Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.05.2016 11:44 AM

Bodavost je vlastnost jako každá jiná. Jedna včela je černá, druhá žlutá, no a jedna bodá a druhá ne. Měl jsem jedny, u kterých jsem pravidelně v prosinci koupil pod oko, jen jsem se přiblížil k úlu. Těžko to bylo chováním včelaře. Prostě měli ten program v sobě. Pravda ale je, že životaschopnější úl bodá víc, než slabší, stejně jako bodají před bouřkou a v době rabovky. To ale nejsou geny.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 13.05.2016 02:43 PM

Před týdnem jsem Michale rozebral dvě včelstva od Tebe abych z nich vyndal na podzim vložené nymsovy rámky k osazení Nymsy oddělkem. Pod mrakem s náběhem na déšť, ale proběhlo to všechno v pohodě, byly klidné.
Od té chvíle kdykoliv kolem nich jen projdu - dvě až čtyři včely okamžitě zahajují útok!?


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 14.05.2016 11:55 AM

Už tě prokoukly ? Big Grin
Jasně, je bodavost genetická a je bodavost, když je dráždíš. Jakýmkoli drážděním bodaj víc, než před týdnem - ale jsou v tom i tak vidět rozdíly v genetice. Jedny jen očmuchávají a jiné se hned rojí z úlu.
Na zahradě jsem měl experty, které mě zahnaly do kůlny a ještě půl dne hlídkovaly před vchodem, aby to do mě napálily. Dokonce fikaně číhaly za rohem, abych viděl čistý vzduch a jen jsem vystrčil nos, už jsem ho měl. Vyloženě vychytralé jednání.
Jiný jsou ale tupý a jen tak krouží a nic.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 14.05.2016 09:56 PM

Ahoj
mám to tak taky teď jedny co zimovali na medu a vyrojili se (takže roj) je taky pěkně bodavej, dobře nosí i střeží, ale přijde mi to silnou snůškou z jabloní, ještě jsem byl hladce oholen - pořáde dorážela na obličej schovaval jsem se dlaněmi utekl jsem několikrát a jak jsem se odkryl schytal jsem jí pod nosem Big Grin a to 10m od úlu, vypadal jsem jak "somálec" no za dva dny jsem zase byl člověk Big Grin . Ty druhé stávající byly a jsou celkem hodné. Myslím, že teď hodně reagují na pachové podněty a možná i na mobil, který nechávám jinde než u sebe. No máme pořáde co zkoumat bodavost nebodavost a když pocítí od člověka strach tak si myslím, že to také vycítí a využijí toho ... Tongue


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 15.05.2016 08:31 PM

Má někdo odpozorované proč některé včelstva chovají mnohem více trubců než všechny ostatní na stanovišti? Mám jedny takové, jsou to ty, které mají vyšší spady kleštíka, ale jak jsem psal jsou 3 roky bez léčení a momentálně v dobré kondici. Každým rokem mají mnohem více trubců než ostatní včelstva.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 16.05.2016 10:47 AM

Včera jsem byl kontrolovat stav. Víc jak týden hezkého počasí s kvetoucími třešněmi a začínající řepkou, kterou mají loňské oddělky po přesunutí včelnice poprvé v doletu, udělalo své. Za posledních 10 dní v přidaném 4.NN s třísoušovým jádrem chybí k dostavění částečně krajní plásty. Vrchní nástavek je zanesený komplet a začínají víčkovat. Činily se i dole v plodišti, kde dostavěly vysoké plásty přes 2NN a začínají dolů další nástavek.

Stav plodiště z 22.4.
[attachment=1431]

A stav 16.5.
[attachment=1432]


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 16.05.2016 01:15 PM

(15.05.2016 08:31 PM)Milan Urík napsal(a):  Má někdo odpozorované proč některé včelstva chovají mnohem více trubců než všechny ostatní na stanovišti? Mám jedny takové, jsou to ty, které mají vyšší spady kleštíka, ale jak jsem psal jsou 3 roky bez léčení a momentálně v dobré kondici. Každým rokem mají mnohem více trubců než ostatní včelstva.
Prostě jsou takový. Mám taky jednu takovou "masařskou" linii, nezničitelné, bez jakýchkoli problémů, jen moc roztočů a málo medu. Vyřezávám poslední trubčinu.
Nejsilnější včely.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 16.05.2016 07:22 PM

No, mě zase překvapilo, že ve zdárně vyzimovaných půl až třičtvrtěkilových oddělcích (na třech až čtyřech uličkách, délka střední měli 13 až 15 cm - výpočet podle J. Stoklasy), když jsem na nich chystal začátkem dubna na matečníky, už měli první trubce. Takové malinké, zimované bez zúžení na pěti plástech v prázdných nástavcích a nad nimi další otevřené prázdné nástavky a otevřené celé česna i horní očka nad nimi celou zimu. Úžasné co vydrží a ještě si troufnou na nějaké trubce takhle časně z jara. Test na volném díle.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 17.05.2016 11:49 AM

Taky jsi skoro na rovníku, se nediv.
Aspoň se tam u vás zpívá " na kopečku v AFRICE, stojí stará věznice... ", ne ? Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 17.05.2016 11:32 PM

Před deseti dny jsem vložil do jednoho lonského oddělku na 2 NN dva nové nízké rámky Týden na ně nesáhly. Do podstaveného nástavku nestavěly, do boku nestavěly. Přitom tam bylo plno včel. Přidal jsem jim tedy NN s loučkama nahoru. A druhý den jsem zjistil, že umí makat. Ale jen odspoda nahoru.
Ale možná to je z nouze ctnost a dělaly to jen proto, že věděly, že se blíží nynější velké ochlazení a snažily se můj zásah eliminovat. Takže zas mě doběhly a já zas nevím, zda jsem to udělal dobře, nebo špatněSmile M.M.
[Obrázky: P1010479.jpg]