Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 18.05.2016 07:29 AM

Již brzy ve svých začátcích jsem se inspiroval od Leoše a mám pouze volnou stavbu, v předchozích letech jsem vždy pod horní loučku nalepil kousíček mezistěny jako vodítko a vše bylo ok, letos jsem to nestihnul a dávám pouze prázdné rámky bez vodítek a v momentě kdy je silná snůška si to už staví tak "všelijak" ne úplně vzorněSmile, ale není to nic hrozného, pouze zde předávám zkušenost a myslím, že jakékoliv vodítko na horní loučce je dobré a staví pak krásně rovně.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 18.05.2016 05:47 PM

(17.05.2016 11:32 PM)MirekMatucha napsal(a):  ...jsem vložil ... dva nové nízké rámky Týden na ně nesáhly. Do podstaveného nástavku nestavěly, do boku nestavěly. Přitom tam bylo plno včel. Přidal jsem jim tedy NN s loučkama nahoru. A druhý den jsem zjistil, že umí makat. Ale jen odspoda nahoru.
Mně se za těch pár let jeví, tedy s těmi včelami, co mám, a kde včelařím, že je pro ně nebetyčný problém pořadí dílo - loučka - včelí mezera - loučka - prostor ke stavbě. To mi nestaví. A na množství včel nezáleží. Dolů to berou jako stavební zábranu, nahoru se jim nechce přelézt. Pořadí dílo - loučka - prostor ke stavbě je v pohodě a pokračují ve stavbě hned. Dolů a i nahoru. Letos jsem si řekl, že se třeba něco změnilo a dal jsem jedněm horní nástavek rámků s mezistěnami (našel jsem to ve sklepě, do medníku by to nevadilo). Uprostřed dvě souše v rámcích. Druhý den jsem to šel zkontrolovat. Kulový. Ani včela. Všechny rámky pryč, do středu dvě souše na loučkách, nástavek doplněn loučkami a druhý den souše obsednuty, zanášeny a na vedlejších loučkách vyvěšené včely ke stavbě. Tím jsem asi s rámky nadlouho skončil...


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 20.05.2016 12:26 PM

Po studených a větrných dnech včera teplo a slunce, kvete hoh a včelky se rojí. Usadily se mi na dvoumetrovém hustém smrčku. Musel jsem je postupně vystříhat i s větvemi a matičku omést ze kmene do rojáčku, jinak ale pohoda.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 21.05.2016 04:01 PM

http://podpilskom.blogspot.sk/2016/05/jarne-medobranie.html


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 01.06.2016 04:18 PM

Při prohlížení včelstva, jestli už vylíhlá matka klade, jsem narazil na plást, kde byla dělničina a trubčina tak půl na půl. Rozmístěné chaoticky. Včely plást zanášely medem, ale ukládaly ho jen do dělničích buněk. Trubčí buňky jsou čisté. Nemáte někdo nějaké vysvětlení nebo myšlenku, proč se tak dějě?


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 03.06.2016 03:44 PM

Quido Sklenár tvrdí, že včely do trúdich buniek nikdy med nedávajú, iba ak by kôl v plote medoval, ale niekde v knihe to nevysvetlil. U mňa medujú koly v plotoch už šiestym rokom. Aj tento rok. A asi musia poriadne, keď trúdie bunky zanesú ako prvé. Zaujímavé, prečo to je u Teba tak a u mňa presne naopak. Ktovie, čo na to vplýva.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 03.06.2016 04:25 PM

Jaro: to jsem tedy nikdy neslyšel a u mě trubčinu na med používají taky naprosto běžně.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 03.06.2016 10:35 PM

Včera po ránu měly čerstvě udělané oddělky, které zůstaly na včelnici, nečekaně silný provoz. Natočil jsem to a poslal Leoši Dvorskému k posouzení, jestli to je
. Odepsal mi tomu toto: "Řekl bych, že jo. Ty vylétající včely lezou po čelní stěně těžké a pak startují. To je příznak....". Šel jsem je v 21 hod.zavřít, abych je druhý den odvezl. A skutečně. Po obědě lupičky stále ještě hledaly, kudy se tam včera
.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 04.06.2016 12:32 PM

Už jsem si taky všimnul, že to začíná - kvete černý bez - jarní snůška v čudu a malina ještě nekvete.


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 04.06.2016 12:42 PM

(01.06.2016 04:18 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Včely plást zanášely medem, ale ukládaly ho jen do dělničích buněk. Trubčí buňky jsou čisté. Nemáte někdo nějaké vysvětlení nebo myšlenku, proč se tak dějě?
Nemůže to být momentální potřebou pro trubčí plod? Prázdné buňky by včely mohly připravovat na zakladení. To že, včely nezanášejí trubčinu medem podle mne platí jen pro včelaření s mezistěnami. Trubčiny je nedostatek a tak i když je nad mřížkou, včely do ní med nenosí. Při volné stavbě je to jinak.