Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Pavel Cirman - 11.10.2016 04:02 PM

[quote='Rasťa' pid='12118' dateline='1476180834']
Tu fólii jsem nejprve odmítal, chtěl jsem difuzně otevřený strop. Nakonec jsem ji nasadil všude, dobře se přes ni nahlíží, aniž bych rušil.


Fólie je super,ale já už bych jí na zimu dal pryč.Používám palubkový víka s dvojitým stropem,kde do mezery vkládám uteplivku.Na tuhle zimu vyvrtám do obou vrstev palubek proti sobě díru,aby vzduch procházel jen přes obnaženou uteplivku.Díry ještě zajistím jemným pletivem,aby zevnitř včely nevykousaly uteplivku a z venku tam nelezli škvoři.Díry budou zatím dvě v předních rozích víka,kde je podle mě největší vlhko.


RE: Co se děje v úlech teď - Vašek H. - 18.10.2016 10:53 PM

Tak to přátelé vypadá, že jsem se včelama skončil. Obrázek je u všech stejný. Na podložce spousta mrtvých včel s několika přisátými kleštíky. Hodně kleštíků je i vedle na podložce. Zbývají mi dva úly. V jednom je po poklepu ticho jak v hrobě a u letošního roje to slabě zašumí. Podložka je ale taky pokrytá mrtvolkami a kleštíky. O víkendu má být hezky, tak je otevřu. Moc šancí jim ale nedávám. Od někoho jsem slyšel, že kleštík nemá zájem svého hostitele zničit. Bohužel po této zkušenosti s tímto názorem nemůžu souhlasit. Já mám v úlech asi Varoa sebedestruktor. Sad
Pevně doufám, že jste měli na jaře i v létě čas se včelám věnovat a nepodcenili jste varoázu tak jako já!


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 18.10.2016 11:34 PM

(18.10.2016 10:53 PM)Vašek H. napsal(a):  Tak to přátelé vypadá, že jsem se včelama skončil.
Předpokládám, že Ti z této věty vypadlo slůvko "letos". Zkušenost je to bolestná, ale cenná, pevně věřím, že příští rok bude pro Tebe příznivější.


RE: Co se děje v úlech teď - Vašek H. - 19.10.2016 12:08 AM

(18.10.2016 11:34 PM)Crha Karel napsal(a):  
(18.10.2016 10:53 PM)Vašek H. napsal(a):  Tak to přátelé vypadá, že jsem se včelama skončil.
Předpokládám, že Ti z této věty vypadlo slůvko "letos". Zkušenost je to bolestná, ale cenná, pevně věřím, že příští rok bude pro Tebe příznivější.
Karle, nevím jestli jen letos, ale určitě ne nadosmrti. Už jako malý kluk jsem chtěl mít včely a toho snu se nevzdám. Upravím stávající úly, udělám nové a třeba už příští rok ke mě nějaký ten roj zalétne.


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 19.10.2016 02:23 AM

Vašku, zasad kolem úlů dobromysl(oregano) má to být prudký jed pro varroa, než přiletí roj(mám tam 5 keřů a dále rozmnožuji).
Také zkouším tymián, ale roste nějak pomalu na viry a bakterie(desinfekce úlů)
Moc včel na pokusy také nemám zatím dvoje.
Na práškování cukrem(mělo by být 7x) jsem dost nedůsledný.
Konstrukcí úlů upravit klimatizaci (včely ani neudusit, ani nepřechladit!!! větráním), v létě se pokusit o termosolár za nula Kč, pokud bude Slunce.
Zatím ověřuji funkční vzorek úl DEHTIN č. 2, není dokončen esteticky, na rady je to zatím málo, také čekám na roje.
Jaro začíná již 21. prosince (neboť se Slunce vrací od Afriky, a to stále rychleji, potom až asi 30-50 km za den)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oponenti: p. straka kdy končí Jaro? , je to logické 21. prosince !
Straka Dehtín


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.10.2016 11:20 AM

(18.10.2016 10:53 PM)Vašek H. napsal(a):  Tak to přátelé vypadá, že jsem se včelama skončil. Obrázek je u všech stejný. Na podložce spousta mrtvých včel s několika přisátými kleštíky. Hodně kleštíků je i vedle na podložce. Zbývají mi dva úly. V jednom je po poklepu ticho jak v hrobě a u letošního roje to slabě zašumí. Podložka je ale taky pokrytá mrtvolkami a kleštíky. O víkendu má být hezky, tak je otevřu. Moc šancí jim ale nedávám. Od někoho jsem slyšel, že kleštík nemá zájem svého hostitele zničit. Bohužel po této zkušenosti s tímto názorem nemůžu souhlasit. Já mám v úlech asi Varoa sebedestruktor. Sad
Pevně doufám, že jste měli na jaře i v létě čas se včelám věnovat a nepodcenili jste varoázu tak jako já!

