Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 09.02.2014 03:18 PM

(06.02.2014 05:09 PM)tondabh napsal(a):  Jaro to že ho Tobě nepřijali, bylo nejspíše způsobeno tím, že ještě měli nějaké jiné, chutnější zásoby, ale obecně včelstvo nemá problém v přijímání medocukrového těsta, mějte se všici krásně medíkově, Tonda.

Tonda má pravdu, zde je vidět, že když včelstvo potřebuje, dokáže přijmout těsto. Těsto se dá do pytlíku a ze spodu se nařízne asi 1 cm dírka. Tak se v pytlíku dobře udržuje kondenzovaná voda a teplo.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 11.02.2014 12:17 AM

17 stupňů? U nás dnes mimořádně krásně, ale max. teplota 4,5 stupně. Takže není divu, že ani nebyl prolet, ale poslechem jemně bzučí všechny.


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 13.02.2014 12:19 AM

Tak u nás taky cca 5-6st. Dal jsem zbylým včelstvům placku těsta a všechny se na to vrhly, jsou aktivní, až to hezké není, strůpková fólie doslova hicuje a včely tam pod ní běhají a rozebírají zbytky těsta. Takže to vypadá, že by ten zbytek mohl mou odbornou péči přežít Smile
Ale jestli tomu dobře rozumím, tak při teplotách co jsou teď a při dotaci těsta asi rozjedou plodování a tedy budu muset i nadále sledovat, jak jsou na tom a případně i nadále dokrmovat ... ?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 13.02.2014 02:29 AM

Ahoj Stando,
máš ponětí kolik zásob jednotlivá včelstva na podzim měla a kolik je nyní hrubá váha úlů s včelstvem !? Pro kontrolu si můžeš zvážit úl zesnulého včelstva. Tak počítej a přines jasné údaje o stavu včelstva, jinak tu diskutujem zbytečně. Předpokládám správně, že je červencové včelstvo sídlí v jednom nástavku Langsroth? Počítej se spotřebou okolo 50g/den na nástavek. Stejně bych pro všechny případy zajistila včelstvu v blízkosti úlu napajedlo vody.


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 13.02.2014 11:41 AM

Ahoj, díky. Ano, je to jeden LG + vysoké dno - jsou v tom původní rámky, se kterými jsem oddělek dostal, navázané na loučky. Takže je to vyšší než ten 1 NN LG, ale regulérní dva to nejsou a je tam navíc něco dostavěné, jak se ještě v létě včelky snažily, ale není to přes všech 10 louček, čili to +- ten jeden NN bude.
Zvážené jsem je samozřejmě neměl (člověk se pořád něco učí) - fascinuje mne, jak zde třeba Milan Bencúr je schopný říci, že má dosavadní spotřebu včelstva 3,6kg, já to netuším ani v náznaku Smile No snad mou letošní odbornou zazimovávací péči některé včelstvo vydrží a napřesrok už budu zkušenější Smile
Pro to vážení - zkušenější matadoři, děláte to tak, že chytíte úl do popruhů a pověsíte na nějakou tu ruční závěsnou váhu (třeba něco jako tohle http://www.conrad.cz/vaha-na-zavazadla-beurer-ls-10-50-kg.k101738)? Nebo jsou jiné, lepší finty?
S.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 13.02.2014 01:04 PM

Ja mám jedno včelstvo na starej decimálke. Ǔplne mi to stačí.
http://nasapravda.blogspot.sk/2011/08/mam-ulovu-vahu.html


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 13.02.2014 01:40 PM

10x10cm zavíčkovaného plástu odpovídá zhruba 500g medu. V principu Ti stačí si upravit osobní váhu, nafotím a zveřejním, nebo pružinovou váhu: Váha na včelstvo tady je zobrazený, jak vážit pružinovou váhou
Jinak si můžeš levně pořídit starou decimálku , ale je to obrovská kráva.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.02.2014 03:14 PM

(13.02.2014 12:19 AM)Lucínek napsal(a):  Dal jsem zbylým včelstvům placku těsta a všechny se na to vrhly, jsou aktivní, až to hezké není, strůpková fólie doslova hicuje a včely tam pod ní běhají a rozebírají zbytky těsta. Ale jestli tomu dobře rozumím, tak při teplotách co jsou teď a při dotaci těsta asi rozjedou plodování a tedy budu muset i nadále sledovat, jak jsou na tom a případně i nadále dokrmovat ... ?
Plodování v lednu a únoru závisí ponejvíc na světle a teple - venku. Je jim celkem jedno, mají-li zásoby, nebo ne. Takže krmením nic nezkazíš - jestli je počasí a berou, je to správně. Trochu jiný to ale je od března, dubna. Když toho mají evidentně málo, sledování se nevyhneš, protože při dokrmování zmizne kilo jako nic.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 13.02.2014 04:27 PM

(13.02.2014 11:41 AM)Lucínek napsal(a):  ... Zvážené jsem je samozřejmě neměl ...
Jestli to trochu pomůže, tak z dob kdy jsem vážil - rámek 2/3L včetně souše = 0,35dkg .10 = 3,5kg + nástavek od matelly = 3,5kg.
Jinak dnes 8° ve stínu, nevím jak v úlech, ale venku kolem každého něco málo poletuje (melicitózní risk zatím vychází) a výhled na příští dny opět slunečný. Ptáci začínají prozpěvovat už před šestou, zítra si jedu pro rouby 10 různých vrb (Vrbovna Vlach.Březí viz. net) a už mi oznámili, že budou jen z pěti druhů - ostatní už kvetou!


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 13.02.2014 04:39 PM

(13.02.2014 04:27 PM)Crha Karel napsal(a):  
(13.02.2014 11:41 AM)Lucínek napsal(a):  ... Zvážené jsem je samozřejmě neměl ...
Jestli to trochu pomůže, tak z dob kdy jsem vážil - rámek 2/3L včetně souše = 0,35dkg .10 = 3,5kg + nástavek od matelly = 3,5kg.
Jinak dnes 8° ve stínu, nevím jak v úlech, ale venku kolem každého něco málo poletuje (melicitózní risk zatím vychází) a výhled na příští dny opět slunečný. Ptáci začínají prozpěvovat už před šestou, zítra si jedu pro rouby 10 různých vrb (Vrbovna Vlach.Březí viz. net) a už mi oznámili, že budou jen z pěti druhů - ostatní už kvetou!

Do prčic to mě vomejte. Tohle že je ta Šumava s tvrdými podmínkymi ? A nebo to je Temelínem? Tady je krásná iverze. A pak je ještě jedna možnost, včelařská latina. LD