Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 02.02.2014 06:36 PM

Rádo se stalo, ani já to nevymyslel, tak nějak se to semlelo a musel jsem nějak zareagovati...naštěstí to dobře dopadlo, třeba proto abych to mohl poslat dál...


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 05.02.2014 11:42 PM

No tak já jsem se byl u včel podívat po delší době dneska, protože potřebuju také odevzdat měl.
No a přišel jsem na to, že jedno včelstvo je celé pryč. Je to smutný pohled, na dně hromady včel, mezi jednotlivými plásty namačkané mrtvé včelky ... rozebral jsem tedy úl, abych se podíval po příčině a bylo to jasné na první pohled - zásoby vybrané do posledního sousta. Takže jsem je nechal vymřít hlady.
Protože jsem všechna 4 včelstva krmil + - stejně, tak bych nerad, aby takhle padla i ta další tři - Tonda radí medocukrové těsto. Takže med + moučkový cukr v poměru 1:3 a hodit na horní loučky? Pokud jsem nechal jedno včelstvo úplně vymřít, jak zjistím, že těm zbylým jsem toho dal dodatečně dost a jen tím neoddálím konec dalšího včelstva? Je nějaký rozumný způsob, jak to zjistit a přitom do nich v těch mrazech moc nelézt?
Díky za rady zelenáčovi, mé včeličky vaše rady jistě ocení ...


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 05.02.2014 11:57 PM

Nadzvednout prázdný úl a potom nadzvednout ty ostatní a odhadem zjistit zásoby.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 06.02.2014 12:27 PM

Stando, to mě opravdu mrzí. Zkus šetrně zvážit úly, například podstrčit osobní váhu (polož na ní dvě prkýnka a polož na ně úl), nejlépe to jde ve dvou. Důležitá je opravdu šetrná manipulace s úly. Porovnej a promysli výsledky. Příští týden se oteplý, za vhodného počasí zkontroluj podezřelé včelstvo. Pokud je ale váha úlu opravdu krytická, nečekej. Nemáš-li po ruce plástečkový med, můžeš odzkoušet Tondovu metodu.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 06.02.2014 02:12 PM

(05.02.2014 11:42 PM)Lucínek napsal(a):  Protože jsem všechna 4 včelstva krmil + - stejně, tak bych nerad, aby takhle padla i ta další tři
Samozřejmě poslechnout, ale nemusí to být stejné. Krmit všechny stejně není dobře - každé má jinou spotřebu a pak, ty dobré vykrádají ty ostatní. Takže padlé mohou být jen ty geneticky horší a ostatní můžou být klidně napakované k prasknutí.
Každý jsou prostě originál, takže zatím nevěšet hlavu.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 06.02.2014 03:52 PM

Ja by som cesto nedával. Neviem, ako to je v iných podmienkach, ale mne v zime ani skorej jari cesto neberú. Začnú ho brať až vtedy, keď nosia aj z vonku. Ja osobne by som radil skôr vsunúť opatrne do chumáča plást so zásobami, pokiaľ to je možné a ak to vôbec treba.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 06.02.2014 05:09 PM

(06.02.2014 03:52 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Ja by som cesto nedával. Neviem, ako to je v iných podmienkach, ale mne v zime ani skorej jari cesto neberú. Začnú ho brať až vtedy, keď nosia aj z vonku. Ja osobne by som radil skôr vsunúť opatrne do chumáča plást so zásobami, pokiaľ to je možné a ak to vôbec treba.

Pokud potěžkáním Stáník zjistí, že včelky jsou na suchu (bez zásob), není žádná obava, že by těsto nevzali, je to první krok k záchraně, poté mohou následovat další.

Jaro to že ho Tobě nepřijali, bylo nejspíše způsobeno tím, že ještě měli nějaké jiné, chutnější zásoby, ale obecně včelstvo nemá problém v přijímání medocukrového těsta, mějte se všici krásně medíkově, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Rataj - 06.02.2014 08:37 PM

(06.02.2014 03:52 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Ja by som cesto nedával. Neviem, ako to je v iných podmienkach, ale mne v zime ani skorej jari cesto neberú. Začnú ho brať až vtedy, keď nosia aj z vonku. Ja osobne by som radil skôr vsunúť opatrne do chumáča plást so zásobami, pokiaľ to je možné a ak to vôbec treba.
Díky všem za rady, zkusím a uvidím. Plást se zásobami nemohu, neb žádný nemám - včelstva letos přezimuji poprvé a nechal jsem jim na podzim všechno, co měli, nic jsem nevytáčel ani nevyndával - byly to všechno červencové oddělky nebo roje, tak jsem se snažil, aby si nechali maximum.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 08.02.2014 04:35 PM

Na slunci je 17 stupňů a včelky mají prolety, dal jsem vodu do napajedla a berou


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 08.02.2014 07:16 PM

(08.02.2014 04:35 PM)jirka.marx napsal(a):  Na slunci je 17 stupňů a včelky mají prolety, dal jsem vodu do napajedla a berou

Tady mi J.Plaček hlásil, že včely mají krásný prolet. By jsem se podívat na svém základním stanovišti a skoro nic. Včely seděly stále velmi semknutě. Několik plemenných jsem rozhodil, bez plodu, no nyní tam už do týdne bude. LD