Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 02.08.2016 05:29 PM

Netýkavka žláznatá začala kvést i u nás. Je jí všude plno, už se postupně škrábe i z rokliny od potoka nahoru do strání.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 04.08.2016 01:36 PM

Myslíš, že by to mohlo být z toho ? Ten med jsem nikdy neměl. Ale myslím, že to moc pravděpodobný nebude, ty to zrovna mají aspoň 2km, spíš víc. Taky jsou ty včely z toho červeně zamočený, to znám, ale letos jsem žádnou takovou ještě neviděl.
K pozdní snůšce - záleží na počasí, někdy nosí i v listopadu, když rozkvetou olše. Medová snůška tu ale bývá září, říjen když se to chytne, medovice. Rozhodně nezahálí. Teď by měl být ještě bílý jetel na posečených loukách - to je celkem taky hukot, když to vyjde.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.08.2016 08:32 PM

Tak u mně je vše jak má být. Začíná nový včelařský rok. Viry a N.c nikde, V.d nikde, chystám trubčí včelstva. Měním matky, některé potřebuji dostat do silnějších oddělků, odebírám poslední med.... a pod, taková podletní pohodička. V sobotu jsem si nametl mladušky z několika letošních oddělků a včelstev na posílení a nechal je v rojáku do dneška. Celý den přemýšlím o tom, jak a kde vytvořím oddělek, kam bych šoupl o víkendu dceru matky, která má VSH 100%, přeci jen bych ji nechtěl zimovat v slabém oddělku. Odpoledne jdu posílit japončíky, vše probíhá OK. Včely se poslušně vžebrávají. Sice mi to u jedněch na tu kosu , která zde je, přijde trochu loudavě, ale nemám brýle, tak..... asi. Pak si jdu v klidu připravit do letošních oddělků ve 3NN , abych v sobotu nebo neděli mohl utvořit silný oddělek pro tu matičku, možná dvě, až jak se utrhnu.,popíjím kafčo, odkryju strůpek, nádhera včely se ani nehnou, krásný klidný kožich. Příprava trvala pár desítek sekund. Tak se jdu ještě podívat na to, jak se včely vžebraly. No blesk, co vidím, kávová barva, žlutá noha, široká hruď ,neznačená letošní matička. Horečně uvažuji, kde jsem tuhle uprchlici viděl. No jasně, jdu se přesvědčit a matečníky na prvním vytaženém plástu mi říkají, že jsem odhadl správně. Matička mi ochotně vlezla na prst a do klícky. Nechám ji v oddělku do soboty a uvidím. I když takové matičky včely nerady přijímají zpět bylo vidět, že k ní nejsou agresivní, možná další důkaz, že nás čeká změna počasí, možná brzy zima, to by se mi nehodilo. O víkendu se rozhodu co s tou teroristkou udělám, možná půjde do buřtů a nebo dostane šanci?? Až co mi slíbí, v každém případě mi usnadnila práci.Big Grin Co všechno nemůže člověk zažít při krátké návštěvě včelnice. Hlavně si to užít a vnímat celým člověkem. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 09.08.2016 09:41 PM

Leoši, fakt výživné, přesně to jsem potřebovala, díky. Heart


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 10.08.2016 08:12 PM

Pěkná to pohoda.
No já včera koukal, nejmladší oddělek na pěti plástech s rozkladenou matkou se rozhodl stavět trubčinu, a proto, že jsou to převážně starší včelky, přestavují staré tmavé dílo a kupodivu matka tu trubčinu jak přibývá i zakládá. Tak vám nevím.
Nechal jsem letos vše na a ve včelách, na polovině mám už medné (krmné) komory, někde 100% jinde až napůl s cukrem (když nestačily stíhat z přírody tak jsem jim trochu přidal). Med letos žádný, ale v dušičce malá radost. Kéž vydrží do příštího roku.
Jo a loňské oddělky jsem dělil natvrdo půl napůl (takže z loňských 4 oddělků je letos osm) a matky jsem nechal na nich. Polovina si vychovala náhradní a vypadá to, že tři ze čtyř matky ještě vyměnily. V tom čtvrtém si nejsem jistý. Jde to pomaleji, ale chovat mtaky jsem znovu nemusel (koncem dubna se to nějak nezadřilo a pak už jsem to nestihl). No selekce žádná, příroda se postarala sama. Ale je mi při pohledu na ně fajn.

PS. To je ten přeléčený oddělek po viróze (různá zakrnělost včelek) 2ml KM na rámek (Klíma).


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 10.08.2016 10:20 PM


Haribol Toníku, jedna dobře míněná rada od přítele, pokud chceš dělat včelařinu srdcem tak jak naznačuješ a chápeš že Matka Příroda je dokonalá, je zde možnost ošetření včeliček práškovým cukrem, které má blahodárný vliv na očistu včelstva, je jednoduché a není časově náročné.

Kdyby jsi měl o tuto metodiku zájem, napiš mi na email tondabh@seznam.cz, kde Ti rád zodpovím Tvé dotazy, neboť i zde na fóru jsou proudy, které ač sami účinnost nevyzkoušeli jsou proti této metodice, měj se krásně včeličkově a jsem rád že Ti včelaření přináší radost, Tonda.



RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 10.08.2016 11:32 PM

to nejsou proudy, to jsou selekční kritéria Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - coral - 13.08.2016 06:29 PM

Dneska jsem stala pod letni jabloni a slysela bzukot. Cekala jsem vosu a ejhle. Tri vcelky preletovaly z jabka na jabko. Jsou naklovane od spacku. Letos tu toho moc neni, tak asi nechteji zahalet Angel


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 18.08.2016 06:56 PM

Ahoj
K dozrávání hrušek u nás patří vosy a kde nic tu nic vosy jen po skromnu, ale včelky se rozhodly, že budou ochutnávat, že by jim chutnal cukr z hrušek? Letos jsou stromy obalené jak hrušně, jabloně, švestky - díky včelkám. Nu což ať ochutnávají jinak se zalétali na luční kvítí kvete meduňka, máta, vratič, hadinec, jeteloviny a různá luční květena.
Dnes hezké slunné počasí a prolet včeliček v hojném počtu. Letošní rok se celkem zadařil (čtyři roje z jednoho úlu, nejmenší měl 2kg) z jednoho japonce se rozhodli včelky udělat včelstev pět. Jeden rojík cca 2-3kg jsem daroval, mám málo úlů. Wink a jednoho člověka jsem velice potěšil.
Rabování zatím žádné. Jsou hezky čisté a pracovité.
Jdu taky něco dělat ... Smile
Ať se daří
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - coral - 20.09.2016 09:38 PM

V ule se objevil nezvany host. Byl na hornich louckach pod vikem, vcelky se s nim popasovaly po svem. Nevi nekdo co to je? Telo ma cca 5cm i s kridly 6cm. Hlavne nechapu, jak se to tam vecpalo, bylo otevrene pouze ocko na jednu vcelu (oddelek).


[Obrázky: IMG_20160920_WA0006.jpg]