Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 29.09.2016 11:59 PM

(29.09.2016 07:00 AM)straka napsal(a):  Spouštím funkčně hotovou klimatizaci v testovací stanici DEHTIN úl č. 2(chybí tam ještě dodělávky, ale pro funkci klimatizace nejsou podstatné)
Straka Dehtín
Myslím Josefe, že tu klimatizaci zbytečně komplikuješ. Mám zkušenosti z větráním z jiného oboru. Z ustájení koní. Kůň produkuje hodně tepla i dost tekutin. Mám stáje jak zděné, tak i dřevěné uzaviratelné i úplně z jedné strany otevřené obyčejné boxy ( viz obrázek ) Mohu Ti říct, že nejlepší klima za každého počasí a to za horka i za deště, mlhy, větru, mrazu či sněžení je vždy jen v tom jednostranně otevřeném boxu otočeném zády k západu t.j u nás k převládajícímu směru větru. Často si tam chodím sednout s lahváčem v ruce. V zimě i v létě. A to jsme v 700 m.n.m v Krkonoších. Do zděné stáje či jinak uzavřené bych si pivo vypít nešel. Proto jsem už přemýšlel, že by i včelám v takovém jednostranně otevřeném úlu mohlo být fajn. Nejlepší klimatizaci a to celoročně bych viděl něco jako "Koblihův protirojový nástavek" ( poslední obrázek )
[Obrázky: DSC00999.jpg]

[Obrázky: DSC01000.jpg]

[Obrázky: sta_en_soubor.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 30.09.2016 02:05 PM

(29.09.2016 12:48 AM)Vašek H. napsal(a):  Tak to u mě dnes probíhalo rabování. Teď mě spíš trápí otázka PROČ?
Může a nemusí to být chyba.
Rabování je přirozenost. Silnější doplňují foršus a likvidují méně zdatné.
Funguje to tak, že jdou vždy na toho nejslabšího, s nejmenší obranou. To může být slabý oddělek, nebo silné včelstvo se špatnou matkou nebo jen geneticky míň agresivní včely.
Mám některé včelky s úplně otevřeným česnem a na dvou VN, kdy už ale jsou spíš jen na jednom, a rabovka ani omylem.
Na druhou stranu, tam kde začínala jsem stahnul česno a ještě lehce ucpal novinama, oni si prokoušou tolik, co jim stačí - není to mnoho a uklimatizují to.
Ty, co jsou rabované, nemá smysl chovat. Normálně by nepřežili. Čili spojit hned, nebo z jara. Já mám takovou signaliizaci sršně. Ještě než propukne rabování, už tam kolem krouží sršáni. To jsou takový supy. Ty to tuší hned.


RE: Co se děje v úlech teď - Vašek H. - 30.09.2016 11:39 PM

Hm, tak je včera dorazili. Když jsem dnes ráno šel stěhovat úl jinam, tak po přenesení v něm byl podivný klid. Otevřel jsem ho a napočítal asi dvacet včel v celém nástavku. Na česně ležela mrtvá matka. Na podložce byl velký spad kleštíka v řádu stovek viz foto. To je zřejmě oslabilo a vyrabování byl už jen důsledek. Musím na rovinu přiznat, že jsem letos kleštíka podcenil. Ukolébán loňským minimálním spadem jsem se na sezóní monitoring vyprdl. Z časových důvodů jsem vynechal činnosti, které se zdáli zbytečné a ono se mi to nevyplatilo. Uvidím kolik včelstev mi zůstane, protože se mi zlodějky pustili do dalšího včelstva. Bohužel jsem musel odjet s rodinou na víkend pryč, tak uvidím jak to bude doma vypadat, až se v neděli vrátím. Holt další zkušenost k nezaplacení.
Máš Michale pravdu, že určitý genetický materiál nemá cenu chovat. Tady bych to ale spíš viděl na neschopnost vypořádat se s kleštíkem bez mé pomoci. To bych si musel opatřit varoarezistentní včelstva, což by při mých znalostech a zkušenostech bylo jen plýtváním cenného materiálu. Nedokázal bych je vést tím směrem, aby využily svůj potenciál. Teď mě snad může uklidnit jen to, že jde asi o čistou varoázu bez virů či nosemy. Nikde žádné včely s deformovanými křídly či pokálené úly, česna. Nevím teda jak se pozná nosema ceranae. Tam bych se rád poučil od někoho zkušeného. Tak zatím zdar a sílu. Dám vědět jak jsem dopadl.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 01.10.2016 01:28 PM

