Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 19.07.2016 01:34 PM

Studené a upršané leto si oddnes vzalo prestávku. Uvidíme dokedy. Rozkvitli lipy. Konečne.

http://podpilskom.blogspot.sk/2016/07/ne...akali.html


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 19.07.2016 02:45 PM

někdo částečně přestal řídit počasí, takže se můžeme vrátit k pranostikám.
Medard 8. června propršel , takže 40 dní kape , budme rádi za vodu !!! , potom je 10. červenec den 7-mi mokrých bratří a pokud by propršel, bylo by následujících 7 neděl deštivé počasí a špatné žně- tedy v dešti !!!
Díval jsem se na 10. červenec a nepršelo, aspoň tady u nás, takže žně normál.
Vrátí-li počasí k přibližnému normálu, můžeme čekat sníh i mráz už v říjnu bez ohledu na "globální oteplování" a odpovídající zimu,
alespoň by vymrzli španělští slimáci a podobní přišedší škůdci odkudkoliv, co nejsou zvyklí na mrazy

na ty včely v akváriu bych přece jen dal 5 cm PS a jednu desku odkrýval, když je budu chtít vidět, nesmí prochladnout ani
se udusit, přiměřený přívod a odvod spalin. "jako např. u motoru", teprve se tím zabývám a jeden otvor u úlu naprosto nestačí !!!
ale kdoví zda na Slovensku platí stejné pranostiky, ked tam "psíci havkajů" a jaké jsou pranostiky u Debory
Straka Dehtín


RE: Co se děje v úlech teď - miro - 20.07.2016 12:27 AM

Na Slovensku "havká havo", každé dieťa to vie Smile pes brešie, kravičky bučia a ovečky békajú. Pranostiky sú dneska troška od veci. Stačí postaviť jednu priehradu a už máme iné prúdenie a všetko je iné. Svetom vládnu lokálné búrky a nie je tomu ani na Slovensku inakšie. Ale máme tu dobrú predpoveď počasia a radarové snímky pre mračná a troška pozorovania a už vieme, čo nás čaká.

No a jeden otvor v úľe stačí, ale ako vravie môj kamarát "... nie je diera ako diera". Keď je naplno na šírku celého dná na výšku včelej medzery (ja tam mám 1cm), majú dosť vyvetrané. Očka nepoužívam. V úloch nemám pokoj a kľud, pracujú v pohode po záhradách okolo a nachytal som ich na kukuričnom "kvete". Sice nič moc nenosia, ale nemusia, ja im pridám Smile A nemajú čas ani len tak posedávať, pocukrujem ich mletým cukrom a musia sa všetky riadne učesať a ja dúfam, že tým sundajú aj čo majú ako čiernych pasažierov. No nenašieľ som síce žiadnych, ale kto vie Smile


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 20.07.2016 05:54 AM

1)
Jeden otvor do úlu má ten problém, že jím musí vtéci dovnitř vzduch s O2 a vytéci vzduch s CO2 a potkají se proti sobě?.
U úlu Dehtín to mám trochu jednodušší neboť chomáč sedí vlevo, teplý proud stoupá nahoru vlevo,
dvěma malými párníky z prostoru pod střechou (podstropí )stále odchází vodní pára, nový vzduch s O2 vstupuje dole vlevo otvorem a vydýchaný vzduch s CO2 dole odchází vpravo jiným otvorem.
Otvory dole asi do podmetu(vstup asi max 20cm2, výstup asi max 20cm2) nesmí jít úplně uzavřít!
Párníky z podstřeší 2x každý plast trubička 1/2" asi do 8cm2 obě), budou chráněné od vlivu větru . nechat stále otevřené!(již ověřeno je o.k.)
Horní česno na zimu zůžit tak na 3 včely.

