Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 20.09.2016 10:23 PM

Je to nočný motýľ(lišaj) -Smrtihlav (Acherontia atropos) , bližšie info : https://cs.wikipedia.org/wiki/Li%C5%A1aj_smrtihlav


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 21.09.2016 12:45 PM

Tak jak ? Taky u vás začíná zima ?


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 21.09.2016 01:04 PM

Asi ano.. Loňský oddělek mám ve čtyřech NN, koukal jsem do něj v neděli přes podmet. Hezky se vyvalil do chomáče a provoz na česně má velmi slabý. Narozdíl od letošních oddělků, ty se ještě snaží něco nasnořit.
Během zimy hodlám vyrobit mednou krávu a na další sezónu se připravit lépe, než na tu letošní. Byla mou první a neustále jsem byl a jsem překvapován. Je mi jasné, že i lepší příprava mne dalších překvapení neušetří, to ale nevadí, ba naopak Smile


RE: Co se děje v úlech teď - coral - 21.09.2016 06:35 PM

(20.09.2016 10:23 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Je to nočný motýľ(lišaj) -Smrtihlav (Acherontia atropos) , bližšie info : https://cs.wikipedia.org/wiki/Li%C5%A1aj_smrtihlav


Moc dekuji.

Muj lisaj putuje do Ceskych Budejovic na vyzkum, budou z nej brat DNA. Komunikovala jsem s panem Rindosem, pry se mu nepodarilo rozsirit mezi vcelare (i mimo CR) prosbu o zasilani vzorku tohoto vzacneho lisaje. Pokud by byl nekdo ochotny zaslat vzorek (staci nozicka), pak poslat na adresu:

Michal Rindos
Biology Centre CAS, v. v. i.
Institute of Entomology
Branisovska 31
370 05 Ceske Budejovice
Czech Republic


Vice k vyzkumu primo od pana Rindose:
v skratce, vyzkum se zameruje na migracni druhy lisaju a jejich puvod v
tomhle pripade, tudiz cil je prostrednictvim DNA analyzovat podobnost druhu
nalezenych u nas s jedincema pochazejicich z Azie a Afriky. Vyskum se
zabyva nekolika druhy, kde az na druhy *Hippotion celerio, Acherontia
atropos, Daphnis nerii* a *Hyles livornica* jsou uz zbyle zpracovany. Cil
je tedy zjistit podobnost mezi jedincema prostrednictvim populacni genetiky
a prijit nato odkud k nam ti lisajove priletaji a jestli tady existuji
stabilni populace a pod.

Co potrebujeme ... je min. jedna nozicka z daneho nalezeneho kusu, nebo pak
celej mrtvej jedinec.

Casove rozpeti projektu... projekt bezi od roku 2014 pod zastitou
Entomologickeho ustavu CAV a grantu pro vyzkum temperatni a tropicke
biodiverzity. Deadline pro vzorkovani je rijen 2017.


RE: Co se děje v úlech teď - miro - 21.09.2016 07:30 PM

U nás krásné počasí a tak jsem musel makat na chalupě. Ale nakouknul jsem i do včel. Predevčírem jsem tam dal Ekopol a včera koukal na podložky, předtím přirozený spad byl 0 a po Ekolopu tři úly jen 4 kousky a jeden měl 96 spadnutých roztočů. Dneska počítáno ... podle mojeho očíslování ..... 1. spad 6, 2.spad 138, 3. spad 0, 4. spad 3. Nakukoval jsem vrchem, včelky aktivní, na 3. ohromný prolet mladušek kolem poledne, i z ostatních něco vyletělo, ale ne tak moc. Sluníčko hřálo, nosilo se jedna radost ... nevím odkud, ale krásné žluté kuličky. Mám radost z toho, že jsem ten nepovedený odděek zlikvidoval a netrápil se s tím. A teď se alespoň těším, co dělají v těch úlech ostatní.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.09.2016 11:45 AM

Tak u mně pohoda. Dička jsou dávno zazimovaná a jen si brblají a jedou na "volnoběh". Potenciální produkční včelstva jsou na tom podobně, prakticky bez plodu. Plodem šetří i oddělky ve kterých se rozkladly matičky před cca 10-ti dny. Cca 50% má tak plod na 1-2 dlaně, zbytek včely vyžírají a už nechtějí další, matičky se ale budou snažit jít do zimy se svými. Jsou to všechno linie Vt 147 s VSH 100%, to ale není nejdůležitější. Letos se obzvlášť vyvedly. Jde o oddělky, které mohou klidně zimovat nyní . Jinak jsem již rozlámal 2 strůpky, je to zabetonováno neuvěřitelně. O víkendu jdou ještě poslední matičky ven a 1.10. zahajuji tradičně dlouhodobé testy, doufám, že bude slušné počasí, aby mi nenamokl cemr.
Také registrují na hodně místech ČR ztráty naprosto typické na varooázu typu C (mé označení, protože soudruzi na univerzitách to prozatím ani nerozlišují a tak si s tím nevědí rady). Dokonce i cca 10 km ode mne vzdušnou čarou je úhyn v desítkách a zbytek jsou údajně jen na 3 plástech. Včera jsem se tam byl podívat u jednoho většího kolchozníka. To mrtvo bylo úděsné. Já už vůbec nevěřím, že se lidi dokáží poučit a poučit chtějí. Někdy mám pocit, že je to i záměr. Nejen že se tady dotovaně množí choulostivé materiály, ale i naprosto cíleně učí metodiky ošetřování, které jsou v protikladu s biologií včel. Každý rok je to stejné a stejné bude, protože se nikdo ani nepokusí o najití rovnováhy mezi ziskuchtivostí lidí a potřebami včel. Tyhle věci se diagnostikují 3 měsíce pozpátku a taky řeší. Doslova mne šokoval jeden příspěvek na včelařské konferenci, kde paní včelařící 14 let nedokázala rozeznat ani loupež. Tak jak by pak mohla rozeznat symptomy varroázy s mixem virů a obou nosem??? To ze spadu V.d. nezjistí. Na VF je to to samé, jen s tím rozdílem, že se dotyční tváří, jako by včelaři již byli a přitom mystifikují sebe i druhé.
Prostě to tak má být. A Jirko Marxi neříkej mi, že neBig GrinBig GrinBig Grin

PS: Budete někdo v sobotu v Ostravě na výstavě???