Na tý fotce ten spad ani včel, ani roztočů není vysoký. Čili bych usuzoval na emigraci.
Migranti včetně roztočů budou v tom, co je vyloupilo. To se bude opakovat i s dalším.
Letos to může být i celkem hustý, podle zpráv na VF to někde už slušně kolabuje.
Je sice už celkem pozdě, ale něco by se ještě stihlo.
- můžeš okamžitě fumigovat ty vybíraný, navečer a s předchozím vyřezáním plodu. Nezachráníš je, ale nebude migrace, respektive je pak čisté můžeš spojit s dalším.
- zvláště u v létě silných bych nečekal s podzimním ošetřením. tam budou migranti a nebude jich málo.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 03.10.2016 11:37 AM

http://podpilskom.blogspot.sk/2016/10/polena-pod-nohami.html


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 03.10.2016 03:42 PM

Přímo na mém stanovišti bydlí nejen včely, ale také sršně. Sršně si rády létají k úlům odchytnout nějakou tu včelku. U nejslabšího včelstvíčka jsem včera sledoval včely, jak plně obsadily očko (
). Stalo se tak v reakci na lovící sršně nebo to může mít jiný důvod? Oddělek obsedá relativně hustě 1NN na vysokém podmetu (volná stavba v rámcích), ale krajní uličky jsou volné.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 04.10.2016 02:32 PM

Může být. Viděl jsem to jako reakci na sršně. Jde o to, aby se nedostali do úlu.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 04.10.2016 06:23 PM

A je vidět, jak mají pootevřené, našpicované křidélka k okamžitému staru.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 11.10.2016 12:52 PM

Jo, teď jsem si ty našpicovaný křidýlka taky užil.
Zima, že by psa nevyhnal, lehký mlžný opar, tak jdu na mřížky. Na co kuklu, že, když jsou zalezlý. No, zalezlý byly, ale jen do okamžiku, než jsem se mihnul před česnem. Pro výstrahu jsem hned několik nakoupil, tak pak už vždy jen jeden připínáček a šup na druhou stranu včelnice a tak dokola. Zvládli jsme to. Wink
Jo - a - rostou. Tedy houby. Nevěřil jsem předpovědím, že zaprší a v tomhle psím počasí / prakticky pořád prší či jemně mrholí a zima do 10 st. / něco poroste. A jo. Sice nejhojnější klouzky jsou slizký jak slimák ve vodě, ale jsou.


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 11.10.2016 01:13 PM

Jdu s včelama do první zimy. Chomáče vypadají dobře. Díval jsem se na ně přes podmet a shora přes fólii. Tu fólii jsem nejprve odmítal, chtěl jsem difuzně otevřený strop. Nakonec jsem ji nasadil všude, dobře se přes ni nahlíží, aniž bych rušil. Pořád počítám roztoče. Nejstarší rodina, oddělek z loňska, jich má nejvíc. Má jich hodně i oproti nejsilnějšímu letošnímu oddělku (3NN). Nasadil jsem do něj koncem srpna Thymovar.. A příšerky padají a padají, za poslední týden zhruba 30 kousků denně. Intenzita spadu se nesnižuje. Jsem zvědav, jak to bude probíhat dál.

(11.10.2016 12:52 PM)schützmeister napsal(a):  A jo. Sice nejhojnější klouzky jsou slizký jak slimák ve vodě, ale jsou.
Klouzky jsou báječný, miluju. Ne tak jejich čištění Smile Ale mám naštěstí trpělivou ženu, která si s nimi vždy dobře poradí. Letos se na houby už asi nedostanu. Dny už jsou moc krátké a o víkendech mě čeká kopa práce na chatě a na úlech. Něco hub jsem ale nasnořil než nastalo sucho, takže jsem spokojen.