Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 24.06.2016 06:20 PM

Pěkný přínos z lip, to horko jim prospělo, tak to vypadá po několika letech zase na vytáčení lipového medu.
Kontroloval jsem spad (nejhorší kolem 4/den) a taky trubčinu, starší trubčinu jsem těžko hledal, měly zřetelnou pauzu. U mě max. 20 % napadení (stejné včelstvo jako s tím spadem). U přítele v sousední vsi už přes 50 %, příznaky viróz ale zatím žádné nevidět... tak snad se koukám dobře. 50 % mi už ale přijde hodně, tam dáme tymol nebo KM.
Opět pěkně zakladeno, dokonce i trubčina, snůška z lip a ostružin a velká nabídka pylu dělá divy. Teď už by se mohla začít tvořit zimní generace, nebo je to ještě brzy? Co se pamatuju ze starých knih, tak slušná část červnových včel přežívá až do jara. Po lípách je u nás už bída, mladé včely se nemají na čem upracovat, zásob na zimu mají dost, takže mohou odpočívat Smile.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 24.06.2016 06:43 PM

momentálně se hodí nasadit IR (infračervené záření).


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 27.06.2016 01:43 PM

U nás ve spolku od začátku června provádíme monitoring. Výsledky ukazují, že je vše v normě. Jen, jako obvykle, v tzv. červeném pásmu se objevují místně včelstva vhodná k bodovému zásahu k tlumení varroázy. U mne se konečně začali objevovat roztoči. 9 z 10-ti je poškozeno včelami, tak že klídek, tabáček.


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 27.06.2016 03:40 PM

Mně se vyrojily holky do pytle se starýma vyřezanýma plástama. Než jsem si toho všiml, mají tam všude zakladeno a nanošeno + matečníky. Přendal jsem je na tom místě opatrně do úlu i s těma pomačkanýma plástama a počkam, dokud si nedokončí výměnu matky.


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťa - 10.07.2016 10:09 PM

Už několik dní včely vyhánějí trubce. Dnes celkem masivně.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 11.07.2016 07:34 PM

Na Šumavě to ještě nepřišlo, ale snůška už je velmi sporadická, ikdyž na kopcích ještě nezačali sušit, takže pylu dostatek. Včely krásný, všechny oddělky jedou jak divý.
Ale má teď přijít ochlazení, takže to už bude opravdu konec. Kupodivu je stále ukrutný sucho, les je takový jako opadaný, bez toho normálního zeleného temna. Loni dostal zabrat na pár let dopředu. Jediný stromy, který si letos lebedí jsou duby.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 16.07.2016 07:45 PM

Tak včera a dnes po deštích : na kopci v lese snůška jak na jaře, nosí jak čerti z luk a pasek - taky kvanta všelijakýho pylu.
Dole je to jiný, pylu nosí taky dost, ale už slídí, takže tam je teda pro letošek útrum.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 16.07.2016 10:00 PM

U nás taky nadbytek. Oddělky neodebírají cukr. Venku lepší nabídka - kvetou lípy, louky po červnové seči znovu rozkvétají,...M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 18.07.2016 09:16 PM

(16.07.2016 07:45 PM)schützmeister napsal(a):  Tak včera a dnes po deštích : na kopci v lese snůška jak na jaře, nosí jak čerti z luk a pasek - taky kvanta všelijakýho pylu.
Dole je to jiný, pylu nosí taky dost, ale už slídí, takže tam je teda pro letošek útrum.

U nás zima a dážď. Odložence ledva meľú aj napriek prikrmovaniu, nemajú si ani ako nanosiť peľ. Produkčné včelstvá už zachvíľu nebudú mať ani v plodiskách, nie to ešte v medníkoch. Predvčerom začala kvitnúť lipa. Zatiaľ z nej nič.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.07.2016 01:00 PM

To teda nezávidím. Sad
Tady na Šumavě letos oddělky naprosto fantastický. Těm lepším se chystám vytočit plný medník a ty horší mají na zimu půlku zavíčkovanýho VN. Oddělky dělám celý VN s matečníky v květnu. Letos jsem jim do začátku dal něco těsta a snůška byla slušná, hlavně pylová.
Počasí je deštivé, ale teplé.