Miro situaci u Tebe "zachraňuje" česno přes celou šířku úlu, chomáč uprostřed nasává vzduch s O2 a vydýchaný vzduch jde ven po krajích. Ale česno se dá zužovat jen např. děrovaným plechem opět po celé šířce úlu.
Na některých úlových sestavách jsem viděl jen otvory např. uprostřed, včelstvo někdy zachraňují i výrobní netěsnosti atp. nebo všelijaká očka,
což nesmí vést zase k průvanu (z toho prochladnutí včel, varroáza a následně virové nemoci)
2)
U nového beznástavkového úlu DEHTIN mám ještě důsledně horní česno nad spodním i nad horním patrem, které si nyní regulují včely samy (Na zimu ho zůžím tak na 3 včely)
jak jsem vypozoroval(dolních otvorů "česen" si nevšímají), asi dole dojdu na dvě trubky (dohromady cca 40cm2) s možností přivření(ne úplně !!!!),
zatím reguluji nastevřením podmetu vlevo i vpravo a pozoruji včely na horním česnu(hlavní chomáč květnového roje je zatím jen v prvním patře vlevo)
ještě nevím jaký je poměr plynů vstupních proti výstupním, testuji jak otvory nastavit a jak je provést, abych vyloučil vliv větru.
3)
Nerespektováním výše uvedeného jsem přišel na Jaře o 2 oddělky "včely si neporadily"
4)
Ještě to nemám doladěné, ale včely už začínají být "spokojené" se základními podmínkami pro přežití.
5)
Ul není jen bedna s otvorem. Parametrů je hodně a nechceme-li je měřit, digitalizovat a řídit, musíme zůstat u ověřené empirie a nepřekročit hranice přežití včel.
6)
Vyvážená klimatizace zajistí základní tezi-včely nesmí trvale nachladnout neboť následuje varroa a potom viry a i větší spotřeba při krmení.
7)
Upravami zvyšovat teplotu úlu bez průvanu a včely neudusit !
8)
Zajímavý může být nápad při otevření bočních ! dveří pouštět z boku kontrolovaně sluneční paprsky přímo do prostoru úlu. (zatím nevyzkoušeno) možná s folií nebo bez ?
9)
Co je to slovensky havo, překladač to nezná?
Straka Dehtín


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 20.07.2016 11:22 AM

9) havo ktorý havká, nehryzie Wink
8) nasaď skleněnou desku propouštějící IR, ale musíš ohlídat, aby se nerodily obří včely
5-7) co zasadit na zahradě cedru?
3-4) Exclamation
1-2) v zimním období je CO2 pro včelu pyl v plynném stavu
Proč si nevytvoříš vlákno "Dehtín" aby všichni mohli ten vývoj úlu kontinuálně sledovat?


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 20.07.2016 02:57 PM


Haribol Pepčo
Některé Tvé příspěvky vyvolávají úsměv na mé tváři a jelikož jsem veselý člověk, tak zpětně pobavím Tebe a možná i některé další přátele.


RE: Co se děje v úlech teď
1)
Jeden otvor do úlu má ten problém, že jím musí vtéci dovnitř vzduch s O2 a vytéci vzduch s CO2 a potkají se proti sobě?.

Pepčo jeden otvor do úlu není problém pro včely, ale pro mysl včelaře, který jim chce v dobré víře nějakým způsobem pomoci, ale nezapomeň že způsobem LIDSKÝM, kdy člověk nikdy nepochopí způsob jak jedná včelstvo a co mu přesně vyhovuje.

U úlu Dehtín to mám trochu jednodušší neboť chomáč sedí vlevo, teplý proud stoupá nahoru vlevo,
dvěma malými párníky z prostoru pod střechou (podstropí )stále odchází vodní pára, nový vzduch s O2 vstupuje dole vlevo otvorem a vydýchaný vzduch s CO2 dole odchází vpravo jiným otvorem.
Otvory dole asi do podmetu(vstup asi max 20cm2, výstup asi max 20cm2) nesmí jít úplně uzavřít!
Párníky z podstřeší 2x každý plast trubička 1/2" asi do 8cm2 obě), budou chráněné od vlivu větru . nechat stále otevřené!(již ověřeno je o.k.)
Horní česno na zimu zůžit tak na 3 včely.

Zde jasně popisuješ, co si myslíš Ty že by bylo pro včeličky to nejlepší, ale k tomu abys se dostal na opravdovou úroveň jakou péči potřebují by jsi potřeboval mít vše řízeno sondami a počítačem, ale stejně by jsi nikdy nenapodobil přesně to, co včelky umí lehce zvládat a vytvořiti si sami prostředí které k životu potřebují, protože ať chceš nebo nechceš jsou to prostě géniové.