Tak Vašku, to říkám já a stojím si za tím. To by jinak již dávno nebyl, nemyslíš???.
Ale on tu je a zůstane na věky. Jen někteří s ním mají věší a jiní menší problémy. Čím to asi je???
Nevím zda je ten problém u tebe jen v kleštíkovi, ale letos si mnozí, kteří nechápou že min 1/3 úhynů je způsobena Nosemou ceranae, zažívají své. Ti co na to mysleli před pár roky, mají klídek, to mi věř. Ale k tobě, všem co mají včely. Už jen to, že máš včely na jednom místě je rozpor s tím co je v přírodě. Koncentruješ možnou infekci, kleštíka tak, jak by to v přírodě nenastalo (lze to ale eliminovat selekcí i jinak). Hlavně se ale na tom podepisuje chybný přístup k zootechnice a k selekci hodně ovlivněný i tou metodikou, která včelařům a včelám přidala navíc roční období, které neznali, tedy ve smyslu aktivity a tedy schopnosti to přežít.
Nebuď smutný a nedívej se na včely jako na jednolitý materiál, protože jinak se z toho nevymotáš a skončíš u chemie, jako mnozí jiní. Chemie je sice rychlá cesta, ale do pekel. Důležité, krom genetiky, je také zootechnika, tedy ošetřování. Pokud se nezačneš učit, zůstaneš tam, kde jseš, u zklamání a pak nastoupí pomalu závist a nenávist, tedy to co ti otráví celý život. Nakonec začneš to chemické náboženství vydávat za jedinou pravdu a nebudeš vnímat realitu, ta tvoje bude jen ta jediná. To by bylo to nejhorší, co by tě mohlo potkat. Tzv. dušičkařením to taky neobejdeš. Když tak mi napiš soukromý email, jako to dělají jiní.
Z běžných informací se totiž naučíš včelařit zase jen běžně, tedy konvenčně a s feromonem ŠPV to nebude mít moc co do činění. Chceš-li něco jiného mít než druzí, musíš něco jiného dělat a v tom ti žádný konvenční včelař nepomůže. Je to jako bys chtěl křížit včelu s rybou. Jinak to nejde.
To, že někdo chemii nemusí vůbec a někdo si to bez ní neumí představit, má své důvody a obojí je skutečnost.
Ty si musíš vybrat, o ničem jiném to není. Ty začínáš a začátečníci to mají lehčí, protože se ihned mohou učit něco jiného a jinak. Pro informace a zkušenosti si ale musíš jít a nečekej, že ti je někdo bude vnucovat. Vnucování to není cesta ŠPV, ale ukazovat ano. Tak musíš jít tam, kde se ukazuje, ale je to jen a jen na tobě samém.
Objektivně vzato, ať se rozhodneš jakkoliv, bude to vždy dobře.
ld


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.10.2016 12:51 PM

(18.10.2016 10:53 PM)Vašek H. napsal(a):  O víkendu má být hezky, tak je otevřu. Moc šancí jim ale nedávám.
Jestli je nechceš letos úplně odepsat, ještě to můžeš zkusit s tou chemií, jak říká Leoš, cestou do pekel.
V první řadě bych nic neotevíral, páč co asi zjistíš ? Hned za čerstva varidol, hned jak budeš moct. Po 24h potom spojit tak, že z toho skoro mrtvýho přdáš ten 1 obsednutý plást hned k tomu živýmu, neobsednutý vyndáš i z toho pěknýho a nandáš polystyren. Hned za poslední včely. Tím můžeš získat cca 2-3 plásty se včelama, který do jara vydrží a budou mít tu lepší matku - selekce už proběhla.
Leoš sice tvrdí, že spojit nakažený s lepšími není dobrý, ale sám to v rámci pokusů taky dělá. Stejně jako komorování a pod.
Jasně, že tohle není cíl, nadruhou stranu o ně možná nepřijdeš a budou to ty nejlepší - koupený budou zase na začátku kariéry, a krom toho získáš zkušenosti, které bez včel těžko pochytíš. A příští rok budeš chytřejší. A můžeš začít hned z jara.
Neházej flintu do žita. I 1 plást při dobré údržbě přežije zimu.
Ale možná už je pozdě, to se ale nedozvíš, když to nezkusíš.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 19.10.2016 01:52 PM