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 22.09.2016 01:09 PM

(22.09.2016 11:45 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Potenciální produkční včelstva jsou na tom podobně, prakticky bez plodu. Plodem šetří i oddělky ve kterých se rozkladly matičky před cca 10-ti dny.
SurprisedSurprised taková pohoda by se mi taky líbila. Jen to napovídá, kdo na jaře zazimuje, má v podletí tabáček. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 22.09.2016 01:45 PM

Na horách se mě to na jaře nedaří, ale z léta jsou i tak zimovaná dobře. Měla by jsi vidět ten děs v očích včelaře, co jsem mu přivezl oddělky, když jsem mu povyprávěl jak letos zimuju na 20kg tý nejkvalitnější medovice - letos totiž nic jinýho na horách nebylo.
Pravda je ale taková, že ty vůbec nekrmené mají ale i tak stále cca půl nástavku 39x30 proplodovaného.
To je bohužel ten jiný, lesní, cyklus - to co myslím, prostě, někde funguje i jinak, než jak Leoš z nížin popisuje.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.09.2016 03:26 PM

Michale ale ono je to spíš o té strategii přežití. To není vůbec stejné. I tady jsou takové, které plodují, ale mají to nastaveno dál jinak, nefungují tam stejné mechanizmy. U mne se ale nejvíce prosazuje tato strategie, která zapadá to té posloupnosti. Kdybych je donutil k plodování, a to bych uměl, neustály by to. Jiné ale ano. To je právě to, nejen to co je u jiného dobré, nemusí se osvědčit jinde už jen proto, že jsou ta včelstva jinak vedena. Když třeba panu Klukasovi říkám, že jsem bez plodu, tak on ho má ještě v listopadu (no jsou z Dolu nebo se v nich vrtá nebo má takové mikroklima.... to nesoudím). Loni jsem kvůli němu rozdělal v listopadu několik včelstev a ani ťuk a on měl 3 i více plástů. Cest k přežití je několik a také i strategií, jenž tohle včelaři vůbec nevnímají a proto jeden říká to, druhý ono a oba stejně mluví pravdu i lež, protože neuvádějí okolnosti nebo je nevidí. Asi se to neděje záměrně, ale v rámci zjednodušování to nikdo nechce třeba ani slyšet.To je ten rám ve kterém je obraz, jak říkám. Já také dlouho nevěřil, že u vás mají chlapi mraky plodu i v lednu /teda z okolí J.Hradce/. No a když jsem vyzkoušel matku, měla zimní spotřebu 20 kg, tedy jak tank T-134. Když se třeba podívám na své záznamy ze 70-tých let, tak také vidím rozdíly i shodu s nynějškem, co chovám.
Je to prostě hodně o genech a vedení včelstev, které by mělo tu strategii respektovat, aby to bylo OK. Ne IN, ale OK, to je rozdíl. Proto hynou včely na varroázu nejvíce, včelaři nechápou a hledají zázračné včely. Každý materiál má slabé místo, to vím. Záleží na tom jak ho dokáže nebo nedokáže včelstvo překlenout. Někdy může pomoci včelař, někdy příroda, na to nepotřeba chemie. Vím, že spoustu lidí to dělá bezděčně, ale dobře. Jakmile ale něco trochu změní, co k tomu nesedí, mají problémy. No a třeba dál v tom dobém vykročení nepokračují, protože si nezanalyzují, proč neuspěli. Tohle je debata na dlouho, ale koho to zajímá? Jsou lidé, koňáci, kteří od pohledu na koně řeknou, jestli je ten kůň sprinter nebo vytrvalec, skokan....... ale u včel tohle nikdo nechce vidět. Nestačí si říkat, že jsem včelař, ale skutečně se snažit jím být a takových lidí je pomálu. Lidé chtějí med a je jedno jak. Ten medovicový med ti ale letos jen závidím, tady nebyl. ld


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 22.09.2016 07:46 PM

Leoši, neber to jako šťourání, říkáš to dobře. Tongue
Já myslil spíš ten vliv klimatu a snůšky, nic hlubšího.
Dneska jsem to byl omrknout, takže : Právě jsem se vrátil z hradu.... a je to zase jinak, žádný zimování. Surprised Nosí jak z jara a to jsou narvaný k prasknutí - jednak jetel, trochu a jednak pyl barvy latté - to nevím z čeho. Krom toho jsem nakouknul do lesa a na jedlích to bzučí, jako v létě na lípě. Huh Jestli tam maj ještě medovici ? Nebo že by brali něco ze jmelí ?
Jo, lesní med jsem letos měl nejlepší, za celou dobu. Hustý, že se jen tak válí a ze sudu ho musím povzbuzovat a mňamka. Letos klaplo to pravidlo, že dvakrát po sobě nebývá. Přes to loňský sucho.Bude to ale těma jedlema a douglaskama, ty jsou v pohodě. A ty tam asi mít nebudete.