přívod vzduchu k plodu na plodovych plastech?


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 25.12.2016 07:26 PM

(25.12.2016 01:42 PM)jirka.marx napsal(a):  Sedm milimetru je na léto málo....
... a nejen na léto. I v zimě. Mně česnem 7 mm výšky si chodil rejsek pro mrtvé včely. Pravidelně. Stopy ve sněhu na česně ho prozradily. Takže 7 mm nejen na výšku, ale je dobré to i rozsekat na 7 mm podél česna mřížkou.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 25.12.2016 10:56 PM

Tak to abych si to posupně ověřil příští rok. Přes zimu si ověřím rejsky, přes léto půl napůl 7mm a úplně otevřené česno a taky ze čtyři Taranovy roje, jak se se stavbou budou vypořádávat v takto vytvořených úlech. Česna a očka už jsou dané, nic nezměním (jen to rozsekání, ale k tomu mě rejsci budou muset sakra přinutit). Vzpomenu-li si, budu Vás na podzim informovat. Vaše zkušenost či povědomí, mě tedy fakt zajímá. A ještě mě zajímá, jak si poradím s Dvorského posuvem celých nástavků (nikoli trhání plodiště) v prostoru ležanu. Namyšlený mám posun vždy celého plodiště (cca sedm plástů 42/35) pro obnovu díla (tedy co dva roky). Čím mám víc namyšleno, tím po Vašich odpovědích se mi zdá, že jsem v duchu na tom hůř a hůř.

Chtěl jsem co nejvíce věcí pořešit naráz komplexně (výměnu díla, pohyb plodiště včelstva prostorem úlu, max. zamezení šíření VD zootechnikou, medobraní, bude-li aj.) a už je to tu Wink.


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 26.12.2016 01:20 AM

(25.12.2016 07:26 PM)Tomáš Palata napsal(a):  ... a nejen na léto. I v zimě. Mně česnem 7 mm výšky si chodil rejsek pro mrtvé včely. Pravidelně. Stopy ve sněhu na česně ho prozradily. Takže 7 mm nejen na výšku, ale je dobré to i rozsekat na 7 mm podél česna mřížkou.
A okrem toho , že zobral mŕtve včely z dna resp. sita napáchal aj iné škody ?


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 26.12.2016 12:43 PM

(26.12.2016 01:20 AM)Rasťo 71 napsal(a):  A okrem toho , že zobral mŕtve včely z dna resp. sita napáchal aj iné škody ?
Samozřejmě by nikomu nevadilo, kdyby si pro ně chodil a baštil je doma. Jenže oni to tak nedělají. Vykousnou hrudníček a zbytek, naporcovaný na malé kousky, zůstává v úle. Ani to asi včely neruší, jenže ten binec je neukliditelný. Křídýlka se nalepí na podložky a do jara vše krásně proroste plísní, protože se v tom drží vlhko.
Oni ty rejsi toho spořádají neskutečné kvanta, dokud padá, berou, takže i tisíce včel promění v jednu mazlavou hroudu / a smradlavou /. Někdy si i říkám, že je musí po okrajích tahat z chumáče, že snad jich ani tolik samo nemohlo spadnout.
Jsou ukrutně žravý. Na tu velikost. A nebo tam mám celé hnízdo, nevím. Big Grin

(25.12.2016 10:56 PM)Ali napsal(a):  přes léto půl napůl 7mm a úplně otevřené česno
Řešilo se to tu v jiném tématu - moje zkušenost je, že nízké česno po celé délce neplní ani jednu funkci.
1. široké - nestíhají obranu v rozích.
2. nízké - daleko lepší luft se vyvine vyšším česnem. Klidně i několik cm. Ve stromě mívají vylomenou větev, nebo prasklinu od shora dolu, naplacato nikdy. Ani na starších úlech to tak nebývalo. Je to vynález moderní doby, kdy lidi nemají čas sledovat, co na to včely.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 26.12.2016 02:03 PM

Česno po svislé ose bylo zkoušeno a bylo v zimě mnohem lepší než vodorovné. Přesně jak to píše Michal. Já sice na shromažďování odkazů nejsem, ale někde by se našel ve starých OP. Nejlepší bylo myslím jako úzká štěrbina ve výši cca 15-20 cm, pokud si to pamatuji dobře. Místo toho se dají využívat očka. ld


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 26.12.2016 04:11 PM

Osobne mám urobené otvory v dnách tak aby boli celoročne rovnaké t.j. 15×2,5 cm + očká, na zimu stačí spredu pripevniť kovovú materskú mriežku a žiadny piskor,myš tam nevojdeWink


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 27.12.2016 05:09 PM

A to jste mě pánové potěšili, protože česno pro česnovou vložku bude 20x2,7cm (tak tam vložku změním na otvor 15x20 a o 90 st. potočit bude s mřížkou na zimu) a očko pod horní loučkou v koutě (na starém ležanu jsem měl 4 cm) nechám stejné nebo můžu udělám 5 i 6cm (některou zimu si ho zatmelili samy na centimetrový půlměsíček). A myslím, že mám úl definitivně vyřešený a soustředím se na soužití včela-včelař.