Mnó je to u mne dost jinak, ale i tak se to dá samozřejmě vidět, vysvětlit, to jo. Já reagoval u Vaška hlavně na to jeho zklamání a to, že kleštík není parazit, který zahubí svého hostitele. Ani ve snu by mne nenapadlo, že to pochopí tak, že je tak i v našich úlech a hlavně při naší zootechnice. V přírodě to tak je, ale naše včelnice radikálně mění podmínky a zootechnika tak. Asi podlehl dušičkaření. Také říkám, že včelaři v květnu kleštíka záměrně množí, ti lepší ho v létě hubí, aby ho v podletí dále množili a na podzim hubili znovu. Hezké perpétum mobile. V přírodě funguje jiné. Jenže z celku, obecného lze odvozovat na jednotlivé tehdy, když jsou obdobné i podmínky. To je to přirovnání obrazu s rámem. Pak je to o poměrech a pod. No a to v našich způsobech ošetřování prostě není, tedy těch běžně používaných. Je velmi vzdálené podmínkám přírodě. Proto ŠPV vzniklo, abychom to přiblížili všem. To je to podstatné. Nelze přečíst abecedu a pak prásknout naše a do azbuky nebo čínských znaků, to prostě nejde. Ono to má všechno svojí logiku a ta když se nerespektuje, je průšvih. Proto hynou včelstva a hynout budou těm, kteří to nepochopí.
Vašek ale zažívá to, co hodně začátečníků, kteří chtějí začít jinak, ale poslouchají ty, kteří to jinak nedělají nebo se nepídí po celé informaci. Nejprve velké nadšení dělat to jinak a pak prásk a konec. To doufám u něj nebude, ale je třeba se učit a to nenastane, když se přebíhá míchají rozlišné fylozofie ošetřování.

Jinak se ale u Vaška obávám, že tam jde o kombinaci N.c a virů, především deformovaných křídel a to by bylo zlé. Někteří to dělají tak, že mi posílají fotky nebo i videa a z toho lze vyčíst více. Takhle taky jen střílím. Kdyby to poslal sem, viděli bychom více. Máš ale pravdu, že nyní už asi nemůže ničím nic zkazit. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 19.10.2016 02:15 PM

(19.10.2016 11:20 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(18.10.2016 10:53 PM)Vašek H. napsal(a):  Tak to přátelé vypadá,
Tak Vašku,
Z běžných informací se totiž naučíš včelařit zase jen běžně, tedy konvenčně Vnucování to není cesta ŠPV, ale ukazovat ano. Tak musíš jít tam, kde se ukazuje, ale je to jen a jen na tobě samém.
ld
Leoši máš pravdu ale podívej se na běžně pořádané semináře , " Chov matek , těžba a zpracování vosku, kočování a podobně. Akce na nábory ke včelaření s výkladem jak je to jednoduché a hlavně VÝNOSNÉ = komerce a komerce. Zkoušel jsem cukrovat, na cukru co byl spad VD. malý po KM velký a opačně. Každé včely jsou jiné.Je potřeba udělat osvětu v chovatelských zásazích, nejen jak , ale i proč a kdy. Někdo z vás co to má již odzkoušené s tím musí začít, já po třech letech se včelami, nevím ani pořádně co mám za gen. materiál.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 20.10.2016 12:19 AM

(19.10.2016 02:15 PM)Jindřich napsal(a):  1. Každé včely jsou jiné. 2. Je potřeba udělat osvětu v chovatelských zásazích, nejen jak , ale i proč a kdy.
Pokud by platila věta č.1, pak k naplnění potřeby věty č.2 by musel někdo!? jezdit od včelnice k včelnici, což je činnost přesahující jedincovy možnosti, zvláště pak je-li to v mnoha případech házením hrachu ...
Cesta, kterou zvolili někteří jedinci, že aktivně sami organizují setkání několika málo zapálených, ochotných se učit je dobrou cestou.
Věřím, že neuplyne moc let a budeme se jezdit učit k Tomášovi, Radce či Martinovi nebo dalším. A to je dobré.