Miro situaci u Tebe "zachraňuje" česno přes celou šířku úlu, chomáč uprostřed nasává vzduch s O2 a vydýchaný vzduch jde ven po krajích. Ale česno se dá zužovat jen např. děrovaným plechem opět po celé šířce úlu.
Na některých úlových sestavách jsem viděl jen otvory např. uprostřed, včelstvo někdy zachraňují i výrobní netěsnosti atp. nebo všelijaká očka,
což nesmí vést zase k průvanu (z toho prochladnutí včel, varroáza a následně virové nemoci)
2)
U nového beznástavkového úlu DEHTIN mám ještě důsledně horní česno nad spodním i nad horním patrem, které si nyní regulují včely samy (Na zimu ho zůžím tak na 3 včely)
jak jsem vypozoroval(dolních otvorů "česen" si nevšímají), asi dole dojdu na dvě trubky (dohromady cca 40cm2) s možností přivření(ne úplně !!!!),
zatím reguluji nastevřením podmetu vlevo i vpravo a pozoruji včely na horním česnu(hlavní chomáč květnového roje je zatím jen v prvním patře vlevo)
ještě nevím jaký je poměr plynů vstupních proti výstupním, testuji jak otvory nastavit a jak je provést, abych vyloučil vliv větru.
3)
Nerespektováním výše uvedeného jsem přišel na Jaře o 2 oddělky "včely si neporadily"

Zde je Tvá argumentace zcela zcestná, jelikož na úhynu oddělků jsi se velkou měrou podepsal svými nepromyšlenými zákroky již od začátku chovu oddělků, což lze dohledat v jiných vláknech.

4)
Ještě to nemám doladěné, ale včely už začínají být "spokojené" se základními podmínkami pro přežití.
5)
Ul není jen bedna s otvorem. Parametrů je hodně a nechceme-li je měřit, digitalizovat a řídit, musíme zůstat u ověřené empirie a nepřekročit hranice přežití včel.
6)
Vyvážená klimatizace zajistí základní tezi-včely nesmí trvale nachladnout neboť následuje varroa a potom viry a i větší spotřeba při krmení.
7)
Upravami zvyšovat teplotu úlu bez průvanu a včely neudusit !
8)
Zajímavý může být nápad při otevření bočních ! dveří pouštět z boku kontrolovaně sluneční paprsky přímo do prostoru úlu. (zatím nevyzkoušeno) možná s folií nebo bez ?

Pepčo probuď se, už jsi někde četl nebo viděl, že by v přírodě chodil medvěd větrat včelkám každý den, aniž by je nesežral?

Historicky mi vychází, že se včelky o sebe starají milióny let a doufám že nechceš dopadnout jak psal Leoš cituji: “ Tak tedy když jsem začínal, tak jsem testoval, taxoval cca 70 včelstev 3x denně pokaždé jinak na 5ti stanovištích. Představ si to, každé včelstvo, 3x denně, 3x jinak. Ujišťuji tě, že jsem začal v 6 ráno a končil kolem 19.oo. To jsem dělal pokud jsem to zvládal od začátku května až do konce srpna a někdy i poloviny září, dokud jsem nepadl na h...u. To při svém podnikání, to jsem dělal skoro jen v večer. Také jsem se málem zbláznil a rozvedl.“

Představ si že Leoš tímto svým chováním způsobil včelkám takové trauma, že se mu dodnes nerojí a on si myslí že jsou to geny, ale jak jsem pochopil Tvé jednání, tak Ty chceš včeličkám pomáhat a ne jim měnit prostředí každý den nebo týden jak Ty si vzpomeneš?

No ale dost už humoru a teď trochu vážně. Již jsem Ti dříve někde napovídal, že to chce silná včelstva se správnou zootechnikou a Tvé problémy jsou rázem vyřešeny, měj se krásně řešitelsky Tonda.



RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 20.07.2016 04:23 PM

(20.07.2016 02:57 PM)tondabh napsal(a):  [Představ si že Leoš tímto svým chováním způsobil včelkám takové trauma, že se mu dodnes nerojí a on si myslí že jsou to geny
IdeaCoolBig Grin


RE: Co se děje v úlech teď - straka - 21.07.2016 12:51 AM

1) nepůjdu do diskuse o detailech, i když je to lákavé, hodně bychom se pobavili,
ale jak jsem již někde předeslal vedlo by to k chaosu, přirovnání tam, kde
argumenty nejdou přesně proti sobě u sil vzniká moment sil a vše se roztáčí a
končí všeobecnou válkou protiargumentů a všichni "mají částečnou pravdu".
2) jsem rád, že jsem Vás vytočil z uspokojení, že včely vše vyřeší za nás
není tomu tak, ochočili jsme je nebo oni nás a nemůžeme je ted odvézt
na datlové plantáže nebo zpět do lesa, aniž bychom se pokusili zajistit
jim meze pro přežití, ve stromech to není bezpečné, většinou při
nějakých katastrofách shoří, lépe by bylo jít pod zem a jsme u česna nahoře,
ale zatím nehoří, držme se tedy při zemi a realitě 3D prostoru.
předpokládáme, že tedy platí příčinná souvislost a logika.
3) Nebušme do sebe navzájem, ale do problému.
hledejme nutné a postačující podmínky pro přežití včel(alespoň do Jara)
musí včely dýchat? musí atd atd Kdo je zdrojem nemocí včel, když včely pod
střechou samoobsluhy u p. Linharta jsou zdravé, nejsme to my přátelé?
Co tedy děláme jinak než bychom měli?
4) Ten DEHTIN č. 2 jsem dnes bočně otevřel, venku 3o °C, včely si toho ani
nevšimly, když totiž otevřu jednu polovinu, chomáč a pracující včely jsou v
druhé zavřené polovině úlu. Prostor úlu se slunečními paprsky prohřál a
včely mě vůbec nebraly za medvěda co jim větrá, žihadla žádná již 2 roky,
jen medvěd trhá v jiných úlových sestavách dílo na několik kusů,
stromy také nikdo neřezal aby je poskládal jinak navzájem.
5) Je to patrně také v klimatizaci úlu a není to jednoduché empiricky uspokojivě
vyřešit a doladit.
6) kdybych dělal další pokusy s termálním úlem zřejmě bych nevětral jako
medvěd, ale obyč sklo tam z boku být nemůže, takže folie nebo
organické sklo, ale abychom nenarazili na ekonomiku, termosolár
nemůže vystoupat cenově, je tu ještě mikrotenová folie a
také nápad nedělat nic, když nebudeme mít včely z jiných důvodů nemocné,
ještě počkáme s termosolárem.
V úlu DEHTIN již mám za pár korun saunu v podstřeší, lázně CO2 směrem k
podmetu , že by ještě chyběl termosolár?
Nad klimatizací dělám analýzu a hned ověřuji, včely neruším,
jen jsem jim přendal česno o 50 mm níže a zvládly to za dva dny.
Straka Dehtín

dělám do různých oborů "kromě opery"
ted Vás asi nepobavím, rozvod u lidí je nevyhnutelný(až na velmi malé výjimky)
odvodil jsem to na A4, kdo bude chtít tak mu to pošlu ve zkratce mailem,
je to záležitost lidských genů a s tím nic neuděláte, za to včely nemohou.
Straka Dehtín


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 21.07.2016 05:13 AM

(21.07.2016 12:51 AM)straka napsal(a):  Kdo je zdrojem nemocí včel, když včely pod střechou samoobsluhy u p. Linharta jsou zdravé, nejsme to my přátelé? Co tedy děláme jinak než bychom měli?

"Zeptej se včel"
(Bruder Adam, Kloster Buckfast, Devon)

(19.07.2016 02:45 PM)straka napsal(a):  a jaké jsou pranostiky u Debory

"Chceš vidět Boží zázrak, jdi k včelám"
"Když to na chování včel poznáš, jsi včelař, do té doby jsi uživatel"



RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 21.07.2016 12:11 PM

(20.07.2016 11:22 AM)Debora napsal(a):  8) nasaď skleněnou desku propouštějící IR
Sklo (to obyčejné, okenní) nepropouští IR - to jen technická poznámka na okraj Smile.