Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 05.06.2016 10:58 PM

http://podpilskom.blogspot.sk/2016/06/zlata-horucka.html


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 07.06.2016 01:22 PM

Jo louky - letos maj se senosečí zatím útrum, každý den bouřka, takže louky kvetou jak divý. Bodláky tu ale nemáme, letos převažuje pravá pampeliška, nebo jak se to teď jmenuje, kvete to skoro jak smetanky, takže super. Maliny a lípy před rozkvětem, jetelu ale bude letos pomálu - kupodivu mu to loňské sucho moc neprospělo. Roste míste něj takový tvrdý, žlutě kvetoucí urputný plevel, toho ale je zase dosti.
Nevíte někdo, z čeho je hodně škrablavý med ? Včera jsem točil dole, mám ho tam v pár plástech každý rok - úplně kuckám, jak ho olíznu, je to síla. Časem se rozleží, ale čerstvý stojí za to. Undecided Hloh ? Střemcha nebo trnka ? Něco z téhle doby.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 08.06.2016 09:15 AM

Včera ráno na včelnici -1 stupeň. Večer 22:00 presne 2,5 stupňa... V dedine večer predtým 7,5 stupňov, ráno 0,5 stupňa. Začala síce hlavná znáška, ale tieto chladné noci moc nádej na vysoké výnosy nedávajú... Snáď ich aspoň prejde chuť do rojenia. Malina stále nekvitne, nízke teploty ju brzdia. Možno tak cca o týždeň už začne rozkvitať. Zatiaľ medujú lúky, najmä pichliače.
----------------------------------
Dnes ráno 5:00 pred cestou do práce som škrabal z okna auta námrazu...Teplomer na aute ukazoval 0.0 stupňa. Na včelnici, ktorá je o 300mnm vyššie, bolo -2,5 stupňa. Opakuje sa minulý rok, kedy boli prízemné mrazy v júni časté. Cez deň sa to vyšplhá na tých 15 stupňov okolo 14:00 až 15:00, kedy sú intenzívne prelety mladušiek a potom to do rána riadne klesne. Od zajtra sa má zamračiť, tak nočné teploty by už až tak klesať nemali...


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 18.06.2016 11:11 PM

Dnes večer som vypozoroval zaujímavú vec. Mám včelstvo na pôdoryse LG a zostave NN + VN + mriežka + 2x NN. Urobil som z nich odloženec so starou matkou. Vychovali si novú, už kladie, no asi nie je celkom podľa ich predstáv, lebo začali robiť tichú výmenu. Inak sa včelstvo správa normálne, vytočil som z nich dosiaľ 25 kg medu. Dnes večer som sa bol prejsť v lese a zašiel som aj ku včelám. Na prednej stene úľa hore na tom najvrchnejšom nadstavku, sedelo dosť veľké klbko včiel. Asi ako dve päste dospelého muža. Boli mierne, dalo sa do nich aj štuchať prstami a nevadilo im to. Otvor do úľa je dole, otvorený je len letáč a očko na najspodnejšom nadstavku. Včely boli veľmi aktívne aj po západe slnka, na rozdiel od ostatných veľmi čulo lietali, avšak hore neboli prilietajúce včely, pretože tie vchádzali do úľa normálne letáčovým otvorom. Máte niekto s niečim podobným skúsenosť? Dosiaľ som podobné správanie nepozoroval.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.06.2016 12:56 PM

Malej roj když je zima a neodletí. Jednou mě takhle začli i stavět plásty. Nahoře, pod okrajem stříšky. Možná to máš taky.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 19.06.2016 01:31 PM

Matka tam medzi tými včelami nebola. A zima tiež nie. Včera bolo veľmi horúco.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 23.06.2016 01:53 PM

http://podpilskom.blogspot.sk/2016/06/slnovrat.html


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 23.06.2016 03:32 PM

(23.06.2016 01:53 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  "Pud ženúci včelstvá do rojenia letným slnovratom ustal. Nahradil ho pud zhromaždovací."

nie výhradne v úli, od včerajška sa vonku zhromaždilo toľko rojov ako 8. mája Wink Krásne fotky Jaro


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 23.06.2016 09:54 PM

Já jsem se před 2 dny vrátil ze zahraničí, hned jsem musel odtočit, krásný tmavý hustý med výborné chuti a včely vypadají dobře, snůška na Zlínsku pokračuje, letos jsme vytáčeli 2x a ještě jednou se bude, určitě meduje něco v lese, hojná snůška je pořád z maliny a ostružiny a čeká se na lípu. Všude pořád plno trubců. I oddělky jsou docela dobře zásobeny medem.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.06.2016 01:53 PM

Šumava - včera večír za letního hicu - ohromný rozdíly v letu včel. Jsou úly, malý i velký, který futrujou cosi o sto šest, jako by v lese narazili sud s medem. A jiné, hned vedle, které sotva vyjdou na zápraží, rozhlídnou se a zase zalezou.
Pyl nosí, ale jen lehké náklady, z pastvin. Malina v plném květu, ale malinovýho pylu moc nenosí, tak to nebude žádná sláva a ta lípa taky ještě nic.
Zato soused včera ukazoval kováře s hlavama jak domažlický koláče. Shy
Trubce ještě nehoní. Ani nerabují / u mne /.